YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Notaların efendisi ilahi üstad Manço
03 Şubat 2015 10:10

Saygıdeğer okuyucularım bundan 16 yıl önce Hakk’ın rahmetine kavuşan üstada ertesi günü anısına bir gazetede yazdığım köşe yazımı noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizleri 16 yıl öncesine taşıyacağım bakın ortalık o zaman nasılmış. Tarih 1 Şubat 1999 günlerden Perşembe.

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakmak meleklere beste yapmak için ebedi stüdyosuna giren, adı gibi dünyaca anılarıyla barışık bir Üstad Manço’ya bu semavi stüdyosunun nur kaynağı olmasını diliyorum.

Yaşantısı gibi ipek yoluna gidişine bu adaletsiz dünya da kalanlara ders oldu. Alınacak ibretler vardı hep derler ya en verimli çağında iyiler gider, kötüler kalır çok doğru. Biz kötüler saygın, çelebi, mütevazi olduğu gibi yaşayan samimi ve de bir insan-ı kamil olan değerini bilemedik bilmek istemedik.

Güzellik kalıbınız da değil, kalbinizde olandır. Sen hep kalpler de idin, böylesine hoş anılar bıraktın, yaptıkların şekilde değil gönülde idi ve en önemlisi de gönülden verilene paha biçilmez bilirsiniz.

Sevgili Barış Manço seni özleyeceğiz veya unutmayacağız demiyorum biliyorum ki meleklere bestelerim bittikten sonra klip çalışmaların başlayacak. Sana kolay gelsin. Sen hep çalıştın az zaman da dünyayı dolaşarak çok işler başardın. ‘’Oynayın kız oynayın, durmanın ne kârı var.’’ Dedin, bir an da durdun seni alkışlarla dualarla ikinci konsere gönderdik. Konserini çabuk bitir istasyonda Kurtalan Ekspresi seni bekliyor ilahi Üstad sevgin yüreğime sığmıyor ki, duyguların satırlarıma sığsın, uğurlamaya kimseyi çağırmamıştın ama çoluk çocuk dahil milyonlarca kişiye gönderdiğin manevi davetiyetini seni sevenlerin aldı. Tanıyan tanımayan seni gören ve ya görmeden tabirinle 7’den 77’ye orada idik. Sevimli süper babaannelere ikinci kahvaltılarını yapıp gelen dedeler ve senin çok sevdiğin adam olan çocuklarınla hep beraberdik. Adam olmayanları da saydım tam 550 çocuk yoktu. Arkadaşım eşek bile vardı sen de orada idin. Onlar yoktu.. iyi ki yoktular. Bu kadar güzelliği o insanların çıkarsız sevgi selini, o düğünü, o şöleni, o duyguyu kendi cenazelerinde asla göremeyeceklerdi. Kıskançlıklarından tabuttan kalkıp sokak araların da, rüşvetle cemaat bile toplarlardı ve de birbirlerinin mezarı başında kurdale keserek tabut açılış ve indiriş törenini yaparlardı. Bence hazır yeri gelmişken, iki rekat namaz da 550 kişiye kılmak lazım diyorum.

Saygı değer okuyucularım, günler çabuk geçiyorum 18 Nisan’a az kaldı. Hepinizi Allah rızası için ve memleketimizin selameti için çok değil iki rekat namaza davet ediyorum. Allah kabul etsin. Fıkramı abdestli okuyun bitince namaza durun niyet için de 550 kişi deyin yeter.

‘’Koyunlarından hiç artmadığını gören bir köylü, köyün hatırı sayılır birisine başvurmuş ne yapması gerektiğini sormuş. O da namaz kılıyor musun? demiş. Allah affetsin kılmıyorum. Öyleyse hemen namaza başla! Köylü namaza başlamış ama koyunları da birer ikişer ölmeye başlamış. Köylü hemen hatırı sayılır kişiye koşup, aman eskiden artmıyorlardı ama hiç olmazsa eksilmiyorlardı da… Namaza başlayalı beri koyunlar da ölüyor. Köyün hatırı sayılır kişisi boşver demiş. Daha iyi çürükleri ayıklanıyor, sen namaza ver kendini. Köylü namaza vermiş kendini ama sürüde de öle öle bir tek uyuz keçi kalmış. Keçi köyün için de başıboş gezermiş. Bir gün köylü karısına bana bir mayalı yap demiş. Kadın hamuru yoğurmuş, mayalansın diye bir tülbent örtüp pencere önüne koymuş, adamcağız da yorgun olduğundan hasıra uzanmış. Bu sırada keçi gelip burnuyla örtüyü atarak hamuru yemeğe başlamış. Bezgin köylü yattığı yerden keçiyi kovmaya çalışmışsa da aç keçi hiç aldırmayınca ulan demiş, çekil git şuradan kafamı kızdırma iki rekat namazda senin için kılarsam sen de ötekilerin yanına gidersin. Sizlere 16  yıllık nostaljik bir yazımı sundum. Barış Manço’ ya da Allah’tan rahmetler diliyorum.

Günleriniz mutlu, Geleceğiniz umutlu olsun.       

Levent UĞUR

 

Yazarın Önceki Yazıları
İdama karşıyım! 20.07.2016Seçim mi, geçim mi? 27.10.2015Adaletin gerçek formülü 15.09.2015Bize Bişey Lazım..! 20.07.2015Sefil Maymunlar 25.11.2014Sizinle olmak var ya!.. 30.09.2014Kılıç'a su verin, İnce geliyor 06.09.2014Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Taziye
 // ibrahim S.
Pek kiymetli hocam
Kiymetli anneciginizi kaybettiginizi suan uzulerek ogrenmis bulunmaktayim. Raabim makamini cennet eylesin. Siz sevenlerine de sabri cemiller ihsan eylesin ins. el-Fatiha...
15 Şubat 2015 Pazar 14:40
Değerli olan her zaman vardır
 // Adalet Koca
Yıllar önce yazdığınız yazı hala geçerliliğini koruyor. Teşekkürler Barış Manço, Teşekkürler Levent Uğur....
13 Şubat 2015 Cuma 12:55
Seni özledik Barış abi
 // Dr. Bahadır Kaya
Usta kalem Levent hocam yine konuşturmuşsunuz kaleminizi. Ben dahil bir nesil seninle büyüdük Barış abi. Çocukla çocuk, yetişkinle yetişkin olabilen ender sanatçılardan biriydin. Gittiğin her ülkede Türkiye'yi tanıttın ve sevdirdin. Bizim Barış elçimizdin. Senin aramızdan ayrıldığını duyduğumda kulaklarıma inanamadım çünkü senin gibi sevgi dolu bir insan nasıl ölebilirdi. Senin değerini yeteri kadar bilemedik. Ama eminim ki şimdi melekler senin değerini biliyordur.Mekanın Cennet olsun Barış ab...
09 Şubat 2015 Pazartesi 13:48