YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Helaller keyfe kâfidir. Haramlara bulaşmaya lüzum yoktur
07 Ocak 2015 11:02

Müslümanlar için helâller sınırsızdır ve inanlara bihakkın yetmektedir. Haramlar, gayet azdır akıllı ve inanan bir mü'min için hiç mi hiç ihtiyaç yoktur. Meselâ, pek çok hayvanın eti helâldir. Memeli hayvanlardan, kuşlara, balıklara kadar. Fakat “domuz” eti haram kılınmıştır. Vazgeçilmez bir gıda da değildir. Ayrıca, insan ırkı üzerindeki olumsuz biyolojik ve psikolojik tesirleri tıbben ispatlanmıştır.

Ancak, lezzet hastalığının arttığı, dini hassasiyetlerin azaldığı günümüzde, müminler GDO’lu ve domuz jelatinli gıdalara dikkat etmiyor. Kendilerini “dindar” diye lanse eden en güvendiğimiz büyük gıda market ve toptancı raflarında domuz jelatinli ürünlere yer veriliyor. Hiçbir müeyyide uygulanmıyor. Geri kalanı siz düşünün.

İbrahim bin Ethem Hazretleri: Kemale erenler, ancak midelerine girenlere dikkat etmekle kemale ermişlerdir.

Yahya bin Muaz Hazretleri: Taat ( kulluk vazifelerini ifa )bir hazinedir. Anahtarı, dua; anahtarın dişleri ise helal lokmadır.

Abdullah bin Abbas (ra): Midesinde haram lokma olan kimsenin ibadetlerini Allah kabul etmez.

Haramla beslenen nesilden, haramzade bir nesil yetişir. Aynı şekilde haram kazanca tevessül eden haramla beslenen bir mü‘minin ibadetinden lezzet alamayacağı, duasının makbul olmayacağı ile ilgili pek çok ayet ve hadis mevcuttur.

Helalları ve Haramları tayin eden Allah’tır; sırf Allah’ın emri olduğu için onlara yaklaşmamak gerekir. Her haramın pek çok zararı olduğu gibi yasaklanmasının da sayısız hikmetleri vardır.

Helalleri ve haramları yüce Allah belirlemiştir; hiç kimsenin kendine göre, helalleri haram ya da haramları helal yapma hakkı ve yetkisi yoktur. Yüce Allah şöyle ikaz etmektedir: “Kendi dillerinizin yalan yanlış nitelendirmesiyle uydurduğunuz asılsız sözleri Allah’a mal ederek “bu helaldir, şu haramdır” demeyin. Çünkü Allah adına yalan söyleyenler asla iflah olmazlar.” (Nahl,16/116)

İyilikler daima iyiliğe, kötülükler de daima kötülüğe götürür. Bütün günahlar kalbi karartır, katılaştırır ve ibadet yapma zevkine mani olur. Ancak bunu en çok etkileyen de haram lokmadır. Haram lokma insanı cehenneme yakınlaştırır.

Helal lokma ise, başka hiçbir şeyin tesir edemeyeceği şekilde kalbe tesir eder. İyiliğe ve ibadet yapma zevkine sebep olur. Helal lokma İnsanı günahlar ve haramlardan uzak tutar. Cennete yakınlaştırır.

Haramlardan sakınmak ise günahları terk etmeye bağlıdır. Bir kimse on liraya bir elbise alsa, on liranın bir lirası haram olsa, bu elbise ile kılınan namaz makbul olmaz. Kabul olup olmayacağını pek tabii ki Allah bilir.

İçinde haram olana ne varsa, onunla abad olunmaz. Berbat olunur.

 

Harama alışan soysuzlar.

Bitmez tükenmez bir iştahla saldırırlar,

Ama doymazlar,

Helalden hiç mi hoşlanmazlar.

Ellerine dahi alamaz yanına bile yaklaşamazlar,

Çünkü yanarlar.        (UMRAN HAN)

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
murat bey
 // merve yücel
Doğru söze ne denirki.Bidahaki uazınızı sabırsızlıkla bekliyorum...
07 Ocak 2015 Çarşamba 17:01