YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Seçim sonrası otomobil sektörü
06 Kasım 2015 11:56

Ülkemiz Pazar günü çok önemli bir virajı kazasız atlatmayı başardı ve tabiri caiz ise otobandaki hızlı yolculuğuna geri döndü. Tabii  geride kalan zorlu 4 aylık dönemde siyasi ve ekonomik belirsizlikten ötürü Otomotiv sektörü de her sektörde olduğu gibi hatta biraz daha kaygılı geçirdi bu dönemi.
Her ne kadar sektörün içinde gizliden gizliye istikrarı istemeyen bir takım unsurlarda olsa da  son durum en çok otomotiv sektörünün işine geldi. Hem yurt dışından döviz ile gelen araçların daha uygun ve düzenli temini, hem üretim ve ihracat için uygun ortamın yeniden oluşu hem de iç piyasada son tüketiciye hele ki sektörün final ayları olan Kasım – Aralık döneminde hedef tutturma baskısı altında daha atak ve agresif satış politikaları yürütecekleri şu dönemde alınan son sonuçlar yakıt takviyesi gibi oldu.

Ülkemizin dinamik sektörlerinden ve ihracatın en önemli kalemlerinden olan Otomotiv ve yan sanayii için her şeyin başında ekonomik istikrar gelir. Bu da doğal olarak siyasi istikrar ile mümkün olabiliyor. İhracatta son dönemde rekor üstüne rekor kırdığımız, büyük markaların yeni modelleri için üretim merkezi olarak plan yaptıkları  ve yeni markalarında yatırım imkanlarını değerlendirdikleri bu dönemin sürmesi herkes adına çok önemliydi.

Ancak bu durumdan rahatsızlık duyan ve bunu kamufle eden  belli bir grubun olduğu düşünüyorum. Tabii ki hayatta her şeyde olduğu gibi insanların her konuda aynı düşünmesi beklenemez. Demokratik toplumlarda düşünce özgürlüğü en önemli erklerden biri ancak her şeyin makul bir sınırı olduğu gibi bununda bir sınırı var. Siz düşüncenizi savunma ya da yayma adına başka bir düşünceye çamur atar, iftira veya karalama yapar hatta hakareti seçerseniz bu başka bir şey demektir. Bu ister A ister B düşüncesi için ister x ister y ister z partisi için olsun fark etmez. Hele ki bunu yapanlar çalıştığı firmayı kamuoyu nezlinde temsil eden makam sahibi isimler ise bu dediklerimin önemi  ve riski çok daha büyük olur. Neticede tabii ki herkesin bir fikri ve seçimi var ama siz bir mevkii, makam sahibi iseniz bu konularda şahsi olarak bile açıklama yapmamalısınız.  

İşte bu  çerçeveden Batılı modern görünümleri altında modernliği fikren değil şeklen yaşamayı tercih eden Türkiye gerçeklerinden bi haber kendi dünyalarında Otomotiv sektörünün tabanını  ve sorunlarını  bilmeden yaşayan belli bir kesim için bu sonuçlar hayal kırıklığı oldu.

Kendilerini ülkenin gerçek sahibi olarak gören ve Eski Türkiye’den kalma düşünce yapısına sahip bu kişiler Otomotiv içinde de görülebiliyor. Yine ne garip bir çelişkidir ki mevcut iktidarı beğenmeyen ve fırsat bulduğu ortamda en sert şekilde eleştiren bu mentalite  son 12-13 yılda sağlanan  istikrar ortamında büyüme , gelişme imkanı buldu.

Sosyal Medya’da umarsızca klavye kabadayılığı ile naralar atan bu anlayışın artık son çırpınışlarını da yaptığı bir gerçek.

Çünkü hayat gerçekleri; Avrupa’da okumayı bir üstünlük sanıp, tonlarca maaş alıp caka satmaya benzemiyor.

İnanıyorum ki Türk Otomotiv sektörü Yerli Otomotiv çalışmalarının da sıkça gündeme geldiği şu yeni süreçte artık kabuğundan sıyrılıp farklı bir vizyon ve anlayış yeni vizyon sahibi kadrolar ile yoluna devam edecektir.

Ve yine eminim bu yazım yine o malum çevrelerde huzursuzlukla karşılanacak ve yaftalanmaya devam edileceğiz ama bu bizi inandığımız ve doğruluğunu bildiğimiz değer ve düşüncenlerden alıkoyamayacak ve zaman haklılığımızı gösterecek. 

Türk Otomotiv sektörü istikrar ile birlikte büyümeye, gelişmeye, AR - GE çalışmalarına ve yeni istihdam kaynakları yaratmaya devam edecektir.

Umarım yıl sonu yaklaşırken şu iki ayda insanlar en makul fiyatlarla ile yeni yıla yeni arabaları ile girer hem ekonomi canlanır hem de insanımızın alım gücü yine yüksek olur.

 

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.