YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Devlet adamının feraseti
13 Ocak 2015 08:17

Doktor, mühendis, avukat yetiştirmek için yıllarca eğitimi şart koşarız, yetmez bir de yeterlilik sınavları yapar stajyerlik uygulatırız iyi güzel de bu ali milleti yönetecek kişilerde neden bazı şartlar aramayız? İşin doğrusu bazı şeyler değil pek ama pek çok çok şeyler aramalıyız. Aramazsak sonuç apaçık ortada. Yıllarca katlandık yönetici kılıklı şarlatanlara.

Milletimizi yönetecek kişileri seçerken, bizden mi? Bizi temsil eder mi? Bizi anlar mı? Bizi düşünür mü? Gibi kavramları en azından düşünüp dikkate zorundayız. Daha fazla da yanılamayız. Kendi taklacı tahkiyeci kişiliğine bakmadan dahası bir de utanmadan halkına taklacı muamelesi yapan paralelci kalıntılarına daha fazla katlanamayız.

Hz. Ebubekir’in Öğütleri:

Halife Hz. Ebubekir, Ebu Süfyan’ın oğlu Yezid’i kumandan tayin ettiğinde, Yezid’e şu öğütlerde bulunmuştur:

"Ben seni tecrübe etmek üzere memur ettim. Güzel hareket edersen yükseltirim, aksi halde seni görevden alırım. Allah korkusunu kalbinden çıkarma! Çünkü o senin dışını nasıl görürse içini de öyle görür.

Allah’a en yakın olan, O’na ameliyle en fazla yaklaşandır. Cahiliye devrinden kalma böbürlenmek ve zorbalıktan uzak dur. Çünkü Allah böbürlenenleri ve zorbaları sevmez.

Askerlerinle güzel konuş, sözünü kısa tut. Çünkü söz uzun olursa bazısı bazısını unutturur.

Nefsini düzelt, namazını Allah’ın huzurunda olduğunu bilerek kıl. Yabancı elçiler geldiğinde ikram et ve çok tutma ki, bazı sırlarını öğrenmesinler.

Vazifesini gevşek tutanları adalet üzerine terbiye et. Cezayı hak edenlere ceza vermekten korkma. Adamlarının halinden gafil olma, fesada sebep olur. Fakat gizli hallerini araştırarak onları da küçük düşürme.

Kibirli ve kendini beğenmişlerle düşüp kalkma, devlet malına hıyanet etme."

Bu öğütlerden devlet adamı olsun, olmasın hepimizin alacağı pek çok dersler var. Halife Hz. Ebubekir’in bu öğütlerine uyan her kademedeki yöneticinin başarılı olmama gibi bir ihtimali olamaz.

Farabi'ye göre iyi bir devlet adamında şu özelliklerin bulunmasını gerekir:

Vücudu tam, organları sağlam olmalıdır.

Kavrayışı yüksek olmalıdır.

Hafızası güçlü olmalıdır.

Uyanık, zeki olmalıdır.

Güzel konuşmalıdır.

Öğretme ve öğrenmeyi sevmelidir.

Yemeye, içmeye ve kadınlara düşkün olmamalıdır.

Doğruluk ve doğruları sevmelidir. Yalandan, yalancılardan uzak olmalıdır.

 Asil şeyleri sevmeli, dünya malına ihtiraslı olmamalıdır.

Adaleti ve adilleri sevmeli, zulüm ve zalimlerden nefret etmelidir.

Mutedil huylu olmalı, kendisinden adalet istenince inatçı olmamalıdır. Kötülük yapması istenince buna şiddetle karşı koymalıdır.

Azimli ve iradeli olmalıdır.

Farabi’ye göre devlet adamının sahip olması gereken yetenekler:

Bilgili olmalıdır.

Önceki yöneticilerin koyduğu kuralları bilmeli ve tanımalıdır.

Kanun koyarken akıl ve mantığını kullanmalıdır.

Koyduğu hükümler, ülke çıkarları için olmalıdır.

Koyduğu kuralları güzel bir dille halka anlatmalıdır.

