YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sorular ve Tahminler
25 Ağustos 2014 09:03

Yeni hükümet nasıl olacak?

Yeni Türkiye'yi taşıyacak bir Yeni Ankara kurulmalı. Bunun için Hükümet'ten başlanmalı. Bakanlar Kurulu da çoğunluk olarak yenilenmeli. Yepyeni bir Hükümet kurulmalı.

Tahminlerimize göre büyük bir revizyon olacak. 18 ila 19 bakan değişecek. Birkaç Bakan dışarıdan atanacak. Ak saçlılar değişecek. Üç dönem kuralı ile eski vekillerin yerine yenileri gelecek.

Yeni Ankara’nın, yeni hükümetindeki bakanların bir kısmı: (tahmini olarak)

Ekonomi Bakanı; Numan Kurtulmuş 

Yasin Aktay,  Bakan olacaklar içinde. Muhtemelen Başbakan Yardımcısı bir ihtimal de Dışişleri Bakanı eğer Hakan Fidan olmazsa

Hakan Fidan: Dışişleri Bakanı, eğer MİT'i bırakabilirse

Efkan Ala, devam

Emrullah İşler devam, dört ya da beş isim bakanlığa devam. İsimler çok önemli olamasa da, diğer tahmini isimleri, başka yazılara bırakalım.

Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunda ne olacak?

Hiç ne olabilir ki. Ülkenin ve devletin sahibi millettir. Ak Parti değil. Erdoğan değil. Erdoğan neferdir. Hepimiz gibi Başbakanlar da fani, devlet baki. Devlet, ebed müddet. Fazla söze ne hacet.

Hükümeti Erdoğan değil millet kuracak. Karşı durulamaz. Büyük savaş çok yakın. Kişisel hesaplar düşünülemez. O olsun bu olsun denilemez. Millet, hükümeti kurar geçer. Bakmaz kimden ve ne den olmuş.

Beş Mossad ajanının öldürülmesi ne demek?

5 Mossad ajanının öldürülmesi tarihi bir olay. Türkiye'ye suikastlar yapmaya geldiler. Bunun için de öldürüldüler. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğundan beri, ilk defa böyle bir şey oluyor.

Dünyadaki ajan klasmanında ilk onda olan beş Mossad ajanı, botlarla Mersin'den giriş yaparken, pusuya düşürülüyor, yakalanıyor, 2 gün sorguya çekiliyor, bilgiler alınıyor ve infaz ediliyor.

9 Ağustos'ta Başbakan'ın Konya’da son mitingi vardı. Ve beş Mossad ajanı mitingden bir gün önce infaz edilip, leşleri Mossad'a teslim edildi. MİT ve Mossad tarihinde bir ilk.

Özellikle basınla paylaşıldı. Yeni Türkiye’nin gücü bütün dünyaya gösterildi. Fakat ne hikmetse bir kısım medya tarafından bu konuya yeterli ilgi gösterilmedi. Bir İsrailli Bakan, beş Mossad leşi için sorulan sorulara cevap dahi veremedi.  İsrail ilk defa bu kadar çaresiz.

İsrail ne yapacak? 

Tahminlerimize göre İsrail, ABD ve Batı gibi kabuğuna çekilecek. Yapabileceği pek bir şey yok. Olsa, olsa sonunu biraz geciktirir ama Mukadderatı erteleyemez. ABD'yi arkasına alıp dünyaya meydan okuma devirleri çoktan bitti. Onlar da bunun farkında. Bir de Türkiye’deki uşakları anlasa da, daha fazla zorluk çıkartmasa.

Genel seçimler ne olacak?

Tahminlerimize göre, genel seçimler Kasım'ın üçüncü haftasına çekilebilir. Yani erken genel seçim olabilir. Bu tarih de olmazsa daha da olmaz. 2015'de zamanında olur. Yeni kurulacak parti ya da eski partiye geçişler çok önemli. Bir iki atraksiyon daha var ki,  onlar da erken genel seçim konusunda belirleyici öneme haizler, diye tahmin ediyoruz.  Bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Ekonomik kriz de neyin nesi?

Türkiye’de kriz tellalcılar hiçbir zaman eksik olmamışlardır. Hele ki ekonomik kriz tellalları pırtlak gibi her yırtıktan çıkarlar. Dışarıda ve içeriden her türlü desteği de bulurlar. Çünkü onlar en kolay parayı bu krizlerde kazanırlar ve kazandırırlar.  Ama o günler mazide kaldı. Millet uyandı.

Tahminlerimize göre, devlet satın almayacak, el koyacak finanslarına ve kaynaklarına. Ondan paralel baronların bu cayırtıları. Tüm mallarına el koyulacak ve yaptıklarının hesabı sorulacak diye tüm korkuları. Korkunun ecele faydası ne zaman oldu ki, bugün olsun. Niye daha en baştan bunları düşünmüyorsun. Devlet ağır aksak da olsa, geç de olsa gelir bir gün hesap sorar biliyorsun. Ve hala daha inatla vatanına ihanet ediyorsun. Başına gelecekleri hiç mi tahmin edemiyorsun.

‘Benden sonrası tufan’ paralelcilerin kafası. Giderken ne götürdük (ne zarar verdik)  kar, paralel baronların hesabı. Ama bu millet, bunlara bu saatten sonra, zırnık koklatmaz, hala farkında değiller. Paralelciler ve baronlar ekonomiye asla negatif yön veremezler. Güçleri de, imkânları da yok.  Olamazda.  Bunun için, Mahal yok gereksiz korkulara.

DEVLET HER KURUM VE KURULUŞUYLA DİMDİK AYAKDA.

 

MURAT YAMAN

KASİAD YÖN. KRL. BŞK.

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.