YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kürtler HDPKK nın sırtını kime dayadığını daha net görmeye başladı
19 Ocak 2016 09:26

2013 Nevruzunda Diyarbakır’da halka okunan mektubunda Abdullah Öcalan, Türklerle Kürtlerin bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşayışına, kardeşlik ve dayanışma hukukunun varlığına vurgu yapmıştı. Türk-Kürt kardeşliğini ve birlikte yaşama iradesini açıkça ortaya koymuştu.

Abdullah Öcalan’ın bakış açısına göre, Kürtlere karşı sürdürülen son yüzyılın “baskı ve asimilasyon politikaları,” geniş halk kitlelerini bağlamayan, “kapitalist modernitenin ürettiği iktidar elitinin işi” idi. 2014 Nevruzu'nda okunan mektubunda da, bölgedeki vesayet düzenlerini “Uluslararası Gladyo hâkimiyeti” olarak tanımlamıştı.

2015 Nevruz mektubunda ise, kapitalist emperyalizme dikkat çekerken “Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürme” gerçeğini vurgulamıştı.

Sülo’nun varisi Selo; Eski Türkiye’nin Sülo'su gitti, yerini Selo aldı.

Barış sürecinde silah bırakma kararı bir yıl geç açıklandı. Demirtaş bir maddeyi okumadı. O okumadığı madde ile geçen nevruzda Apo silah bırakın çağrısı yapmıştı ama Demirtaş (ve sırtını dayadığı güçler) barış istemediği için özellikle bu maddeyi okumadı.

İslam karşıtı seküler Kürtler ve Yeni Türkiye’nin gidişatından rahatsızlık duyan Beyaz Türkler, Öcalan’ın Kürtlere dini referanslara dayanan tavsiyelerinden çok rahatsız oldular. Ve hemen şu anda yaşamak da olduğumuz yeni taktiklerini uygulamaya koydular. Bunlar da diğerleri gibi hain ve alçak taktiklerdi.

Arkalarını olmayacak yerlere dayadılar

Eski CIA Direktörü Michael Hayden Alman Die Welt gazetesinde 09 Temmuz 2015’te yani Suruç saldırısından tam 11 gün önce; “Bana göre Kürtler bizim en önemli müttefikimizdir. Öyle de kalacaktır. Çünkü Rojava’daki koalisyon onların çıkarınadır… Suriye ve Irak’ın eski haline geleceğine inanmıyorum. Başka alternatifler bulmamız gerekiyor. Bu nedenle Kürtler’in doğrudan silahlanmasını destekliyorum” diyordu.

Ne tesadüftür ki yine 19 Temmuz’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ “Sırtımızı PYD’ye dayadık” sözünü küstah bir övünmeyle söylüyordu.

Bu küstahlar, kendilerini İsrail ve ABD’nin bölgedeki stratejik ortağı sanıyor. Arkalarına bunların dayandığı zannına kapılarak azgınlaştıkça azgınlaşıyorlar.

HDPKK-PYD, her zaman olduğu gibi bir kez daha acı gerçeklerle yüzleşecek. Ve maalesef pek çok Türk ve Kürt gencide toprağa düşecek.

Çıkarları için, İsrail ve ABD’nin herkesi çok rahat satabileceğini bir kez daha görecekler. Hal bu ki, bu gerçek onlara daha önce defalarca anlatılmıştı. Ama anlamak istemediler. Arkalarını olmayacak yerlere dayadılar.

Sonuç olarak da;

1) Yeni anayasada anadilde eğitim olacak ve ilköğretime kadar yaygınlaştırılacak.

2)  Dağda olup da suç işlemeyenlere dava açılmayacak ve istihdam edilmeleri sağlanacak.

3)  Kürtçe resmi dil olmayacak.

4)  PKK’nın tamamı olmasa da bir kısmı silah bırakacak, silahlarını bırakmadığı sürece PKK'ya yönelik operasyonlar sürecek.

5)  Eşit vatandaşlık ilkesi başta Kürtler olmak üzere tüm yerli unsurlara için yaygınlaştırılacak.

6)  Yeni anayasa ve Başkanlık sistemi elzem ve 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

7)  Yeni Türkiye’de ki tüm değişimler halkın isteği ve gücüyle yapılacak.

8)  Yeni Ankara da Despot devlet anlayışı olmayacak.

9)  Bilimsel verilerle hareket edilecek.

ABD ile DAEŞ karşıtı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik görüşmeleri tamamlandı, çok yakında "kapsamlı" operasyonlar başlar

Suriye'nin kuzeyinin DAEŞ’den temizlenmesi Esad rejimine siyasi çözüm için müzakere masasına dönmesi adına güçlü bir mesaj olacaktır.

PYD, Suriye'nin toprak bütünlüğü için mücadele etmediği aşikar. PYD politikalarında radikal değişiklik yapmadığı sürece DAEŞ'den temizlenecek bölgede rolü olamaz.

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.