YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
IŞİD sadece bir terör örgütü değildir
24 Ekim 2014 14:16

IŞİD kalıcıdır toplumsal temelleri vardır

IŞİD sadece bir terör örgütü değildir. Irak ve Suriye sınırları arasına sıkışan dar anlamda bir terör örgütü de değildir. Öyle bir çırpıda tasfiye de edilmez. Hem bölgede hem dünya da kalıcı izler bırakacaktır. İsmen tasfiye edilse de cismen hep var olacak ve yerini başka isimlerle yeni terör örgütleri alacaktır.

IŞİD'in arka planında bir tür Sünni Arap isyanı, Arap ayaklanması, Arap milliyetçiliği yükselişi söz konusudur. Bölge dışı müdahaleler çatışma alanlarını genişletiyor olsa da. Uzun yıllara dayanan Arap-İran çekişmesi, bölgedeki tüm çatışmaların ana çıkış noktasıdır. 

Bölge insanının kendi çıkış yolunu bulma çabaları doğru, bulduğu ya da uyguladığı uç yöntemler yanlış. Maalesef bu uç yöntemlerde insani sınırları zorlayan görüntüler verebiliyor. IŞİD gibi şiddet ve terör üzerinden bir öfke seline dönüşebiliyor.
IŞİD kalıcıdır toplumsal temelleri vardır ya da tasfiye edilse bile onun yerini ona benzer başka bir örgüt veya terör örgütleri alacaktır. Terör kavramını sana göre, bana göre ya da algı operasyonlarına göre belirlediğimiz sürece çözüm adına bir mesafe almamız imkânsız. 

IŞİD Türkiye'de kurulmadığı gibi kuruluşunda Türkiye’nin bir nebze katkısı dahi olmadı. 11 yıldır Amerika, İngiltere İsrail ve Batı koalisyonun kurduğu kukla hükümetler ve askeri güçler tarafından yönetilmekte olan Irak'ta doğup palazlandı. IŞİD için tüm şartları özenle hazırladılar ve tebrikler işte IŞİD'leri kucaklarında tepe tepe sevsinler.

Yeni Türkiye'ye zihinsel operasyon

Kobani üzerinden Türkiye’ye zihinsel algı operasyonu yapılmaktadır. Amaç PYD’yi masumlaştırıp, Türk kamuoyunda sempati oluşturmaktı fakat Türk halkının PKK'ya olan öfkesi yeterince dikkate alınmadığı için IŞİD'e sempati arttı.

Görünürde tüm yapılanlar IŞİD’i bitirme adına gibi görünmektedir amma velakin bölgedeki aşağılık çıkarları adına tam da bu noktada sonuca gitmek için bir ters algı taktik içerisindedirler diyebiliriz. ABD ve koalisyon güçlerinin hava operasyonları göstermeliktir. IŞİD'i bitirmek için değil tam tersi güçlendirmek içindir.  

Yaşadığımız bu kirli olayları asla düz mantıkla okumamalıyız yoksa çok yanılır, bolca hatalar yaparız. Onun için daha mutedil ve alt okumalarla hareket etmeliyiz. Şu yaşanan olaylarda hiçbir şey göründüğü gibi değil. Tüm kaşarlı şeytanlar iş başında.  

Bugün IŞİD'in kullandığı silahlar içinde bir tane bile Türkiye envanterine kayıtlı silah yok.

Amerikan, İngiliz, Fransız ve Çin malı silahlarsa saymakla bitmez. Tüm bunlara rağmen IŞİD'i Türkiye'nin desteklediği yalanını utanmadan söylüyorlar. TÜRKİYE'nin ben IŞİD'in arkasında değilim bunu ispat etmeliyim havasına bürünmesini ve IŞİD’le savaşmasını istiyorlar. Beyler yeni Türkiye gazla çalışmıyor. 

Kadim rehberlerimiz var bizim

Yeni Türkiye’nin tezleri en akılcı ve çözüme yönelik tezlerdir. Tüm taraflar eninde sonunda bu noktaya gelecektir. Türkiye'nin geleceği Kürtlerle ve Araplarla birliktedir. Türklerin, Arapların, Kürtlerin, Türkmenlerin özgür müreffeh ve barış içinde yaşayabileceği YEK ÜLKE TÜRKİYE'DİR.  YENİ ANKARA bu geleceği terör ve şiddet üzerinden değil, ortak değerler ve inanışlar üzerinden kurmak istemektedir. 

Bu sebeplerden kimse Türkiye'ye bir yol haritası dayatmasın. Çünkü bizim binlerce yıllık geçmişimizden gelen sağlam güvenilir denenmiş KADİM REHBERLERİMİZ VAR. Ortak kutsal değerlerimiz var. Birlikte huzur ve barış içerisinde var olma adına yüzlerce yıllık yaşanmışlıklarımız var. 

Çözüm süreci tüm bölgeye emsal bir projedir

Kobani çatışması iki örgüt arasındaki hesaplaşma olarak kalmayabilir.  ABD, İSRAİL, İNGİLTERE VE BATILI KOALİSYON özellikle Arap-Kürt çatışmasını beslemekte, derinleştirmeye çalışmaktadır. Kobani’de yaşananlar bir tür Arap-Kürt çatışmasına dönerse zincirleme krizlere, çatışmalara neden olacaktır. Bu çatışma hali ise yıllarca devam edebilir.

Bölgenin geleceği ve huzuru bu üç halkın arasındaki birleşmeyle olacaktır. Türkiye'nin bu konuda sahip olduğu hassasiyetlerin Kürtler ve Araplar tarafından da anlayışla karşılanması gerekmektedir.

Çözüm süreci işte bu ortak geleceğin anahtarıdır. Çözüm süreci sırf bu yüzden hedef alınmaktadır. Çünkü bu proje, sadece Türkiye ile Kürtlere değil, bütün bölgeye örnek olacak, emsal bir projedir. 

 

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.