20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul22 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya16 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
0 Km otomotiv sektörü "galerici" oldu...
10 Eylül 2017 14:47

 O KM  OTOMOTİV SEKTÖRÜ ‘‘GALERİCİ’’ OLDU… 
Türkiye’nin Ekonomi’de iki  can damarından biridir Otomotiv…  Gerek Onlarca Uluslararası Markanın fabrikaları ile ihracata ve ARGE’ye sağladığı deste , gerek istihdam,  gerekse de artık Lüks olmaktan çıkıp zorunlu ihtiyaç ve Tüketim ürünü olarak  Otomotiv hep revaçtadır.

Ancak geçtiğimiz Yıl sonundan beri, malum ÖTV  süreci sebebi ile rakamlar anlamında iç pazarda daralma yaşayan Otomotiv sektörü zaten son birkaç yıldır yakından izlediği ve artık Ana Oyuncu olmaya soyunduğu İkinci EL Otomobil Pazarına artık  daha yakın ilgi duyuyor.

Daha önce farklı yazılarımda köşemde değindiğim gibi Uzun Yıllardır Aslında İthalatçılıktan ve Sıfır Otomotiv Ticaretinden gelen ancak 90’lardan sonra Birazda Arz Talep ve Birazda Patron Sermayesi karşısında geride durarak İkinci El Ticaretine yönelen  GALERİLER bu işin başını çekmekteydi. 
Benimde yakından bildiğim gibi Daha önceleri Sıfır Otomotiv Bayiliğine geçen ama aslında Genlerinde Hep Galeri kökeni olan sektör, İkinci El Otomobilleri ve Ticaretini hep  görmezden gelmiş Sıfır araç satışını prestij ve hacim açısından  hep el üstünde tutmuştu.

Öyle ki  bundan daha  4-5 yıl öncesine kadar Neredeyse HİÇBİR SIFIR KM OTOMOBİL BAYİSİNİN İKİNCİ EL BÖLÜMÜ BU İŞTEN ANLAYAN ÇALIŞANI  YOKTU.  HATTA YENİ ARABA ALMAK İÇİN BAYİĞE GELEN VATANDAŞLARIN  ESKİ ARAÇLARI UĞRAŞMAMAK  İÇİN  VE  YER İŞGAL ETMESİN  DİYE  ALINMAZ. HEMEN TELEFON REHBERLERİNDE YER ALAN TANIDIK GALERİCİ ESNAFLAR ARANIP ONLARA SATILIRDI.

Böylelikle Sıfır firmalar o dönemde kendileri için angarya olan bu Ticari yapıdan uzak dururlar. Sadece ve sadece 0 km araç satıp onun satış ve servis gelirlerinden istifade etmeyi düşünürlerdi.
Galeri Firmaları için ise bu hammadde kaynağı çok önemli olup her esnaf arasının iyi olduğu veya güvendiği firmalarla çalışmayı tercih ederdi, uzun lafın kısası herkes halinden bir şekilde  memnundu.
Taa ki bundan birkaç yıl öncesine kadar.  Sıfır Km  Otomotiv Sektörü Özellikle 90’ların sonu ve 2010’lara kadar İthalat’ın kolaylaşması, Global markaların Türkiye’ye Distribütörler aracılığı ile girmesi, gelişen Teknoloji  ve Yayın-Reklam mecraları ile Tüketim Toplumu olmanın getirdiği gereksinimlerle beraber  büyük atılım gösterip çok önemli satışlar ve  çok önemli cirolar yapmışlardı.
Öyle ki Şu anda İsmi malum Pek çok Önemli  Holding ve Aile şirketleri Otomotiv markalarının temsilciklerini almak için birbirleri ile yarıştılar.

O dönemlerde bir satış danışmanı maaşının 10 katına kadar aylık satış primi alabiliyordu. O dönemlerde Yaptığı birikimler ile Evler,Arabalar alan büyük yatımlar yapan ve özenilecek bir yaşam süren Oto Satış Danışmanı pek çok arkadaşım var. Hepsi o altın dönemi  özlem ile mumla arıyor.
İşte tamda bu noktada o dönemlerde belki de aşırı yüklenme artık Sıfır KM sektörünü bir noktada tıkanma daralma dönemine soktu.

Bir dönem Üniversite Mezunu gençlerin günlerce kapısını arşınladığı araya ne hatırlar ne torpiller sokup girmek istediği Otomobil Marka ve Bayilerine artık ne acıdır ki Kalifiye ve  Uzun dönem çalışacak eleman bile bulunamıyor. Kaldı ki 2000’lerin başında Satış Danışmanlığından gelmiş o altın jenerasyondan bugün Müdür ve daha üst yöneticilik yapan pek çok tanıdığım, personel temini noktasında  çevresi geniş referans verebilecek ve en önemlisi mesleği sevip uzun süre çalışmak isteyecek eleman arıyorlar.

Ama ne yazık ki gerek  geçmiş dönemlerin o doygunluğundan gerek artık daralan satış pastasında fazla adet yapamayan Bayilerin markaların primden  kısması ve neredeyse kuru asgari ücret politikasına dönülmesinden midir bilmem artık 0 KM Otomotiv sektörü en azından istihdam anlamında büyük bir dar boğazdan geçiyor.

