YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İslam İttifakı'nın sonuçları ve bir medya grubu
21 Nisan 2016 14:36

İslam dünyası için tarihi dönüşüm niteliğinde ki, İİK zirvesinde Cumhurbaşkanımızın muhteşem konuşması ve tüm İslam ülkelerinin zirveye katkısı olağanüstüydü.

İİK zirvesinin eylem planında 18'i öncelikli olmak üzere barış, güvenlik, Filistin ve Kudüs meselesi, yoksullukla mücadele, terör ve aşırıcılıkla mücadele, yatırım ve finans, bilim ve teknoloji, iklim değişikliği ve sürdürebilirlik, dinler arası uyum, ortak İslami insani eylem, iyi yönetişim ve insan hakları konularına ilişkin 107 hedef yer aldı.

Teşkilatın 10 yıllık yol haritası mahiyetindeki İİT - 2025 Stratejik Eylem Programı görüşmelerde karara bağlanan en önemli konulardan birisi.

İİK zirvesinden çıkan önemli kararlardan bazıları

İİK zirvesinden çıkan ilk sonuç, 60 milyar dolar bütçeli "İslam Kızılay'ı" kuruluyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinden çıkan kararla İstanbul merkezli İİT Polis İşbirliği ve Koordinasyon Merkezi kuruluyor

Terörün her türlüsünün kesin biçimde lanetlendi ve Hizbullah Suriye, Bahreyn, Kuveyt ve Yemen'deki terörist faaliyetlerde bulunduğu, terörist hareketleri ve grupları desteklediği, üye ülkelerin güvenliği ve istikrarına zarar verdiği gerekçesiyle kınandı.

İİT'nin Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin temsil ettiği anayasal düzeni desteklemeye devam ettiğinin de altı çizildi.

Darfur'un kalkınması, güvenlik ve barışın tesisi amacıyla yürütülen Doha Barış Süreci'ne destek yinelendi.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı saldırısı kınandı.

Üye ülkelerden biri herhangi bir tehlikeye karşı yardım talep ederse İttifak, o ülkenin egemenliğini ve İttifak’ın ilkelerini ihlal etmemek kaydıyla destek için oraya askeri kuvvet gönderilecek. İttifak faaliyetlerinin uluslararası meşruiyet çerçevesinde olmasına itina gösterecek.

56 İslam ülkesi ortak para birimine geçecek

56 İslam ülkesi hızlı bir şekil de ortak bir para birimine geçmeyi planlıyor. İslam ülkelerinin ortak para birimine (3. bir para birimi) geçmesiyle birlikte euro ve dolar tekeli de ortadan kalkacak.

İslam Merkez Bankası kurulacak. Her ülkenin kendi merkez bankası olduğu gibi ortak bir merkez bankası da kurulacak. Şu asla unutulmasın ki, Batı'yı fazlaca düşündüren konulardan biride, İslam Merkez Bankası ve finans kuruluşlarıdır.

Kazakistan’ın tercihi ve sonuçları

Kazakistan İslam birliğinden yana tercihini yapmıştır. Buda Rusya ve Çin’e önemli bir uyarıdır.

Kazakistan’ın bu tavrı Rusya'nın kurduğu ve altı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkesinin (Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Beyaz Rusya ve Ermenistan) üye olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nü de yavaş yavaş boşa çıkarır.

Dünya'da hava trafiği kontrol üstünlüğü bilhassa Kazakistan'dan sonra yüzde seksen Doğu'ya geçmiş durumdadır. Bu dünya ticaretini yönlendirme ve yönetme açısından çok büyük bir hamle ve önümüzde ki yıllarda etkileri çok fazla hissedilecek. (Bu hamlenin etkileri İstanbul da ki üçüncü havaalanını bitirdiğimiz de daha dazla belirginleşecek.)

İslam dünyası haçlı-Siyonist ittifakının esiri bir dev

New York Times’ın haberine göre; ABD kongresinden, Suudi Arabistan’ın 11 Eylül olaylarında rolü olduğunu vurgulayan ve Suudi Arabistan'a yönelik yargı yolunu açabilecek olan yasa tasarısının geçmesi halinde, Suudi Arabistan ABD'yi dünyada ki dolar fiyatlarını düşürmekle tehdit etti.

Suudi Arabistan, eğer kongre yasayı geçirirse elindeki 750 milyar dolar değerindeki FED tahvilleri ve bonoları satmakla Amerika Birleşik Devletleri’ni tehdit ediyor. Geçen ay Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel El-Zübeyir, Kral Selman’ın dolar tehdidini içeren mesajını bizzat ABD yönetimine iletti.

