YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Halkla ilişkiler olmuş haksız ilişkiler
04 Haziran 2014 17:38

Halkla İlişkiler; İngilizce adı  “Public Relations” kısaltılmış hali ile  “PR” cı lık. Son dönemde özellikle 2000’li yıllar ve iletişim ile bilgi çağının etkisi ile Şirketler ve Kurumsal Firmalar hem daha efektif ve etkili hem de daha iyi çözümler sunmaları açısından kendi bünyelerinde yürüttükleri Tanıtım ve Halkla ilişkiler çalışmalarını Profesyonel firmalara yani PR Firmalarına vermeye başladılar.

Belirttiğim gibi bunda temel amaç hem daha sağlıklı ve profesyonel bir çalışma ile geniş kitlelere ulaşma hem de eldeki bütçenin maksimum özen ve fayda ile harcanması mantığıydı.

Bu tip şirketler başta pek tutulmasa da sonradan bu konunun önemi anlaşıldı ve hem yurtdışı tanınmış firmalar Türkiye’de ofis açmaya başladı hem de Üniversitelerin Halkla ilişkiler,Reklam bölümlerinden mezun olan gençler ile yerli firmalarda kuruldu.

Ancak burada benim gözlemlediğim ve görünür olan bazı problemlerde yaşanmaya başladı.

Ben hem Gazeteci hem Televizyoncu hem de bir program yapımcısı olarak kendi branşımda karşılaştığım bazı çarpıklıkları dile getirmek istiyorum.

Yine geçtiğimiz günlerde benzer bir yazı ile Otomotiv lansmanlarında yaşanan iletişimsizlikleri ve yanlışlıkları bir nebze olsun dile getirmeye çalışmıştım.

Bu işin özünde ise yukarıda bahsettiğim Ajansların payı çok büyük. Mevcut ekonomik değerler ön plana çıkınca doğal olarak Ajanslarda bünyelerindeki markaları arttırmaya,korumaya çalışıyor bununla paralel olarakta personel sirkülasyonu hat safhaya geliyor.Artık e mail üzerinden firmalar Pr Ajansları kanalı ile aktivitelerini,faaliyet veya davetlerini genel anlamda yapabiliyor,basın bültenlerini paylaşabiliyor.

Bunun ile birlikte Otomotiv sektöründe artık çoğu firma bahsettiğim şekilde çalışıyor. Kendi bünyesinde bu faaliyetleri yürüten çok az firma kaldı.

Ancak maalesef bu Halkla İlişkiler firmalarının çoğu temel prensipleri olan “ADİL VE EŞİTLİKCİ” davranma konusunda sınıfta kaldılar.Tabii bunda patronaj olarak ve görüş olarak kabul ettikleri düşüncelerinde payı mutlaka var.

Öyle ki Otomobil markalarının her yıl ve organizasyon binlerce Lirayı bizi iyi tanıtın bizi en yaygın yaygınlarla buluşturun diye paralar verdiği bu firmalar.”KOTA” bahanelerine sığınarak kendi çevre ve yakınlarına avantaj sağlamakta.Bizim gibi her zaman bültenlerini gönderip yayınlanmasını istedikleri programları ise es geçmekteler.Neden ise çok basit “ahbap çavş ilişkisi” sen beni kollaki ben seni kollayayım düşüncesi.

Tabii burada söz konusu firma ile ilgilenen kişinin siyasi,sosyal görüşü,çevre etkileşimi ve menfaat ilişkileri hat safhada .İş bir noktadan sonra İş yapmaya değil Çevreni doyurmaya geliyor.

Hizmet Ajansının görevi nasıl kendine verilen bütçeyi ve görevi yerine getirmik ise ayrıca çalıştığı firmanın çıkan haberlerini Medya takip merkezlerinden izlemektir.Eee tabii sen bunları yapmaz yaptığın işin  öğle arasında Mocca içip Brunch  yaptığın birkaç kişiyi ilgilendirdiğini düşünürsen sınıfta kalırsın. Türkiye’de yıllardır başarı ile yayın yapan, milyonlara hitap eden Kanal A ve bizim gibi diğer kanalları da “Yerel veya etkisiz diye yaftalarsan” o ihmalin altında kalmayı da göze alırsın.

Ajanslar ve hizmet verdikleri Otomotiv firmaları, durumdan, halktan , Ülke’nin gerçeklerinden ve gündeminden bi haber. Yurtdışında okumuş ve ister istemez o ülkelerin jargonlarından etkilenmiş. Lüks semtlerdeki ofislerinde belli bazı zümre ve kesime hitap eden “ELİTLERİN” eline geçmiş durumda.

Doğal olarak bu HAKSIZ İLİŞKİLER UZMANLARI “Bİ HABERLER” gerçekten tek amacı çıkarsız bir şekilde amacı yaptığı yayınlarla Halkın geniş kesimine ulaşmak olan bizleri Ötekileştirerek Kendi süslü Çevrelerine hoş gözükmekteler. Tabii ki bu sektörde pırlanta gibi kendini yetiştirmiş azimli genç ve dinamik yöneticiler ile çalışanlarda var. Sözümüz o kendini iyi bilen “ELİTÇİ ZÜMREYE”.

Daha dün emeklerken bugün koşmaya çalışmak ne kadar sakat ve yanlış ise Hizmet ve PR sektöründe de günü kurtarmak, laf olsun diye bir iki isme caka satmak o denli yanlış.

Daha öncede söylediğim gibi “LANSMANLARINIZ SİZİN OLSUN BİZE TESTLER YETER” sloganı ile Kanal A Oto Dünyası programı tıpkı 10 yıldır olduğu gibi.Kaliteli ,ilkeli , tarafsız ve Halktan yana yayınlarına devam edecektir. Kamuoyunun dikkatine.Saygılarımla.

                                                                                                                         Korhan ÖNDER

Yazarın Önceki Yazıları
Yeni Honda Civic test 16.10.2016Yerli üretim Megane'de fiyat sürprizi 07.10.2016Hayaller Paris... 01.10.2016Yeni Opel Mokka X 26.09.2016Yeni Peugeot 2008 test 18.09.2016Türkiye'den dünyaya... O bir Bursalı 08.09.2016Yeni Kia Cerato test 03.09.20162. el otomotiv ticaretinde yepyeni bir dönem başlıyor 23.08.2016Toyota yeni Corolla test 18.08.2016Türk otomotiv sektörü Amerika kapılarında... Durmak yok yola devam 09.08.2016HONDA YENİ HR-V TEST 06.08.2016Türk otomotiv sektöründe önemli imza 29.07.2016Ben anlam veremedim, niye susuyorsunuz ? 23.07.2016JAGUAR F-PACE TEST 30.06.2016ALFA ROMEO GIULIETTA 16.JTD TCT OTOMATİK 21.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.