YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kış lastiği ve kışın araç kullanımı
28 Aralık 2015 16:52

Değerli okurlarımız, bildiğiniz gibi bu kışta lastik değişim uygulaması 1 Aralık itibari ile başladı. Uygulama ilk etapta şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçları kapsıyor. 2012 yılından beri yürürlükte olan düzenleme ile 1 Aralık -1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayollarında seyreden; kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde kış lastiği kullanımını zorunlu.

Ancak maalesef gerekli olmasına karşın kanuni anlamda zorunluluğun sadece ticari araçlar için olduğu ülkemizde can ve mal kayıplarının önlenmesi,  trafik güvenliğinin sağlanması adına en kısa zamanda tüm araçlarda bu zorunluluğa geçilmesi elzem.

karlihava.jpg

Her ne kadar Büyükşehirlerde özellikle 2010 ve sonrası model araç sahipleri hem araçlarının değerinin olası kaza ile düşmemesi hem de güvenli sürüş anlamında kışlık lastiklere geçse de hala pek çok araç bırakın kışlık lastiğini yasal olmayan ve halk arasında ‘‘kabak’’ tabir edilen lastiklerle yola çıkıp can ve mal güvenliğini ciddi tehlikeye atıyorlar.

Günümüzde yollarda 9.5 milyon  binek otomobil var.  Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği kullanımının, binek otolarına uygulanmaması tam bir yol güvenliğinin henüz sağlanamaması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda zorunluluk kapsamının genişletilmesi ve trafikte dolaşan tüm araçların bu dönemde kış lastiği takması desteklenmelidir. Böylece trafikteki tüm araçların en uygun lastikle seyrinin sağlanması gerçek anlamda yol güvenliği açısından riskleri minimize edecektir.

karlihava.png

Tabii ki kış lastiği takmakla kazalardan korunmak mümkün değil .Kendimizin olduğu kadar karşı tarafında kurallara riayet etmesi gerekmekte. Ayrıca Kış lastiği kullanılsa dahi karlı ve buzlu soğuk yol koşullarında uyulması gereken hız limitleri ve kullanım özellikleri var. İşte birkaç madde ile hayat kurtarabilecek yöntemler.

1-    Lastik seçimi: Mutlaka kış lastikleri kullanılmalıdır. Nasıl yazın farklı, kışın farklı ayakkkabı kullanıyorsak lastiklerde arabamızın ayakkabılardır. Kış lastikleri  gece - gündüz hava sıcaklığı ortalaması +7 derece altındayken tercih edilmelidir. Kış lastikleri aracın kaymasını ve savrulmasını önlerken fren mesafesinin kısalmasını sağlar. Ayrıca, lastikler her gün kontrol edilmeli, havası inmiş lastiklerin kayganlığı arttığı için şişirilmelidir. Dış derinliği 3 mm altına inen lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kışın lastiklere parlatıcı v.s katkı maddeleri uygulanmamalıdır.

2-    Akü: Kışın, soğuk motoru hareket ettirme adına daha fazla enerji gerektirdiğinden akülerin de görev yükü artar. Kışa girmeden önce akünüzü mutlaka kontrol ediniz, şarj gücü azalmışsa şarj ettirin ve kutup başlarını temiz tutun.

3-    Cam ve silecekler: İyi bir görüş için camlarınızı temiz tutun ve sileceklerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Düzgün çalışmayan sileceklerinizi yenileyin. Yeterli miktarda cam silecek suyu bulundurmayı unutmayın.  Silecek suları antifrizli olmalı. Ayrıca, donmuş cama asla sıcak su dökmemeli veya karla ovuşturmamalısınız çünkü bu durum camın çatlamasına neden olabilir. Camın buğulanmasını klimayı çalıştırarak daha hızlı yok edebilirsiniz.

 

4-    Far ve Lambalar; Tüm aydınlatma ekipmanlarını kontrol ederek çalıştıklarından emin olun. Buzlanma nedeniyle far ve stop lambalarının aydınlatma performansları düşer bu nedenle bütün lambaları temiz tutun. Görüşünüz azaldığında mutlaka farlarınızı yakın.

 

5-    Yakıt: Trafikte olası uzun beklemelere ve yolda kalmalara karşı az yakıtla yola çıkmayın. Ayda bir kez yakıt sistemindeki nemin donmasını engellemek amacıyla, deponuza bir şişe buz önleyici katık ekleyin. Yakıt deponuzun yarıdan fazlasının dolu olması borulardaki donmayı önleyecektir.

 

6-    Motor: Motor bakımı kışın daha çok önem taşıyor. İyi çalışmayan bir motor kışın hiç çalışmayabilir. Bu nedenle kışa girerken servis bakımları mutlaka yapılmalı antifriz gibi katkılar tamamlanmalıdır.

 

7-    Araç Kullanırken: Otomobil kullanırken mont giymek, bere ve eldiven kullanmak sürüş güvenliğinizi bozar. Aracınızın içi ısındıktan sonra kalın giysileri üzerinizden çıkarmanız rahat bir sürüş sağlayacaktır. Bununla birlikte yüksek kalın tabanlı bot v.s ler fren –gaz hissini azaltır ve takılma yapabilir dikkat edilmesi gerekir. Dışı karla kaplı arabaları temizleyip yola çıkın ayna ve camlarınız temiz olsun.

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.