Sizler eminim konuyu neden buralara getirdiğimi düşünüyorsunuz ? Ama yukarıda bahsettiğim bu hususlar İşte tamda bu noktada Yazı başlığının ham maddesini oluşturuyor.

Artık bir şekilde bazı nedenlerden dolayı çıkış arayan O KM  Sektörü, Bu noktada yıllarca pas geçtikleri  İkinci El Pastasına şimdi aşermişçesine yüklenmiş durumdalar.

Hatta durum öyle bir hal aldı ki Yakın dönemde  Bir Otomotiv  Meslek Grubunun yaptığı çok önemli bir Organizasyon kapsamındaki oturumlardan birinde GALERİCİLERE PAY  YAŞAM ALANI bırakmayın yazan bir Görsel  paylaşma  anlayışa kadar geldi.

Çünkü bu öyle bir pastaki  Yılda ortalama  7 Milyon Otomobil İkinci El olarak Trafikte el değişitiyor. Kimi birkaç kez.  Artık  orta halli pek çok insan O KM otomobil almaktansa az ve iyi kullanılmış daha uygun fiyatlı araba almak peşinde tabii bunda henüz ülkemizde gelişmeyen ama Avrupa’da çok önemli bir noktada olan Bireysel  Kiralama sisteminin de yetersiz oluşunun  etkisi büyük belki ileride bu sektör gelişince İkinci El Pazarı’da önemini yitirir ama Şu anda ve yakın gelecekte MODA İKİNCİ EL TİCARETİ.

Zaten pek çok Sıfır Marka bünyelerinde kurdukları Kurumsal İkinci El oluşumları ile Bu Bol Kremalı Pastadan büyük dilim koparma peşinde. 

Bu bahsettiğim 7 milyon İkinci El Aracın ise maalesef 1.5 Milyonu kayıt altında geri kalanı kayıt dışı vergisiz alınıp satılıyor.

Bununla ilgili İkinci El Ticaretini Düzenleyen Yasa Çalışması Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı ve yürürlüğe girmek için gün sayıyor.

Bu yapı ile KURUMSAL markalar karşısında itibarsızlaşan ve kötü bir imaja düşen GALERİLERE Kurumsal Yapı getirilip onlarında bu pastadan istifade etmesi ve Ticari Dünyada Rekabet Koşullarına uygun olarak yer almaları sağlanacak.

Tabii tüm bu söz ettiklerimizde Özne İnsan ve Otomobil kullanıcısı bizler. Dilerim tüm bu çalışmalar Hem Vatandaşlara Kaliteli Hizmet olarak geri dönsün hem de Otomotiv Sektöründeki Tüm Kurum ve Kuruluşlara Aynı Geminin Yolcuları oldukları ve beraber durmaları gerektiğini de hatırlatarak daha güçlü bir Otomotiv Sektörü oluşmasına ön ayak olsun. Bunu temenni ediyorum.

 

Yazarın Önceki Yazıları
KIA Niro Hybrid test 02.02.2018Peugeot 5008 test 19.01.2018Otomotiv sektörünün Oscarları sahiplerini buldu 07.01.2018Range Rover Velar test 03.01.2018Opel Crossland X test 04.12.2017Yılın son otomobil fuarı: LA 2017 başlıyor 30.11.2017Hyundai IONIQ test 15.11.2017Milli otomobil projesinde dahili ve harici bedbahtlara dikkat! 07.11.2017Motor sporları yükselen değeri Marmaris'te zirve yaptı 25.10.2017Yeni Nissan Qashqai Tanıtıldı… 10.10.2017Yeni Ford Fiesta 22.09.2017Trafiğe kurban olmayalım 27.08.2017Yeni Nissan X-Trail test 17.08.2017Renault Koleos test 04.08.2017Yeni BMW 5 Serisi test 22.07.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // fahri
Sn.yazar ben dolandırıldım bari başkaları kazıklanmasın 2 el özelliklede dizel araçlarda km düşürülerek satış yani nitelikli dolandırıcılık yaygın yapılırken 5464 hattın detaylı bilgi vermemesi km dusurulduktensonra plaka degişikliği yapılması eksperlerin km değişikliği hakkında bilgi vermekten kaçınması dolandırıcı magduriyetlerini arttırıyor.En sağlam km si düşünülmemiş araç almak istiyorsak ya vizeye sokmak yada ulaştırma bakanlığı polnet gibi yerlerden aracın kaç kere satıldıgı kaç kazası km durumu hakkında en sağlam bilgi alıp sonra karar vermek en iyisi...
14 Eylül 2017 02:03
 // Halil
Korhan bey merhaba, doğruları yazmaktan çekinmeyen bir kişi olarak lütfen; 1 kişinin aynı anda hem Ankara Otonomi galericiler sitesi başkanı, hem Masfed başkanı hem oto galeri sahibi hemde otonomi içinde oto ekspertiz merkezi sahibi nasıl olabiliyor? Bu etik mi? Vicdana uyar mı? Ahlaka uyar mı? Bunu yazabilir misiniz?...
12 Eylül 2017 00:06