YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Nissan yeni Navara lansman ve test
23 Mart 2016 09:11

 

Merhaba Değerli okurlarımız;

Bu seferki test konuğumuz, Antalya’daki Lansmanına katıldığımız ve 2016‘da da Yılın Pick-Up’ı ödülünü alan Yeni Nissan Navara olacak.

Sert rekabet yaşanan bu segmentin en  yeni oyuncusu aslında bu alanın en eskilerinden. Hafif Ticari Araç anlamında 80 yıldan uzun süredir bir tarihe sahip olan Japon marka Yeni Navara’da alışıldık sertliğini ve arazi performansını bu seferi iç alanda Suv konforu ile harmanlamış.

Antalya’da hem asfalt, hem stabilize hem de sert arazi koşullarında denediğimiz araç bu anlamda geçer not aldı.

Aracın yeni beş bağlantılı arka süspansiyon sistemiyle off-road yeteneklerinden ödün vermeden SUV benzeri sürüş konforu sağlanırken. Yeni 2.3 dCi motor daha yüksek bir performans sunarak  yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini düşürüyor.

Japonların mutlak egemenliğindeki Pickup sınıfında . Qashqai, X-Trail ve Juke gibi SUV modellerindeki  özellikleri paylaşan yeni Navara, bünyesinde barındırdığı otomobil benzeri stil, konfor ve kalite özelliklerinin yanı sıra sınıfında ilk olan teknolojilerle Pick-Up pazarına tamamen yeni standartlar getiriyor.

Araçta bahsettiğimiz gibi 2.3 Dizel motorlar görev yapacak. Bu motorlar 4x2 ve 4x4 versiyonlarda 160 hp ve 190 hp lik iki versiyona sahip. Yeni Nissan Navara; Visia, Tekna ve Platinum olmak üzere her biri son derece zengin bir ekipman seviyesine sahip üç farklı donanım paketiyle sunuluyor. Yeni Nissan Navara’da Yan Basamaklar, Otomatik Yanan Ön Farlar, Arka Havalandırma Kanalları, Bağımsız Arka Süspansiyon Sistemi gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

Test aracımız 4x4 Plainium paket 190 Hp’lik ve  450 Newton Tork sunan en üst versiyon oldu. Bu Gücü arazide rahatlıkla çekiş ve kontrolde hissedebiliyorsunuz.

Alanında ilk kez 4 bölgeli kamera sisteminin kullanıldığı araçta, elektronik sınırlı kaymalı diferansiyelde (eLSD) var. Lastik hızını sürekli olarak sensörlerle denetleyen bu  sistem aynı aks üzerindeki tekerleklerden birinin diğerine oranla daha hızlı dönmesi halinde daha hızlı dönen tekerleğin hızını azaltmak üzere fren yapıyor. Bunun sonucu olarak yol tutuş ve viraj dengesi artarken daha güvenli bir sürüş sağlanıyor. Bununla birlikte;  Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA), anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası ise araca sadece bir pick up değil daha üst sınıf bir araç kalitesi katmış.

Dış tasarımda ön alanda V-şekilli ön ızgara ile bumerang formlu LED gündüz farları ise marka dikkat çekerken iç alanda ise Piyano Black kaplama ve alüminyum kaplamalar ile güçlendirilen iç mekan baş ve diz mesafeleri açısından rahat gözüktü. Dokunmatik Kontrol ekranın Ön dashboarda katkı sağladığı araçta koltuk ısıtma ergonomik göstergeler ve rahat koltuklar dikkat çekiyor. Yine araçta çift bölgeli dijital klima sunulurken arka koltuklar için de havalandırma kanalları standart olarak sunulmuş.

rs1-657.jpg

 

Yeni Navara’nın en önemli kimliği arazi duruşu. Dört tekerlekten çekiş sistemi yeni Nissan Navara’ya en zor arazi şartlarında bile üstün bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Sistemi vites konsoluna entegre edilen çevirme tipi düğmeyle devreye sokuyorsunuz. Tutunma sorunlarının olmadığı asfalt sürüşlerinde en rahat ve en ekonomik sürüşü elde etmek için 2WD modu önerilirken, 100 km/s’ye kadar hızlardaki arazi sürüşlerinde 4HI modu devreye alınabiliyor. Arazi şartlarının daha da zorlaştığı ve tutunma sorunlarının yaşandığı zor arazi şartlarında ise tekerleklere iletilen torku daha da artıran 4LO modu tercih edilebiliyor.

rs3-092.jpg

Son teknolojilerin kullanıldığı araçta   dört tekerlekten çekişli modellerinde Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC) standart. Orta konsoldaki bir düğme ile aktif hale getirilen sistem bir dizi sensörler yardımıyla tutunma sorunu olan veya kayma eğilimi gösteren tekerlekleri algılayıp gerekli durumlarda fren yapıyor. Sürücü gaz pedalına basarak iniş hızını arttırabiliyor.

Bunun ile birlikte marka  güncel SUV modellerinde kullandığı Yokuş İniş Destek Sistemini (HDC) yüklü kullanım veya römork çekme gibi kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda güncelleyerek yeni Navara’ya uyarladı. Sistem sürücünün ayağını frenden çekmesi halinde yokuşlarda 2-3 saniye kadar fren yaparak aracın geri kaymasını önlüyor. Böylelikle aracın 1 ton taşıma ve 3,5 ton çekme kapasitesi desteklenmiş oluyor.

Sonuç olarak Yeni Navara; Hilux,D-Max,L200,Ranger gibi önemli aktörlerin olduğu bu kulvarda. Yeni motorları ve otomatik şanzımanı, ayrıca geliştirilmiş iç mekanı ve beş bağlantılı bağımsız süspansiyonu ile kendini ispat etti.

Kanalahaber.com’a konuşan Nissan Genel Müdürü Sinan Özkök’te; ‘‘Bugüne kadar Türkiye pazarında 45.000 adetten fazla pick up sattık. Köklü ve son derece başarılı  Pick-Up geçmişimizi aynı başarıyla geleceğe taşıyacağımıza ve sahip olduğumuz bu deneyim ve bilgi birikimi ile Pick-Up pazarında tekrar lider olacağımıza inanıyorum.’’şeklinde konuştu. Sinan Özkök röportajı ve test izlenimlerini Türk Radyolarının Tek Oto Aktüalite Programı olan Oto Dünyasında Pazar günü saat 14:00’de 87.5 Radyo A ve www.radyoa.com.tr’den dinleyebileceksiniz.

 

 

rs2-211.jpg

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.