20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,126
 • BIST94.552
 • Dolar4,7410
 • Euro5,4899
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2584
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya25 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat!
07 Kasım 2017 08:07

Geçtiğimiz hafta içerisinde uzun süredir merakla beklenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklandı ve imza töreni yapılarak resmen çalışmalara hız verildi. Verildi diyorum çünkü birkaç ay öncesinden hummalı bir çalışmaya zaten girilmişti.

Hemen aynı gün yazı kaleme almaktan çok biraz bekleyip ilerleyen günlerde medya ve kamuoyundaki yansımalarını da takip ederek daha güçlü bir yazı yazmak istedim.

Bilindiği üzere görev alan 5 Grup  kendi alanlarında uzman firmalar.

Anadolu Grubu Distribütörlükleri ile Satış ve Pazarlamaya, BMC ve Kıraça Grubu;  Motor, şase,  yürüyen aksam, kaporta ve elektrik aksamına, Turkcell ve Zorlu Grubu ise Aracın daha çok iç elektronik aksamları ve İnternet Mobilty Tekonolijlerine çalışacak.

Tabii Türkiye’nin Otomotiv Yolculuğu Yeni Değil…  50-60 yıllık bir sevda . Geçmişe fazla dönmenin neden? ne için ? olmadı, yürümedi demenin alemi yok zaten herkes bu konuda yazdı çizdi. Artık vakit önümüze bakma geleceğe bakma vakti.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın iki yıl önceki girişimden sonra bu kez olaya bizzat dâhil olması ve elini masaya vurması konunun artık ne kadar ciddiye bindiğinin ve sevdanın tutkuya dönüştüğünün bir kanıtı gibi…

Son dönemde dışa bağımlılığın asgariye indirilmeye çalışıldığı, ihracatın ve üretimin teşvik edildiği şu dönemde geçmişteki çeşitli nedenler ile oyuncak gibi montajdan ibaret tutulmaya çalışıldı. Dizginlenen otomotiv alanımızın üretim ile de tıpkı savunma sanayi’ndeki ihalar, helikopterler, Zırhlı muharebe araçlarında olduğu gibi artık kendini ispatlayabileceğini görmemizin zamanı geldi de geçiyor.

Zaten bu konuya bu kadar ciddiyet katan teknolojik alandaki çalışmalarımızın başarılı olması ve meyvelerini vermeye başlaması.

Ama her ne hikmettir ki yine bazı çevreler ayrık otluğu yaparak bu verimliliği gölgelemeye çalışıyor.

Neymiş efendim geçmişte çok denenmiş söylenmiş hep hayal olmuş paralar nereye gitmiş v.s v.s

Artık sanayii casuslukları dünyada normal.  Herkes kimin  ne yaptığını, ettiğini öğrenmenin teknoloji transfer etmenin peşinde.

Bizim zaten gerek otomotivde gerek teknolojinin her yerinde dünya çapında beyinlerimiz var. Bu kadar önemli bir konuyu belirli isimler üzerinden çarpıtmaya çalışmak, neden onlar yapıyor şunlar yapmıyor neden şuda yok neden şuna da sorulmadı gibi sorular ile zihin bulandırmanında alemi yok…

Olay artık milli bir davadır. 2023’den önce aracın yollara çıkarılmak istenmesi bunun bir proje değil gerçeklik olduğunun göstergesidir.

Elbetteki büyük işler büyük paralar ister. Her Babayiğit’in altından kalkacağı şeyler değil. Tasarla, planla, tesis kur, hammadde al, üret, teknolojiyi geliştir, dünyayı takip et, satış pazarlama kur, reklam yap vs. Çok uzun bir yol. Ama zaten dünyada rol modeller var, sadece kendimize özgü stilimizi bulmamız lazım.

Gelelim aracın ne olacağına, yeni nesil enerji ve petrol yakıtlarının birlikte olacağı hybrid modeller olacağı kesin. Hatta tam elektrikli versiyonlarının da olacağı kesin. Teknoloji firmalarının katkısı ile otonom yani insansız sürüş alt yapısına da uyumlu olacaklarını en azından kendi kendine park edebileceğini söylemek gerekiyor.a-039.jpg

Bu uzun ince gibi duran ama sadece 1,5 yıl gibi kısa bir sürede ilk prototipi yola çıkmak zorunda olan bir çalışma. Burada  YERLİ VE MİLLİ Otomobilimizi çekemeyenlerde  giderek artacaktır. Bu süreçte istihdamın doğru ve güvenilir kişiler tarafından yapılması çalışmaları sabote etmek isteyebilecek olası   hainlere göz açtırılmaması gerekiyor.

Yine projeye gözlem veya destek adı altında sokulmak isteyecek yabancılara dirsek gösterilmesi lazım.

En büyük merakım ise yıllardır öyle yada böyle piyasının kaymağını yiyen  dış sermaye otomotivinin neler yapacağı. Aracımızın çok uygun fiyatlarla yollara çıkması  cirolarında azalma demek olacak nede olsa !!!!!

Bu yüzden DAHİLİ VE HARİCİ BEDBAHTLARA DİKKAT …

Tabii bu süreçte Görev alan firmalarımızında çok dikaktli olması ve özellikle otomotiv mühendisliği ile diğer teknik alanlarda çalışacak personelleri ince eleyip sık dokuyarak seçmesi gerekiyor.

Şu ana kadar kamuoyunda yapılan tüm anketlerde de vatandaşlarımız açık ara milli ve yerli otomobile büyük ilgi göstererek, destek vererek çıktığında alacağım diyor.

Bizde Ne diyelim ? ALLAH YOLUMUZU AÇIK ETSİN.

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yeni BMW 5 Serisi test 22.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Kıymetli Korhan ÖNDER
 // Rasim DUMAN
beyefendi kardeşim, güzel bir yazı kaleme almışsın, tebrik ve teşekkür ediyorum. Bir ikazda bulunmak istiyorum, lütfen kırgınlık dargınlık olmasın : Arapça, dünya lisânlarını içinde en güzel ve en kudretli olanıdır. Aynı zamanda, tâhririne ve tasarrufuna en fazla dikkat edilmesi gereken bir lisândır. Bazı kelimeler birbirlerine çok benzerler, hârflerin veyâ bir noktanın yer değiştirmesi ile, mânâları da çok değişir. Sizin yazıda kullandığınız "bedbâht" kelimesi, cümle içinde elbette ki bir mânâ ifâde ediyor ; ama "dâhili ve hâricî" diye başlamak sûreti ile, birinin o meşhûr cümlesine âtıfta bulunduğunuz anlaşılıyor. Orada kullanılan ise, "bedhâh" idi. Selâmlar....
08 Kasım 2017 Çarşamba 20:37