YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Helaller keyfe kâfidir. Haramlara bulaşmaya lüzum yoktur
07 Ocak 2015 11:02

Müslümanlar için helâller sınırsızdır ve inanlara bihakkın yetmektedir. Haramlar, gayet azdır akıllı ve inanan bir mü'min için hiç mi hiç ihtiyaç yoktur. Meselâ, pek çok hayvanın eti helâldir. Memeli hayvanlardan, kuşlara, balıklara kadar. Fakat “domuz” eti haram kılınmıştır. Vazgeçilmez bir gıda da değildir. Ayrıca, insan ırkı üzerindeki olumsuz biyolojik ve psikolojik tesirleri tıbben ispatlanmıştır.

Ancak, lezzet hastalığının arttığı, dini hassasiyetlerin azaldığı günümüzde, müminler GDO’lu ve domuz jelatinli gıdalara dikkat etmiyor. Kendilerini “dindar” diye lanse eden en güvendiğimiz büyük gıda market ve toptancı raflarında domuz jelatinli ürünlere yer veriliyor. Hiçbir müeyyide uygulanmıyor. Geri kalanı siz düşünün.

İbrahim bin Ethem Hazretleri: Kemale erenler, ancak midelerine girenlere dikkat etmekle kemale ermişlerdir.

Yahya bin Muaz Hazretleri: Taat ( kulluk vazifelerini ifa )bir hazinedir. Anahtarı, dua; anahtarın dişleri ise helal lokmadır.

Abdullah bin Abbas (ra): Midesinde haram lokma olan kimsenin ibadetlerini Allah kabul etmez.

Haramla beslenen nesilden, haramzade bir nesil yetişir. Aynı şekilde haram kazanca tevessül eden haramla beslenen bir mü‘minin ibadetinden lezzet alamayacağı, duasının makbul olmayacağı ile ilgili pek çok ayet ve hadis mevcuttur.

Helalları ve Haramları tayin eden Allah’tır; sırf Allah’ın emri olduğu için onlara yaklaşmamak gerekir. Her haramın pek çok zararı olduğu gibi yasaklanmasının da sayısız hikmetleri vardır.

Helalleri ve haramları yüce Allah belirlemiştir; hiç kimsenin kendine göre, helalleri haram ya da haramları helal yapma hakkı ve yetkisi yoktur. Yüce Allah şöyle ikaz etmektedir: “Kendi dillerinizin yalan yanlış nitelendirmesiyle uydurduğunuz asılsız sözleri Allah’a mal ederek “bu helaldir, şu haramdır” demeyin. Çünkü Allah adına yalan söyleyenler asla iflah olmazlar.” (Nahl,16/116)

İyilikler daima iyiliğe, kötülükler de daima kötülüğe götürür. Bütün günahlar kalbi karartır, katılaştırır ve ibadet yapma zevkine mani olur. Ancak bunu en çok etkileyen de haram lokmadır. Haram lokma insanı cehenneme yakınlaştırır.

Helal lokma ise, başka hiçbir şeyin tesir edemeyeceği şekilde kalbe tesir eder. İyiliğe ve ibadet yapma zevkine sebep olur. Helal lokma İnsanı günahlar ve haramlardan uzak tutar. Cennete yakınlaştırır.

Haramlardan sakınmak ise günahları terk etmeye bağlıdır. Bir kimse on liraya bir elbise alsa, on liranın bir lirası haram olsa, bu elbise ile kılınan namaz makbul olmaz. Kabul olup olmayacağını pek tabii ki Allah bilir.

İçinde haram olana ne varsa, onunla abad olunmaz. Berbat olunur.

 

Harama alışan soysuzlar.

Bitmez tükenmez bir iştahla saldırırlar,

Ama doymazlar,

Helalden hiç mi hoşlanmazlar.

Ellerine dahi alamaz yanına bile yaklaşamazlar,

Çünkü yanarlar.        (UMRAN HAN)

Yazarın Önceki Yazıları
Hibrit savaş terörsüz olmaz 21.03.2017Ümmet Olarak Hibrit Savaş İle Karşı Karşıyayız 15.03.2017Fırat kalkanı kutsal mızrağı parçaladı! Bırak anlamsız hayır’ı 05.03.2017Haçlı ve Siyonist teröre cevabımız Fırat Kalkanı'dır 22.02.2017İslam dünyasının en anlamlı cevabı; İslam Ordusu 09.02.2017Bir oradan bir buradan anlayana kitabın ortasından 27.01.2017Profesyonel Propagandistlere Karşı Aklımızı Kullanalım... 16.01.2017Her şeyi çok bilen klavyetörler 06.01.2017Osmanlı ruhu Yeni Türkiye ile beden buluyor 02.01.2017Din-ü Devlet Mülk-ü Millet. Devlet-i Ebed Müddet 23.12.2016Yeni Türkiye yarına bırakır amma yanınıza bırakmaz 15.12.2016Düş mü, rüya mı? Ya da kimin için düş, kimin için rüya? 02.12.2016Emri bi'l ma'ruf, nehyi an'il münker ve cihad bilinçli... 16.11.2016Zâlimin rişte-i ikbâlini bir âh keser 04.11.2016Dost bî-pervâ, felek bî-rahm ü, devran bî-sükûn 27.10.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
murat bey
 // merve yücel
Doğru söze ne denirki.Bidahaki uazınızı sabırsızlıkla bekliyorum...
07 Ocak 2015 Çarşamba 17:01