20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya15 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa23 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Adam olmak zordur devlet adamı olmak daha zor
08 Aralık 2014 13:51

Yaptıracağımız en basit işler için bile insanlarda ustalık, bilgi, beceri ararken, devleti idare edecek, milleti yönetecek kişileri seçerken, bırakın üstün vasıfları en vasat insani özelliklerine bile bakmadık yıllarca. Hep başka şeylere baktık. Hep aldandık. Hep yanıldık.

İnsanları yönetme ve idare etme sanatı öyle bir sanattır ki, sanatların en zoru ve hüner isteyenidir. Yetki kullanan, emirler veren, millet hakkında önemli kararlar alanlar, namuslu, dürüst olmalı, vatanını, milletini çok sevmelidir. Devleti idare edecek, milleti yönetecek kimselerde bunların yanında pek ama pek çok şey daha aranması gerekir.

Bir millet için en büyük nimet

Devlet yönetimi çok çetin bir iştir. Devlet adamları, adaleti nasıl gerçekleştireceklerini öğrenmeleri, bu ağır yükün altından kalkabilmeleri ve bi hakkın halklarını yönetebilmeleri için din-i Mübin’e ve âlimlerine yakın durmalıdırlar.

Bir millet için en büyük nimet, milletini seven, üstün vasıflara sahip bir lidere ve yöneticilere sahip olmasıdır. Eğer milletler bu özelliklere haiz devlet adamlarına sahip değilse, devletler arenasında var olma şansları olamaz. Esaretten de kurtulamazlar.

Adam olmak zordur zor olmasına da. Devlet adamı olmak çok daha zor. Onun için kendisini ayağına getirten oğluna, babası sitem dolu kelimelerle ‘ Oğul, oğul kaymakam olamazsın demedim, adam olamazsın dedim’, demiştir. Ne üzücüdür ki memleketimiz uzun yıllar boyunca devlet adamı ismini taşıyan ama devlet adamı vasıflarını taşımayanlarca yönetilmiştir.

Adına devlet denilen zalim

Devlet adamı ismini taşıyan ama devlet adamı vasıflarını taşımayan bu zevatın en belirgin özellikleri de milletini hep kendi ayağına getirmek, kendini milletinden üstün görmek, milletini sürekli aşağılamak, el öptürmektir. (İşi o kadar ileri götürüler ki elleri hep fil hortumu gibi kendilerinden 2 metre önde öpülmeye hazır haldedir). Çünkü bu zavallı zevata göre devlet millet için değil, millet devlet içindir. E bunlar da devlettir. O zaman Millet de bunlar içindir. Bu hasarlı zihniyet için kendilerinden gayrısı (Söz konusu devlet-lüler ise gerisi) teferruattır

Bir çeşit kölelik düzeni anlayacağınız. Komünizm, faşizm karışımı bir şey, üstüne bolca da vahşi kapitalizm koydun mu al sana adına devlet denilen zalim. Pek tabii ki, devlet denilen zalimin olmazsa olmazları, adına devlet adamı denilen zorbaları da eksik kalır mı?  Ve ardında dayaklar, işkenceler, zulümler, ölümler, peşi sıra gelirler.

Yeter söz milletin

Sonun da Milet dedi ki; Artık yeter, Hak ettiğimiz devlet adamlarını başımıza değil, yanı başımıza istiyoruz. Biz millet olarak bize yakışan devlet adamlarını fazlasıyla hak ediyoruz. Böyle düşünmeyenleri de artık istemiyoruz. Bunları çekecek ne sabrımız, ne de katlanacak takadımız kalmadı.

Biz Türk milleti olarak daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla refah yani ileri demokrasi istiyoruz. Bunları bizlere sağlayacak devlet ve bu değerlere inanan devlet adamlarını hak ediyoruz.  

