YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
2. el otomobil ticaretinin dünü, bugünü, yarını...
04 Aralık 2015 07:07

Ülkemizde son birkaç yılda yeniden popüler hale gelen 2.el otomotiv sektörü artık sıfır km araç satışları kadar değerli ve hatta yakında onların önüne geçecek gibi gözüküyor. Öyle ki artık Türk Otomotiv sektörünün önemli markaları, firmaları ve sektör oluşumları bu konuyla ilgili çalışmalar yürütüyor, açıklamalar yapıyor.

Birkaç yıl önce önemsiz, değersiz görülen hatta horlanan 2.el araç satışı artık el üstünde tutulan bir iş haline geldi.

Türkiye’de Galericilik olarak isimlendirilen ama asıl olarak 2.el araç alım-satımı yapan  otomotiv şirketleri ise bu yarışta şu anda geride kalmış gibi dursa da aslında çok güçlü bir potansiyele sahipler.

Baktığımızda bundan  30-40 yıl öncesinde sadece 1-2 otomotiv markası Türkiye’ye girerken Galerici olarak tanımlanan Otomotivciler  O km araç ticareti yaparak  İnsanların hayal edemedikleri araçları  Türk Otomotiv sektörünün canlanması adına Yurtdışı ile  temas kurup  ülkemize getiren isimler olmuşlardı.

Eski Türk filmlerinde gördüğümüz o müthiş Amerikan ve Avrupa arabalarının pek çoğu önemli sermayelere sahip Galericiler tarafından ülkemize getirilmişti.

O yıllarda bu iş ile uğraşanlar toplumun en gözde isimleri arasında yer alıyor, devlet  adamları, iş adamları, sanatçılar v.s   insanlar Galerici olan bu isimlere ulaşmak için birbirleri ile yarışıyorlardı.

Ama gel gelelim Globalleşen Dünya anlayışında  zamanla gelişen ticaret, sanayii ve teknoloji girdabı içinde Büyük sermaye gruplarına dayanamayan bu zümre zamanla mirasını tüketip  zaman’ın önemli 0Km Araç ithalatı yapan isimleri olmaktan çıkıp iç piyasada 2.el araç alım satımı yapmaya başlayan tüccarlara dönüşüyorlardı.

Tabii ülkenin içinden geçtiği zorlu ve buhranlı dönemlerde vergi yükü v.s ile önemli darbeler yiyen Galericilik sektörü için belki de 90’lar dönüm noktası oluyordu.

90’larda Galericilik anlayışı spot Araç Satışı veya Greymarket olarak adlandırılan Lüks Araç ithalatına dönüşüyordu. Ancak bu yapı Holdingleşen 0 Araç sektörüne kafa tutmaya yeterli değildi.

90’ların ortasında başlayan ve 2000’lerin başıyla atağa kalkan otomotiv ithalatına, ihracat işi de eklenince ağır sanayii koluna dönüşen bazı markalar karşısında galeri anlayışı kaybolmaya mahkum  gözüküyordu.

Bu süreçte  ODD,OSD VE OYDER gibi meslek gruplarının kurulmasından sonra 2.el araç alım satımına dönüşen galericilik anlayışının da örgütlenmesi zarurete dönüşüyordu.

Tam bu noktada MASFED (Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu)’da Ankara’daki Otomotivcilerin kurduğu Başkent Otomotivcileri Derneği öncülüğünde harekete geçiyor ve 4.Büyük olarak bu sahnede yer alıyordu.

MASFED işte tam bu noktada kamuoyu nezlinde  itibarsızlaşan ve yozlaşan galeri anlayışını ayağa kaldırıp, İnsanların güvenmediği ve kaçtığı bir meslek grubu olmaktan çıkararak. Başta 2.el alım-satımı’nın yapıldığı resmi İşletmelerin temsilcisi olarak  belki de Türkiye’de ki en geniş katılımlı Otomotiv oluşumu olarak yola çıkıyordu.

Bugün Otomotiv ticareti’nin 0 araçlardan veya 3-4 büyük şehirden ibaret olmadığının anlaşılması , Anadolu’daki onbinlerce işletmenin sağlıklı faaliyet gösterip insanlara kaliteli araç satması adına MASFED’in misyonu belki de diğerlerinden çok daha önemli gözüküyor.

Öyle ki bu tabloyu artık sektördeki tüm Otomotiv markaları ve oluşumları da kabul ederek Otomobil Ticaretinde geleceğin 2.el’de olduğunu kabul ediyorlar.

İnşallah MASFED, BOD gibi dernekler Anadolu’da çoğalır ve şu anda 23 ilde oluşan bu dernekleşme 81 ile ulaşarak vatandaşlarımıza daha sağlıklı, kaliteli 2.el araç alım satımı konusunda yardımcı olur. Hem kayıt dışı illegal ticaret ortadan kalkar hem Vergi kaybı olmaz hem de olası mağduriyetlerin önüne geçilerek  diğer Otomotiv meslek grupları ile ortaklaşa daha sağlıklı bir sektör için kol kola çalışılır. ÖNEMLİ OLAN HERKESİN UZMAN OLDUĞU BİLDİĞİ İŞİ YAPMASI DEĞİL Mİ ?

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.20170 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu... 10.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.