YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye’nin PKK/PYD, ABD, İran ve Irak’la Mücadelesi
26 Nisan 2017 08:20

Türkiye’nin dün (25 Nisan) Suriye’deki PYD/YPG ve Irak’taki Sincar dağlarında PKK’ya yaptığı hava akınları, aslında bu örgütle birlikte ABD, İran ve Irak’a karşı bir mücadeleyi ortaya koymaktadır. 

Nitekim CIA’nın kuruluşu Stratfor “Türkiye: Kuzey Irak’taki Kürt Asilere (rebels, başkaldıranlara, ayaklananlara, zorbalara) Odaklandı” başlıklı değerlendirmeyi dün hemencecik yayına verdi.

Dünkü hadiseyi “endişe ile izlediğini” açıklayan ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner’in hislerinin bir yansıması olan Stratfor’un yazısında: Türkiye’nin Fırat Kalkanı  Harekatıyla  el-Bab’ı ve çevresini  DEAŞ’ın elinden temizlediği, bununla aynı zamanda PYD/YPG’nin elindeki Kobani ve Haseki kantonlarının birleşmesini önlediği;  devamında Münbiç’e yönelmek istediğini, ancak  ABD ve Rusya’nın buraya kuvvet yığması nedeniyle bunun gerçekleşmediği belirtildikten sonra, ülkemizin Suriye’nin Tel Abyad bölgesine kuvvet yığdığı haberlerinin geldiği bir sırada dünkü harekatın vuku bulduğu, Irak’ta Sincar dağlarına yerleşip Yezidi Direniş Birliklerini (YBS) kuran PKK unsurlarına bu bölgede ilk defa saldırı düzenlendiği kaydedilmektedir.

Sincar’daki PKK varlığının zayıflatılması için Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile anlaştığı, Barzani taraftarı Suriye Kürtlerinden müteşekkil Rojava Peşmergelerinin ülkemizce Sincar civarındaki Başika kampında eğitildiğini ve Sincar’da bunlarla PKK arasında çatışmaların Mart ayında başladığı belirtilerek yorum şöyle bitirilmektedir:

“ 25 Nisan’daki hava saldırıları, Ahiren Suriye’de PKK karşısındaki duraksamasına (setback/başarısılığı) rağmen Türkiye’nin PKK ve müttefiklerine karşı olan kararlılığını göstermektedir. Gelen son haberlerde Türkiye’nin Suriye sınır yerleşimi Tel Abyad ve Irak sınırına yakın yerlerde ek kuvvet yığdığı görülmektedir. Eğer, Türkiye bütünüyle Suriye’de YPG’nin bırakmaz, veya Sincar’a ek kuvvet gönderirse,  kendisini sadece PKK, YPG ve diğer Kürt güçleri ile değil, aynı zamanda ABD, İran ve Irak ile de savaştığını görecektir.” 

Sincar bölgesi Yezidi Kürtlerin dini merkezini teşkil edip, buradaki dini ve siyasi yapı hep Barzani ile birlikte hareket etmiştir. Nitekim IKBY’de İçişleri Bakanlığını uzun yıllardır üstlenmiş olan Kerim Sincari Yezit olup, siyasi liderleri Tahsin Ağa’nın ülkemize karşı yaklaşımı sıcaktır. Bu bölge DEAŞ’ın uluslararası tezgahla aniden Musul ve akabinde Sincar’ı ele geçirmesiyle, Kandil’in PKK’ya teslim edilmesi gibi burası da ABD tarafından DEAŞ’ın yardımıyla adeta PKK’ya altın tepside sunulmuştur. Nitekim Stratfor’un  değerlendirmesi bunu izhar etmekten hiç bir beis görmemektedir.

Öteyandan iki gün önce uluslararası basında yer alan İsrail’in eski Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanlarından Moşe Yaalon’un, DEAŞ’ın İsrail’den özür dilediği açıklaması ülkemiz ve bölgemizin ne tür tezgah ve oyunlarla karşı karşıya oılduğunun başka bir işaretidir. Geçen yıl radikal Rus göçmeni “İsrail Beytuna / İsrail Evimiz” Partisi Başkanı Avigdor Liberman’ı kabineye almak için başbakan Bünyamin Netenyahu tarafından Savunma Bakanlığına getirilinceye kadar bu görevi üstlenmiş olan Yaalon, İsrail’in DEAŞ ve radikal örgütlerle ilişkiler yürütücüsü  (eş güdümcü, koordinatörü) görevini üstlendi. Yaalon yaptığı açıklamada DEAŞ’ın İsrail’e şu ana kadar yaptığı tek saldırıdan dolayı ülkesinden özür dilediğini açıklaması, aslında her şeyi gözler önüne sermektedir.

Bölgemizde ve İslam coğrafyasının genelinde insanlarımızı ve gücümüzü heder edip yok etmek için nasıl bir uluslararası tezgahın kurulduğu, sürekli birbiri aleyhine demeçler verip propaganda yapan ABD, İngiltere, İsrail ve İran’ın hakikatte aynı çizgide oldukları, bu güçler tarafından beslenip ortaya çıkartılan radikal grupların (DEAŞ ve el- Kaide) bunların çıkarlarına karşı hiç bir faaliyette bulunmadığı, bilakis bütün yıkıcı uğraşılarının ülkemizin şahsiyetinde ete kemiğe bürünen mazlum coğrafya ve insanlara yönelik olduğu açıkça anlaşılmaktadır.    

Yazarın Önceki Yazıları
Bilişim Çağının Yeni Evresi: Kuantum İnterneti 2030’da... 02.10.2017Savaşa Çekilmek İstenen Türkiye ve Şeytanlaştırılan Barzani 22.09.2017DEAŞ-PKK-FETÖ ve İsrail Medya Okuması 05.01.2017İran: Açılan Şehitlik Kapısı ve Düşmana Vatanında Saldırmak 17.12.2016Halep’in Düşmesi ve Çeçen Kuvvetleri Suriye’de 14.12.2016Kerbela Bir Kıyam Değil Can Güvenliği Hadisesidir 08.12.2016Kerbela Hadisesi, Şiiliğin dönüşümü ve günümüze yansımaları 15.10.2016Perez: Filistinliler onu hep tartıştı... 10.10.2016İsrail Ordusunun Strateji Belgesi 09.09.2016FETÖ’cü 15 Temmuz Darbe Kalkışması ve dünya basını... 20.07.2016Suriyelilere vatandaşlık... 14.07.2016Avrupa’da Sağın Yükselişi ve İslam Düşmanlığı 23.06.2016Humeyni – ABD İlişkileri..Mergber Amerika mı? Beri Gel Amerika mı? 11.06.2016Ramazan Ayı ve Namazın Hatırlattıkları 06.06.2016Taliban ve İran.. Mansur’un öldürülmesi ve Afganistan’ın geleceği... 27.05.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.