YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kota sorunu
15 Eylül 2015 13:41

Ülkemizin maalesef çok zorlu ve keskin virajlardan geçtiği, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ve güçlü ihtiyacımız olduğu şu günlerde belki de sizler ve bizler için en son konulardan biri de Otomotiv sektöründe yaşananlar.

Artık 2015 yılında sektör tabiri ile son dönemece girdik ve markalar uluslararası fuarlar ile aynı dönemde artık son kozlarını oynayıp son model araçlarını piyasaya yüksek  döviz  kuru, vergi yükü, yakıt pahalılığı gibi ekstra zorlaştırıcı faktörlere rağmen sokup bir canlılık hedefliyorlar.

Bu aylar biz basın mensupları içinde dünyada ve Türkiye’de sektörel sahada, masa başındaki yenilik ve değişimleri takip etme dönemi olarak ön plana çıkıyor.

Benim bu yazımda değinmeye başlayacağım ve birkaç yazıda da devam edecek konu ise Otomotive yön verenlerin durumu ve basına bakış açıları.

2006'nın Ekim ayında Bir Renault Megane testi ile sektöre Otomotiv Gazetecisi olarak merhaba diyeli 9 yılı geçti. Bu süre zarfında Türkiye’nin Başkenti Ankara’dan çıkıp İstanbul’un o devasa bazen de burnu büyük ortamına kafa tutulı daha doğrusu inatla mesleğini yapmaya çalışıp  reklam çıkar v.s derdinde olmadan ötekileştirilip hor görülmelere rağmen sürdüreli 9 yılı geçti.

Bu süre zarfında TV’de çok programlar yapıldı, çok dergiler, köşe yazıları, bölümler yazıldı çizildi. Sektörümüz 2000’li yıllarda yayın ve yapım anlamında popülerleşerek önemli genç bir jenerasyon yakaladı.

Ancak maalesef Otomotive yön vermesi öncülük etmesi gereken bazı temsilcilerin bu süreçte BİZİM ANADOLU onların TAŞRA dediği zihniyette sahaya inmeden geri planda bırakılıp ilgilenilmediğini gördük.

Tabiri caiz ise yurt dışında yetişip eğitim görüp iş başına geçen bazı yönetici kadrolarının yüksek standartlı hayatlarından, lüks ofis ortamlarından çıkıp ülke genelinde sahada neler oluyor bakmadan , içi boş toplantılarda kağıt üstündeki rakamlara güvenerek yaptıkları   toplantılarda sektörü formatlamaya çalıştıklarına şahid oldum.

Maalesef gel gelelim paranın egemen olduğu şu dönemde basın ile de bazen tehlikeli yakınlaşma içine giren ahbap çavuş ilişkisinin artık ayyuka geldiği noktalarda tarafsız olması gereken bazı meslektaşların bazı grupların kalemşörü olduğunu gördüm.

Zaten bu genelde; siyasi, ekonomik anlamdada  basın gazetecilik dünyasında olabilen artık yadırganmayan durumlar. Ancak kör gözüme parmak hesabı bazı şeyler artık sınır noktasına ulaşınca bunu da belirtmek gerekiyor.

Bir gazetecinin genel anlamda hedefi çalıştığı alanda yaptığı işte okuruna ya da kitlesinde en sağlıklı ve doğru bilgiyi tarafsızca vermektir.

Biz Otomotiv gazetecileri içinde bu ortamlar; Lansmanlar, Değerlendirme Toplantıları v.s lerdir . 9 yıllık Mesleki kariyerimde şu anda dost olduğum çoğu sektör temsilcisi ile maalesef kavga ederek tanıştım.  Hani En Güzel Aşklar Kavga ile Başlar misali…

Ancak gözlemlediğim ve benim gibi pek çok meslektaşımında zaman zaman sorunu olan unutulmak veya dürüstçe negatif kayırılmak tabirini artık sektörde özellikle Otomotiv Basın ve Pr birimlerinde fazlası ile görüyoruz.  Artık hal mesleğini doğru dürüst yapmaya çalışanların değil kiminle nasıl kanki olanların ön safta yer aldığı bir düzene geçmiş durumda. Sektöre ne kattıkları belli olmayan bazı isimlerin el üstünde tutulmasına  karşın dişi ve tırnağı ile bir yerlere torpilsiz gelip derdi sadece otomotive ve basına hizmet olan emekçilerin dışlandığı bir ortamdayız  artık.

Mesleki anlamda 9 yılda belki 30’un üstünde ulusal lansmana davet edilmiş ve katılmışımdır, belki bundan sonra kimse beni davet etmeyecek varsın olsun ama ben boynumun borcu olan bu konuları siz değerli paydaşlarımız ile okurlarımız ile paylaşayım. Artık kalemini korkmadan bir araba, marka yada genel anlamda sektör için iyisi ve kötüsü ile yazabilen , Maddi -manevi kıyak endişesi ile kalemini taraflıca yazanlara ihtiyaç yok. Yoksa biz kimlerin kimlerden zamanında nasıl nemalandığını neler için neler istendiğini iyi bilen duyan insanlarız.

Yazarın Önceki Yazıları
Motor sporlarında şampiyonlar şampiyonu belli oldu 20.03.2017Ssangyong XLV testi 15.03.2017Seat ateca test 05.03.2017VolksWagen Tiguan test 01.03.2017Suzuki Baleno test 13.02.2017Türkiye’de yılın otomobili için geri sayım başladı 07.02.20172. El Otomotiv Ticaretinde Yeni Dönem Başlıyor… 22.01.20172016 otomotiv Oscarları ‘’ODD Gladyatör Ödülleri’’ sahiplerini buldu. 06.01.2017Otomotiv'de 2017 03.01.2017Nissan Pulsar test 26.12.2016Toyota Yeni C-HR test 08.12.2016Yeni Peugeot 3008 GT test 30.11.2016ÖTV düzenlemesi başladı…Peki sektör ne durumda ! 25.11.2016Mercedes–Benz yeni E serisi 20.11.2016Serkan Yazıcı 4 yıl daha TOSFED başkanlığında 13.11.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.