YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yol medeniyet demektir,bir ülkenin damarları demektir
31 Mayıs 2016 09:16

Merhaba Değerli okurlarımız, bildiğiniz gibi Başbakan Sayın Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet hafta sonu meclisten güven oyu alarak resmen göreve başladı.

Geride kalan 15 gün boyunca yeni Başbakan ve özellikle profili üzerine yüzlerce şey yazıldı çizildi. Tabii ki büyük görevler büyük sorumluluklar getirir ve büyük başın derdi de büyük olur. Ancak Sayın Başbakan gibi Gemi İnşaat ve Denizcilik alanında Yüksek Öğrenim yapıp uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda yurt içi ve dışında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra  11 yıldan daha fazla bir süre Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı yaparak bu bakanlıkta en uzun süre görev alan isim olarak da Cumhuriyet tarihine geçen bir isim olmuştur.Tabiri caiz ise ‘‘Onursal Ulaştırma Bakanı’’ olarak Başbakanlığa gelmiştir. Bende bir otomotiv gazetecisi olarak ve doğal olarak bazı noktalarda ulaştırma ile ilgili yazılar kaleme almış bir isim olarak birkaç satır kaleme alayım istedim. 

Sayın Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı süresince  225 milyar liralık yatırımları  yöneterek Türkiye geneline 24 bin 280 kilometre bölünmüş yol ve otoyol  kazandırmış.  Ayrıca Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, ve Osman Gazi Köprüsü (Körfez köprüsü) projeleri dahil olmak üzere hepsinde bilfiil görev yapmıştır,  yine 11 yılı aşkın görevi süresince birçok tünel projesi hayata geçirilmiş ve Yüksek Hızlı Tren hatları hizmete açılmıştır. Yani uzun lafın kısası ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Tabii eleştirilerin bir başka noktası kendisinin güler yüzlü ve sempatik, esprili kişiliği oldu. O alışılagelmiş kalıpların dışında soğuk mesafeli bir yönetici profilinden ziyade olduğu gibi ne düşünüyorsa kalbi ağzında olan bir Devlet Adamı profili çizmeyi tercih etti ki doğru olanda buydu zaten. Kendisini yakından tanıyan, mesai yapmış basın mensubu arkadaşlarda bu sıcaklığı ve samimiyeti yakından bilir. Bende kendisi ile çok fazla çalışma ve tanışma imkanına sahip olmadım ancak  PTT döneminde birkaç açılışta karşılaşma ve sohbet etme imkanı bulan bir gazeteci olarak buna  şahitlik eden biri olduğumu da belirtmek isterim.

Neticede evet, yol medeniyet demektir ! Tarihin ilk zamanlarından beri; İpek yolu, Baharat Yolu vs. hep Büyük Medeniyetler bu yollar üzerinde inşa edilmiştir. Şimdi okullar kapanıyor ve insanlar artık gelişen hava yolları sayesinde istedikleri şehirlere daha hızlı ve ucuz gidebiliyor, Trenler daha konforlu  hızlı ama artık Otoyollarda rahat ve konforlu . Tabii ki her şeyde olduğu gibi bu işlerinde bir bedeli var. Bedavaya yapılmıyor. Nasıl konforlu ve lüks bir araba almak için daha fazla parayı gözden çıkarmamız gerekiyorsa , daha şık gözükmek için daha fazla harcama yapıyorsak , elbette bir yerden bir yere daha rahat , konforlu ve sorunsuz  gitmek içinde bir bedel ödemek gerekiyor.

Ben söylemiyorum ATASÖZÜ SÖYLÜYOR  ‘‘VAKİT NAKİT DEMEK’’ diye...  Eee o zaman AZ VAKTİN BEDELİNİ DE ödemek gerekiyor değil mi ?

Kaldı ki baştan beri atıp tutan körü körüne muhalefet uğruna bu otoyol, köprü ve tünellere karşı çıkan zihniyetteki bazı arkadaşlarında  bu muasır medeniyet eserlerini kullanırken çektikleri video ve paylaşımları ,memnuniyetlerini tebessüm ile karşılıyorum. Tabii ki hizmet her vatandaşımızın  hakkı, güle güle kullansınlar.  Ama ne yazık ki diğer bir yönden de insanlar devlet yönetmeyi çok kolay bir şey zannediyor.

Ben yaptığı önemli iş ve projelerle kendini ispat etmiş Sayın Başbakanın bu tecrübe ile ülke kalkınma ve iskanına daha önemli katkılar sağlayacağını ve o sinerjiyi ekiplerine de aşılayacağını düşünenlerdenim. Ulaştırma bir ülkenin damarları gibidir. Nasıl kalpten vücuda hayat veren kan, damarlar ile taşınıyor ise , Ülkenin hammaddesi, ürünü,insanı kısaca her şeyi yollarla şehirlere kentlere ulaşıyor…. 

 

 

Yazarın Önceki Yazıları
Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yeni BMW 5 Serisi test 22.07.2017Opel Insignia 2017 Grand Sport Test 14.07.2017Skoda Kodıaq test 10.07.2017Fıat Egea Hatchback Test 23.06.2017Yenilenen 2017 Seat Leon Test 15.06.2017Yeni Hyundai i30 test 31.05.2017Honda Civic HB testi 12.05.2017Türkiye Ralli Şampiyonası Ege Rallisi ile Başladı 27.04.2017İstanbul Autoshow 2017 21.04.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.