YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Şeytani, Gaddar, Zalim ve Katliamcı Değil İnsani Dokunuş
07 Mart 2016 15:12

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı Afrika resmi seyahatinde son durağı Gine’de (3 Mart 2016), ülke devlet Başkanının doğum günü şerefine 50 otobüsü yedek parçalarıyla birlikte Konakri’ye hediye etmesinden sonra ev sahibinin Cumhurbaşkanımıza sarılıp kucaklaşması unutulmayacak bir sahnedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 4 Kasım 2015’teki bir konuşmasında  "biz kucaklaşmayı çok iyi biliriz, yeter ki karşımızdaki de bizi kucaklamayı bilsin" sözünü haklı çıkarırcasına Conde’ye aşağıdaki fotoğraf ve videoda görüldüğü üzere güzel bir karşılık verdi. (Bknz. http://www.kanalahaber.com/haber/gundem/erdogandan-gine-devlet-baskanina-dogum-gunu-jesti-288904/)

Batılıların ve bizlerin Afrika'ya bakış açısının zihinlerde iyi anlaşılmasını teminen bu yazımızda görsel malzemelere daha fazla yer verilecektir.  

s1-013.jpg

Diplomatik teamül ve usullerde nadiren rastlanılan manzarada Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, bu davranışıyla başta Batı olmak üzere muhtelif çevrelere adeta bir şeyler anlatıyordu. 

Zira Conde, Batılıların zengin kaynaklara sahip Afrika kıtasını nasıl sömürdüğünü, yer üstü ve yer altı zenginliklerini ne denli talan ettiğini, insanlarını köleleştirdiğini  Afrikalı'nın insan yerine bile sokulmadığını gayet iyi bilmektedir. İktisadi talana din kisvesiyle ivme kazandırmak amacıyla misyonerlik faaliyetlerinin yedeğinde bu kıtaya gelen “bilim adamları” Richard Burton, Samuel White Baker, Thomas Henry Huxley, John Lubbock ve sosyal Darvinciler ırkçı söylemler geliştirip sadece “beyaz” adamın “medeni” olduğunu; Afrikalıların şempanze ve gorile daha yakın bir cinsten geldiğini; Afrikalı, Avusturalyalı ve diğer ilkel ırkların beyaz insanla “maymunumsu insan arasında kaybolan bir halka veya evrimden geçmiş canlılar” hezeyanlarını gayet iyi biliyordu.

Halbuki şu anda karşısında duran Erdoğan şeytani, gaddar, zalim ve katliamcı değil insani dokunuşu ve rahmani hasleti bulunan kendisi gibi bir ben-i beşerdi. O beşeri kardeşliğin mevcut olduğunu hal ve hareketleriyle sergiliyordu. Nitekim Erdoğan twitter hesabından çeşitli fotoğraflar paylaşıp, gösterilen misafirperverliğe teşekkür etmiş, hilkatte kardeş düşüncesinden hareketle Afrikalılara kardeşlerim ve bacılarım demişti. 

s2.jpg

Bu kucaklaşma sadece hediye edilen 50 otobüs için değil, insani yaklaşıma duyulan hasret ve iştiyakın bir nişanesidir. Denilebilir ki üstten bakmadan, tahfif etmeden ve “yaratılanı Yaradandan dolayı” seven bir devlet başkanıyla ilk defa karşılaşıyordu. 

Batıların Afrikalılara nasıl yaklaştığına dair bir kaç görsel malzemenin arzedilmesi yerinde olacaktır.

Aşağıda sunulan İngiliz Orta Afrika sömürgesi idaresine ait ilk posta pulunun üzerinde Karanlıkta Işık denilerek karanlık gördükleri Afrika kıtasını aydınlattıkları iddia ediliyordu. (Gene M. Moore (edt.), Joseph Conrad’s Heart of Darkness: A Casebook, Oxford University Press 2004, s. s.63-65).

s3.jpg

İskoç misyonerlerin okulunda Hıristiyanlaştırılan Jomo Kenyatta’ın sömürgeciliği her yönüyle özet biçimde anlatan tarihi sözü bir şaheserdir. Kenya’nın ilk devlet başkanı (1964-1978) olan adıgeçen 20 Ekim 1952 yılında Kenya'da ortaya çıkan sömürgecilik karşıtı halk hareketini desteklediği iddiasıyla 1953 yılında  gerçekleştirilen mahkemede “Avrupalılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki İncil bizim, topraklarımız ise beyazların elindeydi.” tespitini yapmıştır.

Kendileri dışındaki bütün dünya ve insanları “vahşi ve medenileşmesi gereken yaratık” diye görüp Hıristiyanlığı yaymaya çalışan Batı dünyası yöneticilerinden biri olan Belçika Kralı Leopold II (1885-1908), Kongonun yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürerek nüfusun yarısı olan 10 milyon Kongoluyu katledip tarihin en büyük soykırımlarından birine imza atmıştır.  Aşağıdaki fotoğraf ise yaşama imkanı verdiği ve katletmediği insanlara uyguladığı insaflı (!) ceza biçimini aksettirmektedir. Afrikalı baba, günlük olarak yeterince kauçuk toplamadığı gerekçesiyle cezaya çarptırılan beş yaşındaki kızının kesilen el ve ayaklarına, tarifi zor bir bakışla çaresizce bakmaktadır… 

s4.jpg

(Philipp Blom, The Vertigo Years Europe 1900-1914, New York: Basic Books 2008, s.100.)

Rodezyada (Zimbabve) beyazların linç edip astığı üç Mashonalı isyancının fotoğrafı. (Moore (edt.), Joseph Conrad’s Heart of Darkness, s.48).

s5.jpg

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızın dördüncü kıtasında ne diyordu:

Garbın âfakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

"Medeniyet!" dediğin tek dişi kalmış canavar?

Yazarın Önceki Yazıları
Bilişim Çağının Yeni Evresi: Kuantum İnterneti 2030’da... 02.10.2017Savaşa Çekilmek İstenen Türkiye ve Şeytanlaştırılan Barzani 22.09.2017Türkiye’nin PKK/PYD, ABD, İran ve Irak’la Mücadelesi 26.04.2017DEAŞ-PKK-FETÖ ve İsrail Medya Okuması 05.01.2017İran: Açılan Şehitlik Kapısı ve Düşmana Vatanında Saldırmak 17.12.2016Halep’in Düşmesi ve Çeçen Kuvvetleri Suriye’de 14.12.2016Kerbela Bir Kıyam Değil Can Güvenliği Hadisesidir 08.12.2016Kerbela Hadisesi, Şiiliğin dönüşümü ve günümüze yansımaları 15.10.2016Perez: Filistinliler onu hep tartıştı... 10.10.2016İsrail Ordusunun Strateji Belgesi 09.09.2016FETÖ’cü 15 Temmuz Darbe Kalkışması ve dünya basını... 20.07.2016Suriyelilere vatandaşlık... 14.07.2016Avrupa’da Sağın Yükselişi ve İslam Düşmanlığı 23.06.2016Humeyni – ABD İlişkileri..Mergber Amerika mı? Beri Gel Amerika mı? 11.06.2016Ramazan Ayı ve Namazın Hatırlattıkları 06.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.