YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler
24 Aralık 2015 13:17

Yılın son günleri ile birlikte Otomotiv sektöründe hem sıfır hem de ikinci el satışlarda ufak bir hareketlilik var.

İkinci El araç alımlarında ise dikkat edilmesi gereken hayati noktalar var. Öncelikle araç bir galeriden alınacak ise firmanın mutlaka vergi ve ticaret kaydı olup olmadığı kontrol edilmeli. Eğer araç internetten bulundu ise şahıs mı, yoksa bir firma üzerinden mi satışa çıkarıldığı iyi araştırılmalı. Çünkü artık internet sitelerinde yer alan araçların çoğu bir galeri üzerinden satılıyor. Direkt kullanıcıdan satılan araba sayıları düştü.

İnternet noktasında devreye güven giriyor, neticede fiziki bir yeri olan firmanın güven avantajı internette yok. Bazen olduğundan farklı bilgiler ile tüketiciler yanıltılabiliyor.

Buradaki iki önemli nokta ;

  1. Kapora hırsızlığı
  2.  Kazalı ve hasarlı araç satışı.

Kapora hırsızlığı şu sıralar maalesef gündemde olan bir konu. Özellikle taşra müşterileri, Büyükşehirlerde buldukları uygun fiyatlı araçları memleketlerinden gelinceye kadar kaçırmamak adına bazı sahtekarların siz kaparo verin biz opsiyonlayalım, başkasına satmayalım tuzağına düşebiliyorlar.

Burada en önemli nokta görüşülen numaranın ev mi,  işyeri mi ? yoksa mobil bir hat mı olduğu. Kaparo’nun yatırıldığı banka hesabının şirkete mi şahsa mı ait olduğu ve açıklama kısmına ne yazıldığı da çok ama çok önemli.

Diğer husus, hasarlı araç satışı. Buradaki sıkıntı satışta olan araçlardaki muhtemel hasar kayıtları kasko bozulmaması ve aracın değeri düşmesin diye  yetkili servisler yerine sanayide tamir ettirilerek,  TRAMER'e kaza bildirimi yapılmamasından kaynaklanıyor.

Önemli olan hasarlı aracın durumu, yoksa çok ağır hasarlı olmamak kaydı ile yetkili servislerde tamiri veya parçası değişmiş araçların kullanım ve güvenlik açısından hiçbir sıkıntısı bulunmamaktadır.

Ancak ülkemizdeki değer kaybı algısından dolayı pek çok kişi araçlarındaki hasarları kayıt dışı tamir ettirme ve ayıplı mal satma yoluna başvurmakta.

Özellikle ikinci el araç alımında kilit noktalar; motor, şase, elektronik aksam ve kaportadır. Bu kısımlarda hasar olup olmadığı iyi araştırılmalı hatta mümkün ise kurumsal bir oto kontrol- ekspertiz merkezine gidilip rapor istenmelidir.

Ayrıca satıştaki aracın ruhsatındaki bilgi ve numaralar ile araç üzerindeki şasi bilgisi kontrol edilmeli. Yıpranmış, silinmiş, düzeltilmiş evraklar kesinlikle kabul edilmemelidir.

Son noktada ise alıcı ve satıcı anlaştıktan sonra alıcı açısından; noter satışı tamamlanana kadar ücretin tamamı karşı tarafa verilmemeli,

Satıcı açısından ise satış yapılıp ücretin tamamı  alındıktan sonra aracın anahtar ve evrakları yeni sahibine teslim edilmelidir.Mutlaka aracın ikinci anahtarı sorulmalı yok denilirse de güvenlik açısından mümkün ise araç beyninden motor kilit  ayarları servislerde değiştirilerek olası hırsızlıkların önüne geçilmeldir.

Her sektörde olduğu gibi maalesef 2.el Otomotiv sektöründe de merdiven altı tabir ettiğimiz şahıs veya firmalar, hileli araç satışlarıyla hem sektörümüze hem de ekonomiye ciddi zararlar vermekte. Burada asıl sorumluluk tüketicidedir. Böyle durumlara göz açtırılmamalı, şüphe halinde polise veya maliye’ye bildirilmelidir. Araç hasarlıysa hasar miktarı ve cinsi araç fiyatını doğrudan etkileyen unsurlar. Vatandaşların bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Bu konuda Mesleğin en üst oluşumu olan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu ‘da gerekli çalışmaları yürütmekte ve kamuoyunu bilgilendirme adına gerekli adımları atmaktadır. Bende kendilerini bu anlamda destekliyor ve teşekkür ediyorum.

 

Yazarın Önceki Yazıları
Motor sporlarında şampiyonlar şampiyonu belli oldu 20.03.2017Ssangyong XLV testi 15.03.2017Seat ateca test 05.03.2017VolksWagen Tiguan test 01.03.2017Suzuki Baleno test 13.02.2017Türkiye’de yılın otomobili için geri sayım başladı 07.02.20172. El Otomotiv Ticaretinde Yeni Dönem Başlıyor… 22.01.20172016 otomotiv Oscarları ‘’ODD Gladyatör Ödülleri’’ sahiplerini buldu. 06.01.2017Otomotiv'de 2017 03.01.2017Nissan Pulsar test 26.12.2016Toyota Yeni C-HR test 08.12.2016Yeni Peugeot 3008 GT test 30.11.2016ÖTV düzenlemesi başladı…Peki sektör ne durumda ! 25.11.2016Mercedes–Benz yeni E serisi 20.11.2016Serkan Yazıcı 4 yıl daha TOSFED başkanlığında 13.11.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.