YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Prof. Dr. Cemal Fedayi
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Güneydoğu’da Seçimler Yenilenmeli
28 Haziran 2015 13:44

HDP’nin seçimlerde hile yapacağı başından belliydi.

Ancak bu kadar ileri gideceği tahmin edilememişti.

Hile haberleri ayyuka çıktı… Her gün yeni bir hile haberi manşetleri süslüyor…

Artık güneydoğudaki seçimlerde hile yapıldığı kesinleşti. Mızrak çuvala sığmıyor.

Anlaşılan o ki, seçim öncesi yapılan yoğun tehditlere ilaveten seçim günü yoğun bir hile mesaisi yapılmış.

İşte yığınla hile haberinden manşete çıkan son üç haber:

Haberin başlığı: Bu sonuçlara kim inanır?

“Seçim tehditleri ve hileleriyle gündeme gelen doğudaki yüzlerce köyde, HDP dışında başka partiye oy çıkmadığı, bu köylerde neredeyse hiç geçersiz oy kullanılmadığı ortaya çıktı.” (1)

Haberde, bu hilenin belgeleri de yayınlanmış…

İkinci haber de şöyle:

“Diyarbakır köylerinde çoğu sandıkta diğer partilere oy çıkmazken HDP, 391 seçmenin bulunduğu sandıktan dahi 396 oy aldı. En dikkat çeken detay ise açılan sandıkların çoğunda geçersiz oyun olmaması.

Diyarbakır'ın hemen hemen her ilçesinde, benzer tablo ortaya çıkıyor. Bağlar ilçesindeki sandık sonuçları da seçmenin üzerindeki HDP baskısını gözler önüne seriyor. Sandık başına giden seçmenin yüzde 98'i firesiz 'HDP' dedi.” (2)

Üçüncü haberin başlığı şöyle: Köylerde bile HDP silme, geçersiz yok, başka partiye hiç yok. Haberde Mardin ve ilçelerindeki seçim yolsuzluğu rakamlar gösteriliyor… (3)

HDP Barajı Nasıl Aştı?

Seçim öncesi ve sonrası gelişen olaylara baktığımızda HDP’nin barajı nasıl aştığı anlaşılmış durumdadır:

1.Seçim öncesi yoğun bir tehdit kampanyası yürütüldü. Pkk’nın şehir ve köy yapılanmaları yoğun bir tehdit kampanyası yürüttü. Köylerin girişlerine açıkça “buraya HDP dışındaki partilerin girmesi tehlikeli ve yasaktır” yazıldı…

2.Bütün bu tehditlere rağmen seçime çeyrek kala yapılan anketlerde HDP hala bıçak sırtında duruyordu. HDP sözcüleri bile bu durumu itiraf ediyordu. Bu bıçak sırtı durum üzerine seçime bir gün kala pkk-dhkpc ittifakı Diyarbakır da bomba patlattı…

3.Bomba özellikle şehir merkezlerinde Ak Parti’ye gidecek oylar üzerinde büyük tesir yaptı. Ancak köy ve ilçe merkezlerinde işi sağlama almak için yoğun bir hile kampanyası yürüttüler. Bölgeden gelen haberlere göre köylerin çoğunda sandık bile kurulmadı. Ak Parti’nin müşahitleri tehditler nedeniyle görev yapamadı. Şikâyet gelmediği için bölgeye jandarma gitmedi. Sonuçta gerçek bir seçim olmadığı ve sandık kurulmadığı için bütün oylar topluca HDP’ye yazıldı.

Sonuçta ilçe ve köylerde katılım %100’e yaklaştı. HDP’ye çıkan oy da %90-95’e yaklaştı.

Siyaset bilimi verilerine göre bir bölgede katılımın 100 olması mümkün değildir. Hiç geçersiz oy çıkmaması mümkün değildir. Şimdiye kadar böyle bir şey vaki olmamıştı.

Yine siyaset bilimi verilerine göre bir bölgede bir partiye %80-90 civarında oy çıkması mümkün değildir. Normal, demokratik ve serbest bir seçimde en çok sevilen bir parti bile en fazla %50-60 civarında oy alabilir. %80-90 civarında bir oy çıkıyorsa bu durumda iki şeyden şüphe edilir:

1.Tehdit vardır, 2. hile vardır.

