YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türk otomotiv sektöründe önemli imza
29 Temmuz 2016 10:23

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (Masfed) İle Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu (Myk) Başkanlığı  Arasında tüm Türkiyeyi Kapsayacak Şekilde  'Motorlu Araç Alım Satım Sorumlusu  Ve Motorlu  Araç Alım Satım Personeli Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü' İmzalandı. Bu Protokol İle Sektörde Çalışan  Firma Personellerinin Mesleki Yeterlilik Anlamında Eğitilmesi Ve Akredite Olunmasının Yolu Açılıyor.

Türkiye Genelinde Otomotiv  sektörünün farklı alanlarını temsil eden  ODD,OSD VE OYDER gibi  2.El Otomotiv Firmalarının En Üst Temsilcisi Olan MASFED  Şu Anda Ülke Genelinde 23 İlde Dernekleşmiş Durumda.  Bu Sayının 2 Yıl İçinde 81 İle Çıkarılması Ve Tam Anlamı İle Federasyonun 2.El Otomotiv Sektörü İle Motorlu Araç Satıcılarını Temsil Etmesi Planlanıyor.

Otonomi Otomobil Ticaret Ve Yaşam Merkezi'nde Gerçekleşen İmza Töreninde Konuşma Yapan Masfed Başkanı Aydın Erkoç, Otomobil Ticareti Mesleğini Yapabilmek İçin Mesleğe İlişkin Olarak Mutlaka Motorlu Araçların ; Modelleri, Araç Tipleri Ve Teknik Aksanına Ait Bilgi Sahibi Olunması Gerekli Olduğuna Vurgu Yaparak, "Yapacağımız Çalışmanın Hedef Ve Temeli Öncelikle Faaliyet Gösterdiğimiz Mesleğimizin Bir Adının Olması. Motorlu Araç Alım Satımına İlişkin Mesleği İle Sektörün Tanınmasını, Bu Sektörde Ticari Faaliyette Bulunan İşletme  Sahipleri İle Çalışanların Üzerinde Güven Ve Saygınlık Oluşturarak Mevzuat Çerçevesinde Ulusal Ve Uluslararası Alanda Mesleğin İcra Edilmesidir. Federasyon Olarak Motorlu Araçlarla İlgili Çalışma Başlatırken  Pazarlama, Satın Alma, Satış Ve Etik Standartlarda Her Birini Bir Bütün Olarak Değerlendirerek, Motorlu Araç Alım Satım Sorumlusu Ve Motorlu Araç Alım Satım Personeli Olmak Üzere Ulusal Yeterlilik Hazırlama Çalışmalarımızı Başlatıyoruz" Diye Konuştu.

 

rs1-742.jpg
 

Myk  Başkanı Adem Ceylan İse, "Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Meslek Sınıfından Olmamakla Birlikte 65 Bin Otomobil Satıcılarının Artık Dünyada Olduğu Gibi, Avrupa'da Olduğu Gibi Ulusal Meslek Standartlarının Hazırlanması, Bu  Meslek Standartlarına Uygun Bir Şekilde Belgelendirmeyi Gerçekleştirmek Amacıyla Kurulan Bir Kamu Tüzel Kişiliğiyiz. Bu Çalışma Ulusal Yeterlilik Hazırlama Süreciyle Özellikle Otomotiv Sektöründeki Satış Elemanlarının, Pazarlama Elemanlarının Daha Nitelikli, Standartlara Uygun Bir Şekilde Hizmet Etmesine İmkan Sağlayacaktır" İfadelerini Kullandı.
Bilindiği Üzere Ticari İşletmeler;  Yurt Dışından Otomobil Alarak İthalatını Ve Satış Sonrası Da  Servis  İle Garanti Hizmetini De Sunmaktadırlar. Tamiratlar İkinci El Ticareti Yapan Kişiler Tarafından  Doğrudan Yapılmasa Dahi Yapılan  İşlemler Hakkında  Bilgi  Sahibi  Olma  Zorunluluğu  Mevcuttur.

Otomotiv Sektörü; Gerek  Üretim  Ve  Gerekse  Hizmet Olarak,  Yakaladığımız  Başarılarla,  Sürekli Olarak Büyüme Göstermeye Devam Ederken;  Beraberinde  De Birçok Alanda   İhtiyaçları  Ortaya  Çıkarmıştır.

 

rs2-234.jpg

Hali hazırda Sektörde  “TSE( Türk Standartları Enstitüsü)  Ts  11075  İş  Yerleri  –  Oto Alım  – Satım  Hizmeti Veren  Genel  Kurallar”   Standardı  Olmasına  Rağmen;   Otomobil Ticareti  Mesleğini  İcra  Edenlere İlişkin “Mesleki  Yeterlilik”  Alanında  Bugüne  Kadar  Herhangi  Bir  Çalışma  Yapılmamıştı.  Bu Da Gösteriyor Ki  İş Yeri Mekanın Standardı Mevcut Bu İşi Yapan Kişinin Bir Çalışma Standardı Yok.

 

rs3-099.jpg

Yapılacak  Çalışmanın  Hedef  Ve Temeli  Öncelikle Faaliyet  Gösterilen  Mesleğin  Bir Adının Olması.  Motorlu Araç Alım Satımına  İlişkin  Mesleğin Ve Sektörün  Tanınmasını, Bu  Sektörde  Ticari  Faaliyette  Bulunan  İşletme  Sahipleri  İle  Çalışanları  Üzerinde  Güven Ve Saygınlık Oluşturarak,  Mevzuat  Çerçevesinde  Ulusal  Ve  Uluslararası  Alanda,   Mesleğin  İcra  Edilmesine Olanak  Sağlayacak.

Yazarın Önceki Yazıları
Motor sporlarında şampiyonlar şampiyonu belli oldu 20.03.2017Ssangyong XLV testi 15.03.2017Seat ateca test 05.03.2017VolksWagen Tiguan test 01.03.2017Suzuki Baleno test 13.02.2017Türkiye’de yılın otomobili için geri sayım başladı 07.02.20172. El Otomotiv Ticaretinde Yeni Dönem Başlıyor… 22.01.20172016 otomotiv Oscarları ‘’ODD Gladyatör Ödülleri’’ sahiplerini buldu. 06.01.2017Otomotiv'de 2017 03.01.2017Nissan Pulsar test 26.12.2016Toyota Yeni C-HR test 08.12.2016Yeni Peugeot 3008 GT test 30.11.2016ÖTV düzenlemesi başladı…Peki sektör ne durumda ! 25.11.2016Mercedes–Benz yeni E serisi 20.11.2016Serkan Yazıcı 4 yıl daha TOSFED başkanlığında 13.11.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.