YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Erdoğan, Davutoğlu ve İmam Maverdî
07 Mayıs 2016 10:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bir araya gelip, AK Parti’nin 22 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gitme ve Davutoğlu’nun yeniden aday olmama kararıyla günümüz siyaset anlayışı ve usulünde bir çığıra imza atmış oldular.

Yönetim erki ve idare sanatı, başarı ve yönetme imkanını muktedir biçimde izhar edebilmek maksadıyla tabiatı gereği güçlü sevk ve idareyi uyum ve aheng içinde icra etmek zorundadır. Aksi halde mevcut yapı ve nizam çöker ve herkes altında kalır.

Tarih boyunca dinç ve diri olduğumuz dönemler, idarenin başındaki Makamın, toplumun ve erkin geleceği için en zor kararları alma başarısını ve kararlılığını gösterdikleri anlardır. Burada en ufak bir tereddüdün nelere baliğ olacağı acı tecrübelerle sabittir. Sahabeler arasındaki ihtilafların savaş ve ölümlere yol açması, kurulan devletlerimizin yine kardeşler ve akrabalar tarafından yok edilmesi süreci, toplumun ve nizamın geleceği için en küçük bir tereddüte mahal bırakılmadan gerekirse evlat, kardeş, aile ve yakın çevrenin bu uğurda feda edilmes örnekleriyle doludur. Osmanlı Sultanları binlerce insanın kanının berheva edilmemesi, idare ve toplumun geleceği için yeri geldiğinde kardeş ve evlatlarını gözden çıkarmışlardır. Aslında bu yöntem, yöneticinin “baldıran zehiri içerek” kendini feda etmesi anlamına gelmektedir. Bunu gerçekleştirmeyen diğer devletler kısa sürede yok olmuşlardır. Mesela Timuriler...Uluğ Beğ kendisine karşı çıkan yeğenleriyle savaşmış, Mekke yolundayken öz oğlu tarafından 1449’da öldürtülmüştür.

Şu anda bizleri yönetmekle mükellef olan Sayın Cumhuraşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, düşman olan çevrelerin istismarlarına son vermek maksadıyla, öngörülü davranıp geleceğimiz için bir tasarrufta bulunarak AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakan değişimi sürecini başlatmıştır. Gönül ferahlatan ve umut vaat eden bir başka gelişme ise, Sayın Başbakanımızın da bu sürece büyük bir öngörü ve ferasetli yaklaşımla destek vermiş olmasıdır. Bu hadise tarihte nadir görülen ender vakalardandır. Böyle bir kadroya sahip olmamızdan ötürü, toplum olarak çok şanslı olduğumuzun farkına varmamız gerekir.

İdare siyasetimizin belli başlı kaynaklarından Ahkamu’s-Sultaniyye’yi kaleme almış olan Basralı Ebul Hasan Ali b. Muhammed el-Maverdî (ö.h. 450 / m.1058), Edebu’d-Dünya ve’d-Dîn adındaki şahseserinde dünyada barışın sağlanması ve yolunda gitmesi için iki ana umdenin bulunduğunu; birincisinin işlerin belirli bir düzen, intizam ve yasalar içinde yapılmasını; ikincisinin toplumdaki herkesin kendi durumunu düzeltmesi ilkesi olduğunu belirterek dünya barışının tesisi, nizam ve intizamın sağlanması ve işlerin suhuletle rayında gitmesi için şu altı kaideden bahseder:

  1. Tabi olunan bir din (insanın heva ve hevesine kapılıp şehveti peşine düşmemesi için)
  2. Muktedir bir yönetici
  3. Herkesi teşmil eden adalet
  4. Kamu güvenliği
  5. Verimde süreklilik
  6. Ümidin kaybedilmemesi ve olabildiğince umutlu olmak.

Son hadiseye bu gözle bakıldığında parlak bir geleceğin bizleri beklediğine dair umut ve inanç bir kez daha artmış oldu.

 

Mehmet SEÇKİN

Yazarın Önceki Yazıları
Bilişim Çağının Yeni Evresi: Kuantum İnterneti 2030’da... 02.10.2017Savaşa Çekilmek İstenen Türkiye ve Şeytanlaştırılan Barzani 22.09.2017Türkiye’nin PKK/PYD, ABD, İran ve Irak’la Mücadelesi 26.04.2017DEAŞ-PKK-FETÖ ve İsrail Medya Okuması 05.01.2017İran: Açılan Şehitlik Kapısı ve Düşmana Vatanında Saldırmak 17.12.2016Halep’in Düşmesi ve Çeçen Kuvvetleri Suriye’de 14.12.2016Kerbela Bir Kıyam Değil Can Güvenliği Hadisesidir 08.12.2016Kerbela Hadisesi, Şiiliğin dönüşümü ve günümüze yansımaları 15.10.2016Perez: Filistinliler onu hep tartıştı... 10.10.2016İsrail Ordusunun Strateji Belgesi 09.09.2016FETÖ’cü 15 Temmuz Darbe Kalkışması ve dünya basını... 20.07.2016Suriyelilere vatandaşlık... 14.07.2016Avrupa’da Sağın Yükselişi ve İslam Düşmanlığı 23.06.2016Humeyni – ABD İlişkileri..Mergber Amerika mı? Beri Gel Amerika mı? 11.06.2016Ramazan Ayı ve Namazın Hatırlattıkları 06.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.