Güneydoğuda bu ikisi de oldu. Güneydoğudaki seçim sonuçları hem hukuka hem de siyaset bilimine aykırıdır. Her şeyden öte akla ve mantığa aykırıdır. Okuma yazma oranının tavan yaptığı İstanbul’da bile 537 bin geçersiz oy çıktı. Ama okuma yazma oranının taban yaptığı güneydoğuda hiç geçersiz oy çıkmıyor ya da ihmal edilir seviyede çıkıyor. Bu mümkün mü? Kusura bakmasınlar, biz bu hileyi görüyoruz…

Bu nedenle YSK’nın re’sen harekete geçerek güneydoğudaki bütün seçimleri yenilemesi gerekir. Şikâyet gelmese bile seçimler jandarmanın/polisin gözetiminde yapılmalıdır. O her şeye burnunu sokan AGİT’ten de gözlemciler gelip yerinde görsünler olup bitenleri…

Güneydoğu’da seçimler yenilenirse Ak Parti en azından 20 milletvekili fazladan kazanır. Bu da 276’nın üzeri demektir. Yani erken seçim ve koalisyon gündemden düşecektir.

Ak Parti Neden İtiraz Etmedi?

HDP kendisinden bekleneni yaptı. Buna şaşırmadık. Ancak beni şaşırtan Ak Parti’nin sonuçlara itiraz etmemesi…

Bütün bölgeleri bıraktım, hile iddialarının ayyuka çıktığı bölgelerde bile Ak Parti itiraz etmedi.

Ak Parti’nin seçimden sorumlu genel başkan yardımcısı Mustafa Şentop ve teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Süleyman Soylu görevlerini yapamamışlardır. Bu iki isim derhal istifa etmelidir. Bölgede Ak Parti’nin yaşadığı hezimetin iki sorumlusu bu isimdir.

Genel olarak baktığımızda, Ak Parti’nin yenilgisinde üç sebep öne çıkıyor:

1.Bölgede sevilen ve tutulan isimler aday gösterilmemiştir.

2.Teşkilat seçim öncesinde, seçim sırasında ve seçim sonrasında çalışmamıştır. Adeta yenilgi en başından kabullenilmiştir…

3.Yenilginin üçüncü sebebi ise bölgede devletin otoritesinin neredeyse dip yapmasıdır. Jandarma ve polis devletin otoritesini hayata geçirmemiştir. Pkk’nın bölgede serbestçe at oynatmasına, tehdit uygulamasına göz yumulmuştur.

Sopalı +Hileli Seçimler

Bizim tarihimizde 1912 yılındaki seçimler, İttihat Terakki örgütünün baskı ve tehdidi altında gerçekleştiği için “sopalı seçimler” olarak tarihe geçmiştir.

1946 seçimlerinde ise CHP açıkça hile yaptığı için 46 seçimleri tarihe “hileli seçimler” olarak geçmiştir. HDP’nin bu seçimlerde yaptığı gibi CHP o seçimlerde tüm oyları kendisine atılmış gibi tutanaklara geçirmişti. Açık oy gizli tasnif yapmıştı.

Tarihimizde hem hilenin hem tehdidin bir arada olduğu bir seçim olmamıştı. 2015 seçimlerinde güneydoğuda hem hile hem tehdit oldu.

O yüzden ben %13’e saygı göstermiyorum. Eğer bölgede serbest bir seçim olsaydı HDP’nin alacağı oy oranı %9-10 bandında olacaktı. Ve ben de çıkan bu sonuca saygı duyacaktım.

1912’deki ve 1946’daki sonuçlara niçin saygı duymuyorsam %13’e de o nedenle saygı duymuyorum.

Saygı duyanlara da saygı duymuyorum. Çünkü basit ve dıştan bir analiz bile hile ve tehdidi açık ediyor…

  1. http://www.kanalahaber.com/haber/siyaset/bu-sonuclara-kim-inanir-239761/
  2. http://www.kanalahaber.com/haber/siyaset/hdp-secimlerde-hile-mi-yapti-391-secmenin-bulundugu-sandiktan-240974/
  3. http://www.kanalahaber.com/haber/siyaset/akillara-durgunluk-veren-sandik-sonucu-o-ilde-241130/

 

Yazarın Önceki Yazıları
Çok olağan bir CHP Kurultayı 06.02.2018Suriye: 1918’de çekiliyorduk 2018’de ilerliyoruz 23.01.20181917’den 2017’ye: Dağılıştan Dirilişe 01.01.2018Fahreddin Paşa’ya Saldıran Fino 22.12.2017Namlusunu Türkiye’ye Çeviren CHP 06.12.2017DEAŞ’ın Yerine Suudî Arabistan 20.11.2017Suudî Arabistan Saddam’ın Yolunda 16.11.2017M. Kemal de istifaya zorlamış 03.11.2017Cumhuriyet 1923’te Değil 1950’de Kuruldu 29.10.2017İyi Parti Kime Yarayacak? 26.10.2017Küçülen ABD, Büyüyen Türkiye’ye Karşı 19.10.2017Görmez Neden Ayrıldı? 14.08.2017Darbeye Katılmayan FETÖ’cü Tehlikesi? 20.07.2017Erbakan’ın İftarından Akar’ın Bayramına 28.06.2017Ramazan Üzerine Son Notlar 18.06.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.