Kral Selman'ın, bu resti İslâm Zirvesi için geldiği Ankara'da ABD Başkanı Barack Obama'yla yaptığı telefon görüşmesi sırasında, bizzat Obamaya tekrar ettiği haberlere düştü.

3. İİK İstanbul zirvesinden alınan güç ve irade ile İstanbul'dan ABD ye SUUD kralının gösterdiği tepki üzerine ABD yönetimi ne yapacağını şaşırdı. Başkan obama; Suudi Arabistan'a taahhüt üzerine taahhüt veriyor.

ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’ne katılmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gelen Obama'yı, Kral Halid Havalimanında Riyad valisi Prens Faysal Bin Bender Bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, ABD Riyad büyükelçisi Joseph W. Westphal ve diğer yetkililer karşıladı.

Kral salman havaalanına gitmedi. ABD hop oturup hop kalktı. Obama ilk sınavını İslam ittifakına vermek için hayli heyecanlı. Barak Hüseyin Obama’nın İslam ittifakı karşısında ki hesabı bir hayli kabarık. Kolay kolay bedel ödeyemez Obama ve ABD.

60 yıl boyunca ABD ye bağımlı olan SUUDİ ARABİSTAN’ IN bu çıkışının arkasında ki gücü iyi görmek ve bilmek lazım.

Bırakın 750 milyar doları, Suudi Arabistan 100 milyar dolarlık bir meblayı bile, Amerikan piyasalarından çekmesi doların tepe taklak olması için yeterli bir rakam.

Şu çok net anlaşılıyor ki, çok daha başka alanlarda olduğu gibi dünyanın ekonomisinde de İslam dünyasının çok etkin bir gücü var. İslam Dünyası gücünün farkında olmayan dev. Ama ne yazık ki Haçlı-Siyonist ittifakının elinde esir.

İSLAM İTTİFAKI VE BİR MEDYA GRUBU

İslam İttifakı’nın kuruluyor olması,

SUUD Kralı Salman'ın Türkiye ziyareti,

İİĶ' nin 14-15 Nisan'da İstanbul'da yaptığı önemli toplantılar ve sonuçları,

İslam Ordu'sunun NATO'nun yerini alacak olması gibi,

Bu kadar üst düzey öneme ve ilgiye haiz konuların hiçbiri, ne hikmetse bu yayın grubunun haber portallarında ya yoktu ya da yok gibiydi. Haberlerin veriliş şeklinde hep bir aceleci geçiştirme hali hakimdi.

Bu gölgeleme çabaları neye veya nelere işaret acaba? Ümmeti ve milleti ilgilendiren böylesine önemli konularda hem de Devlete ve Reise rağmen yapılan bir tasarruf mu, anlamak zor hem de çok zor.

SUUD krallarından biri ne zaman Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirse Türk medyasının bir kısmı kralların uçakları, mercedesleri, altınları, bavulları, otel odaları ile gündemi bulandırırlar. Buna bu sefer dünya medyası da katıldı.

Kredi derecelendirme kuruluşları SUUDİ ARABİSTANI’IN kredi notunu düşürdü. Diğer önemli haberleri geçiştiren bu medya grubu ve sözüm ona zıddı olan diğeri bu haberleri öne çıkardı. Demek ki sadece Türkiye'de rahatsızlar yok, dünyada rahatsızlar bir hayli fazla.

Bu grubun yaşananlara ilgisizliğine mi? Yoksa bu grupta yaşananlara sessiz kalanlara mı tepki göstereceğiz. Bu ilgisizlik ve sessizlik kime?  Ya da kimlere? Anlamak zor hem de çok zor.(değil)

Bu grup maalesef dünyanın en büyük askeri tatbikatını yapan Türkiye'nin de katıldığı İslam Ordu'sunu da görmezden gelmişti. Garip bir durum değil mi?

Coğrafyamızda oluşabilecek tüm sorunlara Batı'dan önce biz müdahil olmak zorundayız. Ve dahi olacağız. Bu böyle biline (Hammadun)

Yazarın Önceki Yazıları
Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yürek Devleti’nden Evdeki Hilâfet’e ve İslam Devleti 27.07.2017Avrupa Hanedanlığı: Akraba Monarklar - 2 14.07.2017Avrupa hanedanlığı; Akraba Monarklar - 1 04.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.