YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tek Parti İktidarı ve AK Parti Oylarının Yükselişi
02 Kasım 2015 17:40

Son seçimlerde meclise 4 partinin girdiğini düşünürsek, başta AK Parti olmak üzere tüm siyasi partiler için, AK Parti'nin bu genel seçimde alacağı oy oranından çok çıkaracağı milletvekili sayısı daha önemli hale geldi. Bu da partiler arasında milletvekili kaymasını meydana getirdi.

Yapılan anketlerde AK Parti'nin oy oranı 7 Haziran'da aldığı oranın üzerindeydi. AK Parti'nin 1 Kasım seçim kampanyası başlangıç puanı yüzde 44. 7 idi 7 Haziran'a göre üç puanlık bir artış vardı.

AK Parti 7 Haziran'dan önceki Ocak - Mayıs ayları arasında farklı saiklerle 6 puan kaybetmişti. 7 Hazirandan önce AK Parti tuhaf bir şekilde, seçim kampanyası başlatmasına rağmen yine oy kayıp etmeye devam etti. Fakat görünen o ki bu sefer süreç tersine işledi ve düşüş değil artış oldu.

İşte AK Parti oylarındaki bu artış dış güçlerin ve yerli uşaklarının zorlaması ile seçimlerin ertelenme ihtimalini beraberinde getiriyordu. 1 Kasım genel seçimlerinin ertelenmesi küçük bir ihtimaldi ama sonuçta % 1 bile olsa bir ihtimaldi.

Ve böylesine sıkıntılı bir süreçte her ihtimal dikkate alınmalıydı, dikkate alındıda. Hükümet olağanüstü önlemler alarak seçim güvenliğini sağladı.

Allah muhafaza, büyük çaplı bir terör olayı veya yüksek oranlı ölümle sonuçlanacak bir bombalı saldırı, 1 Kasım genel seçimlerinin ertelenmesine neden olabilirdi.

AK Parti'nin oyları neden yükseldi?

1- İstikrar ve Hükümet boşluğu

7 Haziran seçimlerinde tek parti iktidarı oluşmadı. Bu da seçmen nezdinde hükümet boşluğu ile istikrarın doğru orantılı ve ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Türkiye ilk kez 13 yıl sonra koalisyon arayışları ve Hükümetsizlik ile karşı karşıya kaldı. Tüm bunlar da istikrarı önemseyen seçmenlerin AK Parti'ye yönelmesinde hayli etkili oldu.

2- Liste tartışmaları

7 Haziran seçiminde AK Parti enerjisinin büyük bölümünü gereksiz bir şekilde liste ve sıralama tartışmalarına harcamıştı. Bu da Sahaya yani seçmenin karşısına yeterince motive olamadan çıkmalarına sebep oldu. AK Parti de bu kez bu oranda bir iç çatışma yaşanmadı. Böylece Ak partili milletvekili adayları seçmenle daha yakın iletişim kurdular ve daha yüksek bir performans sağladılar.

3- Terör ve ekonomi

Terörle mücadele ve ekonomi, siyasette büyük yıkımlara yol açabilecek iki büyük tehlike. Her ikisinde de yaşanan büyük dalgalanmalara rağmen, hükümet ve dolayısıyla AK Parti aleyhine olumsuz bir durum oluşmadı.

Hükümeti ve AK Parti'yi yöneten kadrolar, büyük yıkımlar yapabilecek bu şok dalgaları, çok büyük bir maharetle aşmasını bildiği gibi tam tersi başka zamanlarda elde edilemeyecek değerli kazanımları da elde ettiler. Son zamanlarda PKK ya indirilen büyük darbeler bunun en güzel örneği.

4-  Devlet Bahçeli'nin uzlaşmaz tavrı

a) MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Meclis Başkanlığı ve koalisyon hükümeti görüşmeleri başta olmak üzere genele yayılan uzlaşmaz tavrı.

b) Şu andaki en güçlü varlık sebebi olan PKK düşmanlığına rağmen, PKK ile etkin mücadelenin başladığı bir dönemde hükümette yer almaması ve HDP liler ile aynı karelerde görünmesi.

