YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Aklını iyi yetiştir ki, aklın büyütsün seni
09 Temmuz 2015 09:54

Akıl insanlara en adil şekilde dağıtılan nimettir. Çünkü kimse aklından şikâyet etmez.

 

Akıl öyle bir küstahtır ki, izah edemediği gerçeği bile anlatmaya kalkar. Onun için de akıl her şeyi semboller üzerinden anlamlandırmayı sever. Tabii ki anlatmayı da. Bu çok büyük bir kolaylıktır akıl için.

Her şey olup bitmişte, biz banttan yayında mıyız deyip, gerçekliği bile inkâr eden, dahası kendini tanımlamada yetersiz kalan aklın her şeyi izaha kalkması aklıselimle engellenir.

O kadar da yok mu aklın? Yanına rehber alacaksın.

Ey akıl(lı) Aklın sınırlarını zorlamayacaksın. İlla ki zorlayacaksan yanına rehber alacaksın. Özellikle de kalbinde ki ışık yetersizse, kal olduğun yerde. İşte bunun adı aklıselim. Yanına koy kalbi selimi. O zaman sınırlarını bilerek, sınırlarını zorla. İllaki kaşınma, zaaflarına kapılma.

Ey akıl(lı) her şeyi görmek, duymak, bilmek zorunda mısın? Zaten birçok şey ile sınırlandırılmış bir dünyadasın. Her şey bir ölçüye ve başka bir ölçüyle de birbirine bağlı, farkında mısın. Şu fani dünyada bir sen misin akıllı. Herkesin vardır bir sınırı. Amma velakin insandan insana farklı.

Rehberin Hz. Peygamber, yolun sıratı müstakim değil mi? 

Aklını dengeli ve düzenli besleyeceksin ki o zaman dengeli düşünsün. Aklıselime erişsin. Dengeyi sağla ki üzülme, üzme. Bu dünyanın bütün sırlarını keşfetmek mi? yoksa hakkıyla kulluk etmek mi? idealin.

Rehberin Hz. Peygamber değil mi?  Senin yolun sıratı müstakim değil mi? Boş ver farklı yolları. İlk önce manaya hayat ver, sonra manayı hayatına kat. Kâinat kitabına uzman olunmaz.

Kurnazlık yapıp aptal olma! Vahiy' i tanı, tanı ki sahibini bil, itaat et, her iki cihanda rahat et, yani aklıselim ol. Yani Yaradana kul ol. Kula kul değil.

Ruhsuz beyin, etten bir makinedir sadece

Ahlaksız akıl sadece kendini düşünür.

Salt akılla verilen kararlar, ahlaksız olurlar.

Sırf kazanmaya yönelik ahlaksız akıllar; vicdansız yaşarlar.

Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler diyenler, ezer geçerler.

Aklıselimi, kalbiselim takip ederse sonunda fikriselim gelir.

Aklını iyi yetiştir ki, aklın büyütsün seni.

Akıl tutulması nefsin ruha perde olmasıdır.

Ruhun enerjisi ve ışığı olmazsa akıl gider beyin kalır. Ruhsuz beyin, etten bir makinedir sadece.

Aklı tutulmasının tıpta bir ilacı olmaz. Ruhtan da tıp anlamaz, zaten.

Manevi dertlerin ilacı maneviyat da aranır.

Aklın nuru ve kalbin ziyası ilim ile olur dememiş mi üstad.

Ne kadar güzel söylemiş Allah dostu Yunus Emre; İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır.      

Kadın programlarına çıkanları (dantelleri) al, akşam programlarına entel diye koy. Aradaki farkı kimse anlamaz. Entel, dantel benzerliği bu kadar bariz ülkemizde.    (UMRAN HAN)

Akıllısı çok olan milletimin

aklı az olan nadanları

Her kes adam, herkes akıllı

Adam kalmadı, adam akıllı        (HAMMADUN)

        

Yazarın Önceki Yazıları
Hibrit savaş terörsüz olmaz 21.03.2017Ümmet Olarak Hibrit Savaş İle Karşı Karşıyayız 15.03.2017Fırat kalkanı kutsal mızrağı parçaladı! Bırak anlamsız hayır’ı 05.03.2017Haçlı ve Siyonist teröre cevabımız Fırat Kalkanı'dır 22.02.2017İslam dünyasının en anlamlı cevabı; İslam Ordusu 09.02.2017Bir oradan bir buradan anlayana kitabın ortasından 27.01.2017Profesyonel Propagandistlere Karşı Aklımızı Kullanalım... 16.01.2017Her şeyi çok bilen klavyetörler 06.01.2017Osmanlı ruhu Yeni Türkiye ile beden buluyor 02.01.2017Din-ü Devlet Mülk-ü Millet. Devlet-i Ebed Müddet 23.12.2016Yeni Türkiye yarına bırakır amma yanınıza bırakmaz 15.12.2016Düş mü, rüya mı? Ya da kimin için düş, kimin için rüya? 02.12.2016Emri bi'l ma'ruf, nehyi an'il münker ve cihad bilinçli... 16.11.2016Zâlimin rişte-i ikbâlini bir âh keser 04.11.2016Dost bî-pervâ, felek bî-rahm ü, devran bî-sükûn 27.10.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.