YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Asimetrik Savaş ya da Beşinci Kol Faaliyetleri ve Mankurtlar
21 Ekim 2015 08:23

İnsanoğlunun silahı icat edip savaşmaya başlamasıyla birlikte asimetrik savaş yöntemlerini de doğal olarak kullanmaya başladı. Asimetrik savaş popüler yaşama ise, 11 Eylül terör olayları ve Ortadoğu'daki İsrail-Filistin savaşıyla girdi.

Asimetrik savaşın değişik şekillerde tarifi olsa dengesiz güçlere sahip orduların veya toplulukların bir birine karşı yürüttüğü, düzensiz veya belirsiz mücadele yöntemleri, diyebiliriz.

Bir başka tanımla da ise Asimetrik savaş; klasik savaş yöntemlerinin dışındaki mücadele türleri olarak da anlatılır. Bu manada Gerilla savaşı, terörist saldırılar da birer asimetrik savaş yöntemidir.

Taraflardan biri kendi menfaatlerini korumak için var olan dengesizliği kendi lehine çevirmeye çalışır. Dengesiz savaş gücü, kaçınılmaz olarak asimetrik savaşı(beşinci kol faaliyetlerini) beraberinde getirir.

Asimetrik mücadele ya da beşinci kol faaliyetleri; tarafların her türlü yöntemi kullanarak karşı tarafı yenmeye yönelik, beklenmeyen, öngörülemeyen veya normal olarak tercih edilmeyen yöntemler, silahlar ve teknolojilerdir.

Küreselleşme ile insanlar ve ülkeler arasındaki ilişkiler çok farklı şekillerde gelişip değişmektedir buna paralel olarak da asimetrik (beşinci kol faaliyetleri) savaş kavramı ve bununla ilgili taktik ve yöntemlerde hızla çeşitlenip, değişmektedir.

Güvenlik koşullarının çeşitliliği, karmaşıklığı güvenlik güçlerinin işini epeyce zorlaştırmaktadır. Bunlardan yararlanarak, yakalayacağı her bir fırsatı, boşluğu ve her türlü tekniği, kullanarak asimetrik savaş (beşinci kol faaliyetleri) adı altında terör uygulayabilecek taraflar çıkmaktadır.

Asimetrik savaş koşullarının yaşamın neresinde ve ne zaman ortaya çıkacağı hiç tahmin edilemez, buna mukabil muhtemel etkilerine karşı da tam olarak hazırlıklı olmak mümkün değildir.

Asimetrik savaş nedenleri

Nicelik veya nitelik açısından tarafların eşitsizliği söz konusu olduğunda

Taraflardan birinin yeri belliyken, diğerinin yerinin belli olmadığı (cephesi olmayan savaş)

Taraflardan birinin hangi vasıtalarla vuracağının önceden bilenemediğinde

Taraflardan birinin savaş hukukuna uygun davranmadığında

Taraflar arasında simetrik ve eşitliğin olmaması veya farklı sebeplerle ortadan kalkması durumunda

Dünyanın en gelişmiş ordusuna sahip ABD en büyük asimetrik güçtür. Bunun karşısında yer alan Irak direniş gücü veya El- Kaide de bir başka asimetrik güçtür.

Beşinci kolun Mankurtları “Gerekli sancı veya doğum sancısı” kavramlarıyla tanımlanan ve toplumlara kalıcı yıkımlar oluşturan olayları, “yapıcı kaos” la destekleyerek hunhar katliamları ve en korkunç yok etmeleri “yaratıcı imha” adıyla gerçekleştirilmektedirler.

Yaşanan tüm bu zalimliklerin mankurtlar yoluyla gerçekleştirilmesi bizlere gösteriyor ki, yaşananların hiç birisi kendiliğinden oluşan ve gelişen olaylar değildir; tam aksine bir üst aklın planlı çalışmalarının somut delilleridir. Bu da ap açık bir Asimetrik savaştır.  (HAMMADUN)

BİR ASİMETRİK SAVAŞ ÖRGÜTLENMESİ; BEYAZ KUVVETLER

1 den 13'e kadar dizilim halinde organize oluyorlar. Bir numaralar da bir 13'lü grup oluşturuyor. Bu üst 13'lü grupların bir numaraları yine bir 13'lü grup oluşturuyor.  Her 13'lü grup da ki birey sadece bir numarayı tanıyor o kadar. Diğer numaralar hiçbir numarayı tanımıyor, tanıyamıyor.

Bu tip çok gizli örgütlenmeler kolay kolay deşifre olmazlar. Bu örgütlenmelerin için de hiç tahmin edilemeyecek şekilde siyasetten ticarete, sanattan spora pek çok ünlü bulunur. İsimleri duysanız nutkunuz tutulur.

Beyaz mankurtların faaliyetlerine bir örnek; Gezi

Beyaz mankurtlar, birinci gezi kalkışmasında bir günde bir milyon 800 bin kişiyi topladılar fakat başaramadılar. Bu büyük hezimetten ders alamadıkları ve olanları anlayamadıkları için Gezi’yi ikinci kez yaşatmaya çalıştılar ama olmadı yine başaramadılar. Bu saatten sonrada asla başaramazlar.

Gençlere üzerine aylarca hazırlık yaptılar ancak 600 kişiyi zor toplayabildiler meydanlara. Gezi kalkışmasına benzer bir organizasyonu ırkçılık ve mezhepçilik üzerinden şu anda uygulamaya çalışıyorlar ve bunda da akamete uğrayacaklar çünkü; beyaz mankurtların devirleri kapandı ve millet yeni bir dünyaya yeni Türkiye ile uyandı.

Yazarın Önceki Yazıları
Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yürek Devleti’nden Evdeki Hilâfet’e ve İslam Devleti 27.07.2017Avrupa Hanedanlığı: Akraba Monarklar - 2 14.07.2017Avrupa hanedanlığı; Akraba Monarklar - 1 04.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.