YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Torba Yasa ile Trafik Sigortasında Yaşanacak Değişiklikler
16 Nisan 2016 12:53

Merhaba Değerli okurlarımız; Meclis'teki yoğun tempo sonrası pek çok farklı ve önemli konuyu ihtiva eden Torba yasa Meclis Genel Kurulu'ndan geçti. Bunların içinde Trafik Sigortası ile milyonlarca sürücüyü direkt alakadar eden hususlarda var.

Yasalaşan kanunla motorlu araçlar için yaptırılan zorunlu sorumluluk sigortasının genel hükümlerden ayrı olarak özel esaslarla düzenlenmesi dikkate alınarak, bu sigorta kapsamındaki tazminatlara uygulanacak kurallar öncelikle söz konusu özel esaslara bırakılıyor. 

Bugüne kadar vefat tazminatının hesaplanmasında kanunla sınırları çizilmiş belli bir standart olmadığından mahkemeler, başvurularda herkese farklı miktarlarda tazminatlara hükmediyor ve  sigorta şirketleri de bunları ödemek zorunda kalıyordu. Yaşanan bu durum trafik sigortasında günümüzde oluşan aşırı fiyat artışlarının temel nedeniydi. Yeni düzenleme ile devlet, standart bir hesaplama yöntemi belirleyecek ve sigorta şirketleri kime, ne kadar vefat tazminatı ödeyeceğini, kişiler de sigortadan ne kadar tazminat alacağını ona göre bilecek.

Böylece, kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınları ya da bu işlere aracılık edenler, daha fazla tazminat almak için mahkemelere müracaat etmeyecek, etse bile mahkemeler, farklı tazminatlara hükmedemeyecek. Böylelikle de yıllarca süren ve Mahkemeleri meşgul eden davalara gerek kalmayacak ayrıca kazalarda vefat edenlerin yakınları da yıllarca beklemeyip, hak edilen tazminatları hemen alacak.

t1-005.jpg

Kanunla, uygulamada zorunlu sorumluluk sigortasının açıklanan içeriğinde görülen tereddütlerin giderilmesi maksadı ile teminat kapsamı dışında kalan hallerde açıklığa kavuşturuluyor.

Bu çerçevede "hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri, ilgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri, bu kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler" zorunlu mali sorumluluk sigortası dışında kalacak.

Yani artık sigortacılar, kusurlu sürücülere tazminat ödemeyecek, bu durumda sigorta şirketlerinin yaşadığı en büyük sorunlardan biriydi ve yine bugünkü fiyat artışının da temel nedenlerindendi. 
Yeni düzenleme ile artık sigortacılar, kusurlu sürücülerden dolayı tazminat ödemeyecek. Ancak trafik kazalarında zarar görenler, zararını tazmin etmek için önce sigorta şirketine müracaat edecek. Çünkü mağdurlar sigorta şirketi yerine, direk mahkemeye başvuruyorlardı. Yeni düzenleme bunu da ortadan kaldırıyor ve kişilerin dava yoluna gitmeden önce sigorta şirketine başvurmasını, sigorta şirketinin de başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde bu başvuruya yazılı cevap vermesini zorunlu kılıyor. Vatandaş, 15 gün içinde cevap alamaz ya da aldığı cevap talebini karşılamazsa o zaman mahkeme yoluna gidebilecek.

Sigortacılar, hak sahibinin zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarıyla belirlenen belgeleri, sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren, 8 iş günü içinde zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içinde kalan miktarları hak sahibine ödeyecek.

Yazarın Önceki Yazıları
Yeni Honda Civic test 16.10.2016Yerli üretim Megane'de fiyat sürprizi 07.10.2016Hayaller Paris... 01.10.2016Yeni Opel Mokka X 26.09.2016Yeni Peugeot 2008 test 18.09.2016Türkiye'den dünyaya... O bir Bursalı 08.09.2016Yeni Kia Cerato test 03.09.20162. el otomotiv ticaretinde yepyeni bir dönem başlıyor 23.08.2016Toyota yeni Corolla test 18.08.2016Türk otomotiv sektörü Amerika kapılarında... Durmak yok yola devam 09.08.2016HONDA YENİ HR-V TEST 06.08.2016Türk otomotiv sektöründe önemli imza 29.07.2016Ben anlam veremedim, niye susuyorsunuz ? 23.07.2016JAGUAR F-PACE TEST 30.06.2016ALFA ROMEO GIULIETTA 16.JTD TCT OTOMATİK 21.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.