YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kürtler HDPKK nın sırtını kime dayadığını daha net görmeye başladı
19 Ocak 2016 09:26

2013 Nevruzunda Diyarbakır’da halka okunan mektubunda Abdullah Öcalan, Türklerle Kürtlerin bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşayışına, kardeşlik ve dayanışma hukukunun varlığına vurgu yapmıştı. Türk-Kürt kardeşliğini ve birlikte yaşama iradesini açıkça ortaya koymuştu.

Abdullah Öcalan’ın bakış açısına göre, Kürtlere karşı sürdürülen son yüzyılın “baskı ve asimilasyon politikaları,” geniş halk kitlelerini bağlamayan, “kapitalist modernitenin ürettiği iktidar elitinin işi” idi. 2014 Nevruzu'nda okunan mektubunda da, bölgedeki vesayet düzenlerini “Uluslararası Gladyo hâkimiyeti” olarak tanımlamıştı.

2015 Nevruz mektubunda ise, kapitalist emperyalizme dikkat çekerken “Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürme” gerçeğini vurgulamıştı.

Sülo’nun varisi Selo; Eski Türkiye’nin Sülo'su gitti, yerini Selo aldı.

Barış sürecinde silah bırakma kararı bir yıl geç açıklandı. Demirtaş bir maddeyi okumadı. O okumadığı madde ile geçen nevruzda Apo silah bırakın çağrısı yapmıştı ama Demirtaş (ve sırtını dayadığı güçler) barış istemediği için özellikle bu maddeyi okumadı.

İslam karşıtı seküler Kürtler ve Yeni Türkiye’nin gidişatından rahatsızlık duyan Beyaz Türkler, Öcalan’ın Kürtlere dini referanslara dayanan tavsiyelerinden çok rahatsız oldular. Ve hemen şu anda yaşamak da olduğumuz yeni taktiklerini uygulamaya koydular. Bunlar da diğerleri gibi hain ve alçak taktiklerdi.

Arkalarını olmayacak yerlere dayadılar

Eski CIA Direktörü Michael Hayden Alman Die Welt gazetesinde 09 Temmuz 2015’te yani Suruç saldırısından tam 11 gün önce; “Bana göre Kürtler bizim en önemli müttefikimizdir. Öyle de kalacaktır. Çünkü Rojava’daki koalisyon onların çıkarınadır… Suriye ve Irak’ın eski haline geleceğine inanmıyorum. Başka alternatifler bulmamız gerekiyor. Bu nedenle Kürtler’in doğrudan silahlanmasını destekliyorum” diyordu.

Ne tesadüftür ki yine 19 Temmuz’da HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ “Sırtımızı PYD’ye dayadık” sözünü küstah bir övünmeyle söylüyordu.

Bu küstahlar, kendilerini İsrail ve ABD’nin bölgedeki stratejik ortağı sanıyor. Arkalarına bunların dayandığı zannına kapılarak azgınlaştıkça azgınlaşıyorlar.

HDPKK-PYD, her zaman olduğu gibi bir kez daha acı gerçeklerle yüzleşecek. Ve maalesef pek çok Türk ve Kürt gencide toprağa düşecek.

Çıkarları için, İsrail ve ABD’nin herkesi çok rahat satabileceğini bir kez daha görecekler. Hal bu ki, bu gerçek onlara daha önce defalarca anlatılmıştı. Ama anlamak istemediler. Arkalarını olmayacak yerlere dayadılar.

Sonuç olarak da;

1) Yeni anayasada anadilde eğitim olacak ve ilköğretime kadar yaygınlaştırılacak.

2)  Dağda olup da suç işlemeyenlere dava açılmayacak ve istihdam edilmeleri sağlanacak.

3)  Kürtçe resmi dil olmayacak.

4)  PKK’nın tamamı olmasa da bir kısmı silah bırakacak, silahlarını bırakmadığı sürece PKK'ya yönelik operasyonlar sürecek.

5)  Eşit vatandaşlık ilkesi başta Kürtler olmak üzere tüm yerli unsurlara için yaygınlaştırılacak.

6)  Yeni anayasa ve Başkanlık sistemi elzem ve 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

7)  Yeni Türkiye’de ki tüm değişimler halkın isteği ve gücüyle yapılacak.

8)  Yeni Ankara da Despot devlet anlayışı olmayacak.

9)  Bilimsel verilerle hareket edilecek.

ABD ile DAEŞ karşıtı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik görüşmeleri tamamlandı, çok yakında "kapsamlı" operasyonlar başlar

Suriye'nin kuzeyinin DAEŞ’den temizlenmesi Esad rejimine siyasi çözüm için müzakere masasına dönmesi adına güçlü bir mesaj olacaktır.

PYD, Suriye'nin toprak bütünlüğü için mücadele etmediği aşikar. PYD politikalarında radikal değişiklik yapmadığı sürece DAEŞ'den temizlenecek bölgede rolü olamaz.

Yazarın Önceki Yazıları
Hibrit savaş terörsüz olmaz 21.03.2017Ümmet Olarak Hibrit Savaş İle Karşı Karşıyayız 15.03.2017Fırat kalkanı kutsal mızrağı parçaladı! Bırak anlamsız hayır’ı 05.03.2017Haçlı ve Siyonist teröre cevabımız Fırat Kalkanı'dır 22.02.2017İslam dünyasının en anlamlı cevabı; İslam Ordusu 09.02.2017Bir oradan bir buradan anlayana kitabın ortasından 27.01.2017Profesyonel Propagandistlere Karşı Aklımızı Kullanalım... 16.01.2017Her şeyi çok bilen klavyetörler 06.01.2017Osmanlı ruhu Yeni Türkiye ile beden buluyor 02.01.2017Din-ü Devlet Mülk-ü Millet. Devlet-i Ebed Müddet 23.12.2016Yeni Türkiye yarına bırakır amma yanınıza bırakmaz 15.12.2016Düş mü, rüya mı? Ya da kimin için düş, kimin için rüya? 02.12.2016Emri bi'l ma'ruf, nehyi an'il münker ve cihad bilinçli... 16.11.2016Zâlimin rişte-i ikbâlini bir âh keser 04.11.2016Dost bî-pervâ, felek bî-rahm ü, devran bî-sükûn 27.10.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.