Savaş sanatını bilmeli ve savaş için dayanıklı olmalıdır

Ahmet Rıfat Efendi iyi bir devlet adamını şöyle anlatır:

1. İyi bir devlet adamı; yer küre üzerinde olan bütün memleketlerin yerini, sayısını ve ahalisinin mizacını ve diğer hallerini bildiren ‘coğrafya ilmini bilmeli,

2. İyi bir devlet adamı; devlet hazinesinin nasıl meydana geldiğini ve en uygun şekilde nasıl kullanılacağının yollarını gösteren ‘servet yönetimi’ni (ekonomiyi) bilmeli,

3. İyi bir devlet adamı; milletin ahlâkının fesat ve salâhını bildirip herkesi iyilik tarafına sevk eden “ahlâk ıslahını bilmeli ki, iyiliği emredip kötülüğe engel olmak da buna girer. (Emri bil maruf nehyi anil münker.)

Bunların hepsi lüzumludur fakat ahlâkın düzeltilmesi diğerlerinden daha üstündür. Çünkü ahlâk düzelmedikçe diğerlerinden meydana gelecek olumlu gelişmeler, yeterli sonuç vermez.

"Ey iman edenler devletinize ve vatansever devlet adamlarınıza sahip çıkın!"

"Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, Resulüne itaat edin ve sizden olan ulu'l-emre(yöneticilere)de. (Nisâ-59)

Ey İsrail'in otoritesine saygı duyup kendi devletine alçakça oyunlar kuranlara aldananlar, uyanın artık uyanın! Sahip olduklarınıza bir bakın ve kıymetini anlayın. Devletinize ve vatansever devlet adamlarına haince saldırmayı bırakın. Elbette bir gün bir yerde bunların hesabının sorulacağını unutmayın.

Sizleri kullanan büyük aklın asıl istedikleri devlet adamlarımız değildir, alamayacaklarını yedirmeyeceğimizi biliyorlar. Amaçları, Türkiye’mizin bölgede ve dünyada yeni bir güç olmasının önünü kesmektir. Osmanlı ruhunun yeniden dirilmesini engellemektir. Ümmet bilincinin sinelerde yeniden yeşermesini bitirmektir. Bunları yaparken de sizin gibi saf Müslüman kardeşlerimizin samimi din’i duygularını kullanıyorlar. Sağ gösterip sol vurmaya çalışıyorlar.

Hedef Anadolu’da yeniden dirilen, Türk ve İslam dünyasını saran birliğimizdir. Topraklarımızda ve bölgemizde yeniden tesis etmeye çalıştığımız barıştır. Anadolu'daki tüm halkların barış içinde oluşturdukları milli birlik ve beraberliktir.

Tüm kazanımlarımızı, içimizdeki bir avuç vatan haini insan müsveddesini kullanarak, vatansever devlet adamlarımızı bertaraf edip engellemek istiyorlar. Ey vatansever dindaşlarım! Dikkatli olalım, devletimize ve vatansever devlet adamlarımıza sahip çıkalım.

Şuna emin olun ki, İslam düşmanı üst aklın, vatan haini münafık ulakları buradan netice alamazlar, bu haince yöntemlerle başaramazlar. Çünkü ne devlet eski devlet, ne millet eski millet. Azınlığın çoğunluğa zulüm etme devri bitti. YENİ TÜRKİYE geldi.

Adalet, iman ağacının dalları, insaf ise meyveleridir

Devlet başkanının (adamının) bir günlük adil yönetimi, yetmiş yıllık ibadetten daha üstündür. Hadis

Devlet Başkanı (adamı) kâfir de olsa, halkına zülüm yapmadıkça idareciliği bakidir. Hadis

İnsanların Yüce Allah’a en sevimlisi ve en yakın olanı, adaletli liderdir. O’nun en çok buğz ettiği ve (dergâh-ı izzetinden) uzak tuttuğu kişi de zalim liderdir. Hadis

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
23:25
 // nejdet korkmaz
Azina yureyine saglik
Yazdiklarinin cumlesine A sindan S-
sine katiliyorum.
Devletyonetimine Talip Kisilerde-
Olmasi Vasiflarin Hepsi Fazlasiyla-
Mevcut Cumhurbaskanimizda Var.
Basbakanimizda Var Elhemdulillah.
Ama mevcut mualefet parti Baskanlarini Soyle Gozden Geciriyorumda Acaba Diyorum Bundan En On Sene Sonraya Kadar Engecbugun Bugun baslamak kaydiile Bu Vasiflarda Bir Lider Cikarabileceklermi?
Sayet Cikaramazlar Ise Yazik Turkiyemize Yazik.Gelecek on Ylimiz Mualefetsiz Oldugu Gibi Ondan Sonraki Yillarda Mualefetsizolacak yazik....
13 Ocak 2015 23:25