YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Zafer, reddedilen 2 milyon sterlinden sonra geldi
29 Nisan 2016 17:58

“Orduma” diye başlıyor Kut zaferinin Komutanı Halil Paşa “Arslanlar!..” diyor. 
Mirliva Halil, Altıncı Ordu Komutanı sıfatıyla Bağdat’ta 29 Nisan 1916 tarihinde günlük ordu emrine şu notu yazıyor: 

“Bugün Türklere şerefü şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın müşemmes semasında şühedamızın ruhları şadü handan pervaz ederken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum.

Bize iki yüz seneden beri tarihimizde okunmayan bir vakayı kaydettiren Cenab-ı Allah’a hamdü şükür eylerim. Allah’ın azametine bakınız ki, bin beş yüz senelik İngiliz Devleti’nin tarihine bu vakayı ilk defa yazdıran Türk süngüsü oldu. İki senedir devam eden Cihan harbi böyle parlak bir vaka daha göstermemiştir.

İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci vakayı Çanakkale’de, ikinci vakayı burada görüyoruz. 

Bugüne Kut Bayramı namını veriyorum. Ordumun her ferdi, her sene bu günü tesit ederken şehitlerimize Yasinler, Tebarekeler, Fatihalar okusunlar. Şühedamız, hayatı ulviyatta, semavatta kızıl kanlarla uçuşurken, gazilerimiz de gelecekteki zaferlerimize gözcü olsunlar.” 

İngilizler ise Kut yenilgisini “1842’deki Kabil bozgunundan beri İngiliz ordusunun yaşadığı en aşağılayıcı hezimet” olarak kayda geçti.

Kut’ul Amare zaferi Osmanlı’nın İslam Coğrafyasından çekilme sürecinde bugüne bıraktığı bir işarettir.

İngilizler Bahreyn’den sonra Kasım 1914’te FAO yarımadasını işgal edip liman kenti Basra’yı alınca Enver Paşa Trablus’ta beraber çalıştığı, Batı Trakya’da örgütçülüğünü ispatlamış Teşkilatı Mahsusa’nın kurucularından Süleyman Askeri Bey’i görevlendirdi.

Süleyman Askeri Bey yerel aşiretlerden 10 bin kişiyi savaşa hazırladı. 

Kut zaferi yerel halkın, Arapların ve Kürtlerin savaşa dahil olmasıyla kazanıldı.

Şeyh Uceymi Sadun, Şeyhler Şeyhi Sıfatını taşıyordu. Türklere ihanet karşılığında kendisine Irak Krallığı teklif edildi. Şeyh Uceymi bu teklifi düşünmeden reddetti. Kut Zaferi’ni kazanan kahramanların arasında yer aldı. Milli Mücadele’de için Anadolu’da savaştı. Mustafa Kemal’in önerisi ile Meclis Şeyh Uceymi’ye Urfa’da 14 köy hediye etti; O bir köyü kabul etti.

Bugün o kahramanların zaferini kutluyoruz. 100 yıl sonra Kut savaşında yer alan aşiretlerin torunları, Kut Valisi Türkiye’ye davet edildi.

Kut Zaferi’nden 100 yıl sonra yeni bir ruh yükseliyor bu coğrafyada.

Başbakan Ahmet Davutoğlu zaferin 100. yılından bir gün önce Katar’daydı. Orada bir imza atıldı.

O imza bir dönüm noktasıdır. Bir işarettir. 100 yıl sonra Katar’a dönüşün imzasıdır.

Kara, Deniz, Hava ve Jandarma unsurlarıyla Türk Ordusu 3 bin kişilik bir tugay olarak Körfez’e döndü.

Türkiye 100 yıl sonra Körfez’e dönerken bölgeden geri çekilmeye hazırlananlar var.

Katar’da ABD üssü vardı. ABD o üssü terk ediyor.

ABD Başkanı Obama son bir ümitle 21 Nisan’da Riyad’a geldi. Aşağılandı, ötelendi, reddedildi.

Obama Riyad’dan Londra’ya geçti. 22 Nisan akşamı soluğu Kesington Sarayı’nda aldı. Prens William ve Düşeş Kate ile buluştu. Çiftin oğulları Prens George uykuya yatmadan önce bornozuyla Obama’ya “merhaba” dedi.

O bornoz Denizli’de üretildi. 

Prens George mu Obama’ya “merhaba” dedi, yoksa İngiliz Kraliyeti ABD Başkanı Obama üzerinden Türkiye ve İslam coğrafyasına bir mesaj göndermeyi kendisine mecbur mu hissetti?

Suriye’de Türkiye ile savaşan ABD bölgede ittifak edecek bir ülke bulamıyor.

İttifak edecek ülke bulamayan ABD ne yapıyor?

PKK/YPG’yi destekliyor, silah veriyor, eğitiyor, yönetiyor.

ABD’nin bölgedeki ittifakı terör örgütü PKK ve YPG.

Bu durum ABD yönetimini bile böldü. Savunma Bakanı Ashton Carter Senato’da PKK ile YPG ve PYD arasında ilişki olduğunu açıklıyor. İkisinin de terör örgütü olduğunu kabul ediyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby bu açıklamayı yalanlıyor, “YPG/PYD terör örgütü değil” diyor.

Merkel 4 ayda 4 defa Türkiye’ye geliyor, İngiliz Kraliyeti Denizli’de üretilen bornoz fotoğrafını servis ediyor.

Türkiye Katar’da askeri üs açıyor.

Öyle de Kilis’te ne oluyor diye sorabilirsiniz.

ABD’den HIMARS füzeleri niye isteniyor, İncirlik niye hala ABD’nin kullanımında, Katyuşa füzeleri niye önlenmiyor?

Bunlar doğru sorular.

Kut Zaferi’nden bir hatıra ile cevap vermek mümkün.

Teslim alınan İngiliz Generali Townshend, 11 Mart 1916 günü Halil Paşa’ya bir elçi gönderir ve kuşatmayı kaldırması için şahsına 1 milyon sterlin rüşvet teklif eder. 

Halil Paşa reddeder.

28 Nisan 1916 günü Halil Paşa’nın karşısına İngilizlerin ünlü casusu Lawrence çıkar. Getirdiği mektupta Halil Paşa’ya 2 milyon sterlin teklif edilir. Bu defa teklif şahsına değil Osmanlı Hükümeti’nedir. 

Halil Paşa reddeder. 

O gece General Townshend Kut’ul Amare’de tüm cephanesini imha eder; sabahına 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 İngiliz askeriyle teslim olur.

Not: Kut’ul Amare savaşıyla ilgili bilgiler Ahmet Özcan’ın yazdığı Dilemma Yayıncılık’tan çıkan Yakın Tarihin İzinde Osmanlı’nın Ortadoğu’dan Çekilişi kitabından alınmıştır.

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.