YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Otomotivde ötekileştirmeye hayır
07 Mayıs 2014 14:15

Merhaba Değerli okuyucularımız ve izleyicilerimiz belki yazılarımız ile belli bir kısmınıza yeni ulaştık ancak Kanal A ekranlarında 10 yılı aşkın bir süredir kesintisiz olarak ekranlara gelen “OTO DÜNYASI” programı ile ülkemizin dört bir köşesine evlerinize konuk oluyoruz. Bunu her hafta bizlere gönderdiğiniz maillerinizden öğreniyor ve mutlu oluyoruz.

Bugün tabii ki özel bir test yazımız ile karşınızda olmak isterdik ama son zamanlarda sıkça sektör içinde yaşadığımız bazı olumsuzluk ve çirkinlikleri siz değerli okuyucularımız ile paylaşıp biraz da tabiri caiz ise dertleşmek istedik.

Kanal A ekranlarında yayınlanan  ve Ankara’da çekilen tek  Otomobil programı  “OTO DÜNYASI” yayınlandığı süre zarfında 500’e yakın farklı marka ve modeli kamu yayıncılığı , toplumu bilgilendirme ve haber alma özgürlükleri çerçevesinde tamamen objektif ve doğal bir anlatım ile sizlere aktarmaya çalıştı.

Elbette bu süreçte başta Ankara’daki otomotiv firmaları olmak üzere bazı büyük marka ve distribütörlerden geç de olsa destek ve ilgi gördük ama köstek de gördüğümüz vakitler maalesef oldu.

Tamamı İstanbul’da kurulu “Dev Otomobil” firmaları ve onun değerli Basın Sorumluları yıllardır tüm modellerini ekranlara getirmemize ve milyonlara ulaştırmamıza rağmen ya bizi görmezden geldiler ya da ciddiye almadılar.

Bunların başlıca göstergeleri de biz Basın Mensupları için yapılan Lansmanlarda ortaya çıktı.

Siz değerli izleyenlerimize en yeni modellerin haberlerini vermek ve bilgi almanızı sağlamak dışında hiçbir düşüncemiz olmamasına rağmen maalesef çoğu zaman ikili ilişkilerde İstanbul’da olmamamız bazen de belki de kanalımızı karşı tarafın iyi analiz edememesi ve basit değerlendirmesinden ötürü çoğu organizasyona davet edilmeyi bırakın haberdar dahi edilmedik.

Bu süreçte hep karışımıza “UNUTTUK, KONTENJAN VAR VEYA BİR SONRAKİ SEFERE” gibi basit ve gayri ciddi cevaplar alabildik. Tek suçumuz ise İstanbul’da olmamak ve ciddiye alınmamaktı. Öyle ki bazı markalar yılda sadece bir etkinlik yapıyor.

Oysaki Oto Dünyası olarak Kanal A’nın genel yayın prensiplerine ve  izleyenlerimizin genel yapısına uygun en doğru şekilde en yeni araçları marka ve model ayrımı yapmadan  sadece bayilerden birkaç saatliğine ödünç alarak yaptığımız testler ile  Güvenli Sürüş, Motor sporları ve Sektörel Haber bölümümüz ile en geniş kapsamlı ve doğru bir Otomobil programı yapmaya çalışıyoruz.

En son katıldığım bir lansmanda Basın mensubu arkadaşlarla sohbet ederken Ford, Vw , Opel  markalarının lansmanlarından “KAZARA HABERİM” oldu. Açıkçası hem şaşırdım hem de üzüldüm çünkü bu işle hem firma hem de RP kanalında çalışanlar benim tanıdığım ve onların da beni tanıdığını bildiğim isimlerdi. Bu arada Opel tarafı nazik ve dostane bir şekilde bundan sonra destek sözü verdi. Tabii daha önce bu tip haberdar edilmemeleri ve ilgisizlikleri Bmw, Citroen gibi pek çok markadan gördük defalarca yetkililerine yazmamıza rağmen cevap alamadık , hatta yurt dışına bu problemlerden bahsettik ama sonuç alamadık.

Yukarıda anlattığım durumdan sonra daha organizasyonlara günler kalmasına rağmen hemen başvurularda bulundum çünkü benim izleyicimin yani siz değerli “KANAL A İZLEYENLERİ”NİN başka bir yayın veya programda gördüğü haber ve görüntüyü kendi programında izlemek en doğal hakkıydı.

Mesleğe yedi yılını vermiş bir televizyoncu ve Otomobil Programcısı olarak naçizane gözlemim; İstanbul’daki basın mensuplarının doğal olarak firmalar ile daha yakın ilişkilere sahip olması ve dostluk ilişkilerinden dolayı mevcut kontenjanların daha yeni sayılacak yayın ve programlara dahi sunulmasıydı. Bu ada insanın aklına acaba ötekileştirme  tabir ettiğimiz bir durum mu yaşanıyor? Sorusunu akıllara getirdi.

Madem siz büyük bir firmasınız ve amacınız en önemli yardımcınız basına ve izleyicilere kendinizi tanıtmak ise ne bütçeden ne de kontenjandan kısarak bütün kapıları açmanız lazım . Bizim için lansmanlar sadece arabaya binip bedava benzinle tur atmak veya lüks otellerde yiyip içip eğlenmek değil, halkımıza tarafsız şekilde araçları test ederek sunmaktır.

Bütün bu yazıyı sizlere şikayet maksadı ile değil belirttiğim gibi diğer yapımlarda izlediğiniz organizasyonlar niye “OTO DÜNYASINDA” yok sorusuna cevap olsun diye yazdım.

Daha bugün Mercedes Türkiye ile ilgili yaşadığım davet krizi beni bu yazıyı artık yazma vakti geldi konusuna da ağırlık verdi. Umarım bazı “BÜYÜK FİRMALARIN VE BAŞINDAKİ DEĞERLİ YÖNETİCİLERİN” TUTUMU bu yazıdan sonra bir nebze değişir. Yoksa elbette bizim de bize değer vermeyen markaları ekrana çıkarmama  tercihim olsa da tabii ki biz “HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ”NE sadık kalmaya ve onlar bize araç da vermese önümüze set çekse de sizin sesiniz olmaya devam edeceğiz.

Yazarın Önceki Yazıları
Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yeni BMW 5 Serisi test 22.07.2017Opel Insignia 2017 Grand Sport Test 14.07.2017Skoda Kodıaq test 10.07.2017Fıat Egea Hatchback Test 23.06.2017Yenilenen 2017 Seat Leon Test 15.06.2017Yeni Hyundai i30 test 31.05.2017Honda Civic HB testi 12.05.2017Türkiye Ralli Şampiyonası Ege Rallisi ile Başladı 27.04.2017İstanbul Autoshow 2017 21.04.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
15:44
 // Bilelim...
Bir adım gelene 5 adım gidin ve uyarılara rağmen önünüze set çekenleri vatandaş ile paylaşın ki herkes kimin ne olduğunu bilsin ve adımlarını ona göre atsın. Tercihlerini bu millet ona göre belirlesin. Bakalımo kim zararlı çıkacak....
10 Mayıs 2014 15:44