MHP oylarında 3 puanlık gerilemeye neden oldu. Şehit cenazeleriyle birlikte, MHP bir toparlanma sürecine girse de AK Parti'den MHP'ye giden oylardan bir hayli geri dönüş oldu.

5- Saadet Partisi ve BBP'ye oy veren seçmenin değerleri

a) 7 Haziran'da Saadet Partisi ve BBP'ye oy veren seçmen, bu partilere verdikleri oyların siyasi denklemde olumlu bir etkisi olmadığını hatta tam tersine sağ seçmenin değerler skalasına zarar verdiğini anladı.

b) Bu partilere oy veren seçmenler CHP li hatta HDP koalisyonların şimdiye kadar elde edilen milli ve manevi kazanımlara ne kadar zarar vereceğini gördü.

c) Saadet Partisi ve BBP'ye oy veren seçmen ‘sonuçta ak partililerde aynı değerleri paylaştığımız insanlar, huzur ve istikrar için tek başına iktidar lazım’. Düşüncesiyle hareket etme eğilimine girdi.

AK PARTİ’nin tek başına iktidarı

Yeter ki;

AK PARTİli kadrolar ilk günkü aşkla, kibirden ve enaniyetten uzak yüksek bir moral ve büyük bir inançla çok ama çok çalışsınlar.

Parti içi ikilik çıkartanlara, CHP vari klik oluşturanlara mevkisi ve konumu ne olursa olsun asla ve katha fırsat tanımasınlar.

‘AK PARTİ de iki başlı yönetim var’ algısından gerekli tedbirleri alarak acilen kurtulsunlar.

1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidarı yeniden elde eden AK PARTİ yenilenme ve yapılanma yolunda büyük kazanımlar sağlayacaktır.

Hükümetimize düşen en önemli görev, her türlü saldırıya hazırlıklı olmak adına muhtemel bütün tedbirleri almaktı ki, aldı.

Bizlere düşen görev ise sandıklarımıza ve oylarımıza sahip çıkmak adına gidip oy kullanmaktı ki, kullandık.

En samimi duamdır ki;

HUZUR İLE BERABER YÜKSEK BİR KATILIMIN OLDUĞU 1 KASIM GENEL SEÇİM SONUÇLARI HER HALİYLE ŞİMDİDEN MİLLETİMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLAR GETİRSİN.

Yazarın Önceki Yazıları
Hibrit savaş terörsüz olmaz 21.03.2017Ümmet Olarak Hibrit Savaş İle Karşı Karşıyayız 15.03.2017Fırat kalkanı kutsal mızrağı parçaladı! Bırak anlamsız hayır’ı 05.03.2017Haçlı ve Siyonist teröre cevabımız Fırat Kalkanı'dır 22.02.2017İslam dünyasının en anlamlı cevabı; İslam Ordusu 09.02.2017Bir oradan bir buradan anlayana kitabın ortasından 27.01.2017Profesyonel Propagandistlere Karşı Aklımızı Kullanalım... 16.01.2017Her şeyi çok bilen klavyetörler 06.01.2017Osmanlı ruhu Yeni Türkiye ile beden buluyor 02.01.2017Din-ü Devlet Mülk-ü Millet. Devlet-i Ebed Müddet 23.12.2016Yeni Türkiye yarına bırakır amma yanınıza bırakmaz 15.12.2016Düş mü, rüya mı? Ya da kimin için düş, kimin için rüya? 02.12.2016Emri bi'l ma'ruf, nehyi an'il münker ve cihad bilinçli... 16.11.2016Zâlimin rişte-i ikbâlini bir âh keser 04.11.2016Dost bî-pervâ, felek bî-rahm ü, devran bî-sükûn 27.10.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.