YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Geri çağrılan araçlar gerçekten geri çağrılıyor mudur?
14 Eylül 2017 07:43

Tribünlere oynamak” diye bir tabirimiz vardır halk dilinde. Bunu yapanın çoğunlukla kazançlı çıkma ihtimali yüksektir. Bazen siyasetçisinde görürüz bunu bazen akademisyeninde. Bazen din adamlarında bazen de sivil toplum örgütlerinde.

Ama halkın nabzına göre şerbet verenler hep muteber olur. Fikir ve düşünce insanı bunu yapar da sanayici yapamaz mı? Eğer üretimine-markasına katkı sağlayacaksa neden olmasın? Ara ara basına yansıyan bazı haberler bir hayli dikkat çekicidir. Bir firma veya marka ile ilgili olumlu haberlere “reklam” denir.

Sadece reklam kuşağında olması da gerekmez elbette bunların. Olumlu bir haber reklam kuşağından çok daha etkili olabiliyor. Olumlu haberler de genelde kendi kaynaklarından çıkanlardır. Ama olumsuz bir haber olduğunda bu reklam olmaktan çıkar. Olumsuz bir haberin kaynağı rakipler, idare ya da STK’lardır. Zaman zaman hileli gıdaların teşhir edildiğine şahit olabiliyoruz. Ya da üretimden kaynaklı hatası tespit edilen bir ürün haberi.

“…….    700.000 aracını geri çağırdı…”
“……. 1.000.000 aracını geri çağırdı…” vb

Yukarıdaki haber başlıklarını 3-4 aya bir basından takip ederiz. Bu markaların araçlarını geri çağırmalarının bir sebebi olmalıdır. İmalattan kaynaklı bir hatadan dolayı çağırdıklarını da söylerler.
Bu haberi okuduğumuzda aklımıza ilk gelen şey ne olmalıdır? “Ya rakip firma ya da Tüketiciler Birliği bu konuyu basına taşıdı. Öyleyse bu hatalı aracı piyasaya süren markadan uzak duralım.”

Hayır, ne rakip firma ne de Tüketiciler Birliğidir bunu duyuran. Olumsuz gibi duran bu haberin kaynağı bizzat markanın kendisidir. Kendilerine zarar verecek bu haberi yapmayacaklarına göre ???
Bu haberin arkasında nasıl bir amaç olabileceğini araştırmalıydık. Öncelikle itibar ve güven kaybı değil tam tersi durumla karşılaştık.

Geri Çağrılan araç sahiplerine sorduğunuzda aldığınız cevap ile;

Başka araca sahip olanların verdikleri cevap-tepki tıpatıp aynı idi: “Helal olsun, adamlar ürettikleri araçlarının arkasında duruyorlar.” Sanırım bu sonucu elde etmek için milyonlarca liraya ihtiyaç yok.
Biz aracımızın arkasındayız ve yüzbinlerce aracımızı geri çağırdık. Aracı geri çağrılan tanıdığınız ya da tanıdığınızın tanıdığı oldu mu? Eğer olduysa ya da olursa lütfen şu soruyu kendilerine soruverin:
Aracınızın problemi neydi, yapıldıktan sonra değişiklik oldu mu?” Geri çağrılan araç servislerinde tanıdığınız varsa onlara da sorun: “Kaç araç çağırdınız, çağırdığınız araçlara bir parça mı taktınız?” 

Gerçekten yüzbinlerce aracın servislere geri çağrıldığını bir düşünün. Ve servislerde oluşabilecek hareketliliği gözünüzün önüne bir getirin. Markasına güvenip gururla aracını servise götüren araç sahibi olarak. “Hazır gelmişken aracın şurasına da bir bakar mısınız” diyecek midir? Ya da servisteki ustaların tespit edecekleri muhtemel eksiklikler???

 

Sorularınız için:

iletisim@kanalahaber.com

Yazarın Önceki Yazıları
Bu sorun milletin vekillerini neden ilgilendirdi acaba? 26.01.2018İlamsız icra zulmüne kim dur diyecek? 22.12.2017AVM'lerdeki Güvenlik İşkencesi... 10.12.2017Kaymakamlıklar Kömür Çalar mı? 27.11.201712 Banka Kararı Ne Aşamada? 28.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.