Babalardan yeterince çektik, yolumuzu açacak rehberler istiyoruz. Hala söyleyeceklerimiz ve isteklerimiz var, yalnız bunlardan çok daha fazlasıyla korkularımız var. Biz artık korkmak değil, sevmek istiyoruz. Ölesiye değil, yaşayasıya sevmek istiyoruz. 

Artık sıtmalı nesiller yetiştirmek istemiyoruz

Bir gece ya da bir sabah alınıp da bir daha bulunamayanlarımız oldu. Biz haddinden fazla faili meçhul, fazlasıyla da şiddet gördük. Biz çok ama çok kan ve ölüm gördük, sonra da sıtmaya razı olduk. Artık sıtmalı nesiller yetiştirmek istemiyoruz.

Ey milleti ve devleti yönetme iddiası olanlar bu makamları işgal etmek artık bu kadar kolay olmamalı. Eğer Türk devleti, Türk milleti içinse. Devlet de devlet adamları da milletinin emrinde ve hizmetinde olmalı. Tepesinde değil. Ensesinde boza pişiren hiç değil.

Herkesin malumu olduğu üzere bu haykırış, son yıllarda akis buldu da bu rezil devinim, tersine işlemeye başladı. Devlet-millet kaynaşması, devletin milletiyle barışması, devletin milleti için var olduğu anlayışı devleti yönetenlerin gönlüne yerleşmeye başladı. Doğal olarak da ADAM GİBİ ADAM DEVLET ADAMLARI çoğaldı. Şükürler olsun.

Devlet milletinin önüne set çeken değil önünü açan konumuna geri döndü. Devlet adamları da tıkaç olmayı bırakıp önder olmayı öğrendiler. Uzun zamandır hasretle beklediğimiz liderlerimize kavuştuk elhamdülillah. Darısı diğer mazlum milletlerin başına.

NOT: Haklarını yememek lazım arada azda olsa devlet adamlığı vasıflarını üstünde cem eden adam gibi adamlar çıkmıştır geçmişte. Fakat O kadar azdılar ki fark edilmeleri ne kadar imkânsızsa, devlet içinde fark oluşturmaları da bir o kadar imkânsızdı. Çok az yetişirlerdi. Yetişenleri de çok çabuk harcanırdı. Moda tabirle yenirdi. Menderes gibi, Özal gibi. (Allah rahmet eylesin)

 

Yazarın Önceki Yazıları
Ahir zaman zalim İmparatorluğu ABD’nin sonu geldi 07.02.2018Ülkemizin menfaatleri ve ümmetin dirliği için İran rejiminin değil amma 10.01.2018Özel üretilen Kudüs krizini, neden bir de bu yönden irdelemiyoruz? 21.12.2017Zarrab davası; Gerçek ve esas sebebi henüz kimse yazmadı ve konuşmadı 07.12.2017Suudi Arabistan'da yaşananlar bir değişim hareketi 28.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-2 16.11.2017Ulu Haçın Arındırılmış Şövalyeleri-1 07.11.2017Dur de artık İzmir dur de! 25.10.2017Asimetrik kuşatma ve bir şekilde ikna edilenler 02.10.2017Çalışma hayatı ve Beş Maymun Hikaye’si 21.09.2017Aile kutsaldır 16.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 2 05.09.2017İran Türkiye ile neden yakınlaşmaya çalışıyor? 1 24.08.2017Selam olsun... 15.08.2017Hukuk ve adalet, savaşta bile! 07.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
...
 // fatih yağız
Devlet adamı olmak her baba yiğidin harcı değildir.....
25 Aralık 2014 Perşembe 23:12
22:42
 // mustafa eliuz
Tebrikler...
10 Aralık 2014 22:42
18:21
 // M.N.A
ülkemizin ve milletimizin yillarini çalan Demirel ve Ecevit'in yatacak yerleri yok halkimiz sizi hep naletle anacak eğer bunlar Ak partinin yaptığının binde birini yapsalardi ülkemiz'in şimdiki durumu başka olurdu...
08 Aralık 2014 18:21