YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tesettürsüz örtünenler
09 Mayıs 2016 09:51

Tesettür hem kadın hem erkek için farzdır. Örtünme Kuran’da emredildiği için vazgeçemeyiz. Ama kadın ve erkekten istenen temel bir kulluk enstrümanıdır da diyemeyiz.

Kadın avrettir, tesettürü farzdır. Ayet-i kerimeyi kendi görüşüne göre tefsir edip bu farzı inkâr etmek küfürdür. Bir kadın açık gezse kâfir olmaz. Fakat, kapanmanın lüzumsuz olduğunu söylerse kâfir olur. Günah ile küfür farklıdır. Allahın ayetlerini inkâr, dinden çıkmaya sebep. Yapmazsan günahkârsın. Kesin ve net, tartışmasız gerçek. 

"Görünen kısımlar müstesna olmak üzere ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Kocaları, babaları hariç başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetler anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar" (Nur Suresi/31) 

Sadece başlarını örtünce, tüm sorumluluğu yerine getirdiğini, geri kalan yerleri istediği tarzda örtebileceği ya da açabileceği zannında olan zavallılar Allah ve Resulünün ayet ve hadislerle belirlediği ölçülere  göre değil, (bırakın bir dini Allaha dahi inancı bile olmayan) bir kısım modacının belirlediği trendlere göre giyiniyorlar. Çok yazık.

Bu yüzden de son yıllarda modada öne çıkan bazı sapıkça eğilimler, tesettür giyimde hoş olmayan görüntülere neden oluyor. Düşündürücü ve üzücü olan ise, Müslüman hanımlarımızın bunları hemen benimsemesi ve normal hale getirmesi.

Başlarını örtmüyorlar sadece bir şeyler bağlıyorlar. Buna da değişik adlar veriyorlar. Açık gezseler bu kadar dikkat çekmezler. Yaptıkları bir yerlerine bir şeyler bağlamak yâda sarmak, ama örtünmek asla değil. Tesettür hiç değil. 

İnanın bazı başı açık hanım kardeşlerimiz bunlardan daha tesettürlü. Daha az örtünüp daha fazla tesettürlü olmayı da görmek bu yüzyılın Müslümanların nasip oldu. Üstü şiş hane, altı tophane, nerde bunlarda örtünme.

Rasûlullah (s.a.s.) hafif bir elbise giyip tamamen vücut hatlarını örtmeyen kadınlara “Onlar adı örtülü ama gerçekten çıplaktırlar” buyurmuştur (Süyûtî Tenvîru’l-Havâlif c. 3 s. 103).

Bu hanım kardeşlerimizin yaptıkları en hafif tabiriyle saçmalık. Sergiledikleri giyim tarzı İslami değil, Müslümanca da değil. Olsa olsa nefse bahane uydurma. Sonu da nefsi firavunlaştırma. Bu Müslüman hanımlarımıza örtünmeyle ilgili Rabbimizin ayetlerini, efendimizin hadislerini tekrar tekrar anlatmalıyız, bıkmadan usanmadan.

Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler [Nur 31]

Hiç kimsenin yapmaya cesaret edemediğini yapıyor, örtünmenin dolayısıyla da tesettür kavramının için boşaltıyorlar. Bunu yapmak tarihte hiçbir İslam düşmanına nasip olmadı. Böylesine bir saldırıya asla cesaret edemezler çünkü. 

Tarih boyunca, İslam’a en büyük zararı İslami kavramların içini boşaltan bu kavramları anlamsızlaştıran Müslüman kılıklılar vermiştir. Özellikle de bu tip hassas konulara sırf hanımlarımız değil tüm ümmet dikkat etmelidir.

Maalesef bazı hanım kızlarımız ve kadınlarımız uyardığınızda bizde Müslümanız biz de sizin kadar biliyoruz derler ya da buna benzer abuk sabuk şeyler söylerler. Örtünüp de tesettürden nasipsiz olmak böyle bir şey işte. Gerçi bunların yaptıkları örtünmek de değil örtünüyormuş gibi yapmak.

Özgürlük teraneleri okumayın şimdi bizlere, neler çektik biz kızlarımız ve kadınlarımız tesettürlü gezsin diye. Ne gözyaşları döktü bacılarımız, örtülerimizi almayın diye. Şimdi ise hiç bir hak için, hiç bir bedel ödemeyen sizlere mi kurban edeceğiz onurlu başörtümüzü ve mücadelemizi.

Bunca yıldır başörtüsü mücadelesini yapacağız derken, maalesef tesettürü yeni nesile anlatamadık. 
Başörtülü olup ta örtünmeyenler, tesettürün ruhunu anlayamayan idraksizler, doğru örtünenleri de beğenmezler. (UMRAN HAN)

 

Yazarın Önceki Yazıları
Hibrit savaş terörsüz olmaz 21.03.2017Ümmet Olarak Hibrit Savaş İle Karşı Karşıyayız 15.03.2017Fırat kalkanı kutsal mızrağı parçaladı! Bırak anlamsız hayır’ı 05.03.2017Haçlı ve Siyonist teröre cevabımız Fırat Kalkanı'dır 22.02.2017İslam dünyasının en anlamlı cevabı; İslam Ordusu 09.02.2017Bir oradan bir buradan anlayana kitabın ortasından 27.01.2017Profesyonel Propagandistlere Karşı Aklımızı Kullanalım... 16.01.2017Her şeyi çok bilen klavyetörler 06.01.2017Osmanlı ruhu Yeni Türkiye ile beden buluyor 02.01.2017Din-ü Devlet Mülk-ü Millet. Devlet-i Ebed Müddet 23.12.2016Yeni Türkiye yarına bırakır amma yanınıza bırakmaz 15.12.2016Düş mü, rüya mı? Ya da kimin için düş, kimin için rüya? 02.12.2016Emri bi'l ma'ruf, nehyi an'il münker ve cihad bilinçli... 16.11.2016Zâlimin rişte-i ikbâlini bir âh keser 04.11.2016Dost bî-pervâ, felek bî-rahm ü, devran bî-sükûn 27.10.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.