YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yerli otomobilde en son teknoloji uygulanacak
05 Mayıs 2016 16:19

Otomotiv sektörüne yeni ürün ve teknoloji geliştirerek küresel rekabette güç kazanmak amacıyla düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladı.

5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nın açılışına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da katıldı.Bu yıl Etkinlikte, Ar-Ge Proje Pazarı’nda 546, Komponent Tasarım Yarışması’nda ise  373 olmak üzere toplam 919 başvuru ile rekor kırıldı. 

r1-021.jpg

YERLİ OTOMOBİL TÜM DÜNYADA TALEP GÖRECEK

Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil projesine ilişkinde önemli açıklamalarda  bulundu. Türkiye’nin kendi otomobil markasını üretmesinin, toplumun özgüveni açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Işık, yapılacak otonun da yapmış olmak için yapılmayacağını, yeni açılımlar kazandırarak tüm dünyadan talep alacağını ve rekabet avantajı yaratacağını söyledi.

Türk otomobil projesinin sadece bir araç üretme işi olmadığını, esas olarak Türkiye’nin hayatın her alanına dokunacak yeni projeler geliştirmesi olacağının altını çizen Bakan Işık, “Yerli oto, ülkemizi küresel rekabette söz sahibi yapacak bir projedir. Özellikle sensör teknolojisi, yazılım, nesnelerin interneti gibi alanlarda bu platform üzerinden ticarileştirme yapmış olacak, yeni nesil teknolojilerin üretilmesinde ciddi ivme yakalayacağız” dedi. Türkiye’nin yerli otomobil projesi ile üç ana hedefi yakalayacağına dikkat çeken Bakan Işık, “Öncelikle yerli otomobil ve diğer sektörlerde montaj ve lisanslı üretimden Ar-Ge üretimine geçişi sağlayacağız. Bu sadece Türk otomobilleri için değil aynı zamanda Türkiye’de üretim yapan tüm firmaların faydalanacağı bir platform olacak. Bu tür firmalar, global markaların stratejik ortağı olacak. İkinci olarak Türk markası ve imajının daha aktif çalışmasını sağlayacağız. Üçüncü olarak da yeni nesil teknolojilere tarihçe kazandırmış olacağız. Yani Türk otomobili, yerli otoların gerçekleşmesini sağlayacak bir yol açacak” dedi.

r2-002.jpg

 ÖNDEKİ ARACI HIZINI ARTIRMASI İÇİN UYARACAK

Bakan Işık, Türk otomobil markasının özelliklerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “İleri batarya teknolojisi kullanacağız. 2 TL’lik şart maliyetiyle büyükşehirlerde 100 km yol yapacağız. Şehirlerarasında ise bataryayı araç jeneratörü şarj edecek. Yani 20 litre yakıtla tam 1.000 km mesafe kat edeceğiz. Otonom sistemine sahip olacak. Gerçek zamanlı işletim sistemi uygulanarak aracın güvenli kontrolüne ilişkin avantaj sağlayacak.

r3.jpg

Yol sürüşü, araç ekipmanları ve sürücü kullanımına göre anlık ayarlanacak. Sensör ve diğer araçlarla iletişim olacak. Örneğin öndeki araca yaklaştığınızda, sizin aracınız öndeki aracın hızını artırmasını isteyebilecek. Bu iletişim saliseler içinde cereyan edecek. Türk otomobilini bu tür özelliklerle zenginleştireceğiz. Çok farklı ve yeni bir araç, adeta Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak. Gençlere, üniversitelere, akademisyenlere sesleniyorum. Bu konuda işbirliği yapalım. Türk otomobiline uyarlanabilecek fikir ve projelerinizi bizimle paylaşın. Gelin dünyaya hep birlikte çok güçlü bir Türk otomobil markası sunalım. Bu konuda adresimiz TÜBİTAK MAM. Türk insanının yaratıcılığı bizim en önemli güç kaynağımız.”dedi.

Bakan Işık ayrıca otomotivde gelecekte yaşanacak Global  gelişmelere ilişkin olarak da :“Üretim ve satışlar gelişmekte olan ülkelere kayacak. Bu durum Türkiye için avantaj olabilir. Gelişmiş ülkeler de ileri teknoloji gerektiren alanlara kayacak.

Avrupa’da satılan her beş otodan biri elektrikli olacak. Gelişmiş ülkelerdeki otomobil-sürücü ilişkisi dünyaya yayılacak.  Araç ağırlığını azaltma başlıca Ar-Ge alanı olacak. Günümüzde araçlarda kullanılan malzemelerin yüzde 70’i gelecekte kullanılmayacak. Bu tür gelişmeler, Türkiye için tehdit de fırsat da olabilir. Hem ana hem yan sanayiyi bu değişime hazırlarsak, Türkiye olarak çok kazanç elde ederiz.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yeni BMW 5 Serisi test 22.07.2017Opel Insignia 2017 Grand Sport Test 14.07.2017Skoda Kodıaq test 10.07.2017Fıat Egea Hatchback Test 23.06.2017Yenilenen 2017 Seat Leon Test 15.06.2017Yeni Hyundai i30 test 31.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.