YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Yapılan İş Yeni Türkiye’nin İnşasıdır
14 Haziran 2013 08:19

Elimizde iki ayrı Hüseyin Avni Mutlu portresi var.

Biri, olaylar başladığında dört gün konuşmayan, ortada görünmeyen...

Gezi Parkı’nda bulunan 30 kadar çadırı sabahın beşinde kimin yaktığını sormayan, o konuda idari soruşturma bile açmayan bir portre.

Diğeri ise Gezi Parkı’ndakilere tweet atan, “orada ıhlamur kokuları arasında kuş cıvıltıları ile güne uyanmışsınız, aranızda olmak isterdim” diye haber yollayan...

Gezi Parkı’ndakilerle iletişime geçen, onlar düşüncelerini rahat ifade etsinler diye marjinal grupları enterne eden, terör grupları tarafından işgal edilmiş Taksim’i geri alan...

Sonra da çıkıp, “Gezi Parkı’ndakiler kazandınız” diyebilen, sorumlu kim ise hesap sorulacağını söyleyen, varsa hatası hesap vermeye hazır olduğunu ilan eden, konvansiyel ve sosyal medyayı çok iyi kullanıp, kentli orta sınıf ailelerin gönlünü olmasa bile takdirini kazanan bir Vali.

Bu iki ayrı Hüseyin Avni Mutlu bize neyi anlatıyor?

Eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasındaki farkı gösteriyor.

Siz bir olayı, vatandaşı yanınıza alarak çözmek istiyorsanız ikinci Vali Hüseyin Avni Mutlu gibi olacaksınız.

Kentli orta sınıf ailelerin çocukları Gezi Parkı’nda eyleme başladıklarında durum neydi?

  1. Türkiye’yi küresel aktör yapma vizyonuna sahip Yeni Türkiye’nin kurucuları, ilk başta bu eylemi ve o gençleri anlamadı. Onları düzen yıkıcı, Yeni Türkiye’nin karşısında yer alan insanlar olarak algıladı.
  2. Bu tutum tam da Yeni Türkiye’yi yolundan saptırmak isteyenlerin arzu ettiği bir durumdu. Derhal o gençlerin haklı talebinin arkasına saklanıp, kendi gerçek amaçları için çalışmaya başladılar.
  3. Amaçları kentli orta sınıf ile kent elitlerinin Hükümetin karşısında olduğunu göstermek, onlarla Hükümeti ve Yeni Türkiye Vizyonunu karşı karşıya getirmekti. Bu ilk günler başarıldı.
  4. Kabaran dalganın arkasına geçenler Başbakanlık Ofisi ile Başbakanlık Binasını basarak, oradan yapılacak canlı yayınlar ile halkın Hükümete karşı isyan ettiği algısını tüm dünyaya ve Türkiye’ye verecekti. Üç gece çaba harcadılar ama başaramadılar.
  5. Uluslararası bir komplo ile karşı karşıya olduğunu anlayan Başbakan hemen millete döndü; “Diz çökmemizi istiyorlar. Mücadeleye var mısınız” dedi. Millet ayağa kalktı.
  6. İlk iş kentli orta sınıf aileleri ve çocuklarını darbecilerin elinden kurtarmak, onları Yeni Türkiye ile buluşturmaktı. Başbakan’ın referandum resti ve Vali Mutlu’nun sahneye çıkışı ile bu başarıldı.

2011 yılına kadar pek çok insan “Vesayet Rejimine” karşı demokrasi mücadelesinde AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı destekledi.

Onlar eski Türkiye’nin sağının solunun biraz düzeltilip yola devam edileceğini düşünüyor, eski masa sahipleri olarak iktidarlarının süreceğini sanıyorlardı.

Bunun öyle olmadığını Yeni bir Türkiye’nin kurulma işine başlandığını 2010 referandumu ile gördüler.

2011 Ağustosu’nda Yeni Komuta Heyeti’nin Askeri Şura’da kurduğu Yeni Masa’yı görünce işin ciddiyetini anladılar.

O tarihten sonra Erdoğan’a “diktatör”, yönetim biçimine de “otoriter” demeye başladılar.

Bu arada iki şey yaptılar.

Oslo sürecinde masayı devirdiler ve Kürtleri ayaklandırmaya çalıştılar.

Eş zamanlı olarak MİT’e Yargı Operasyonu gerçekleştirdiler.

PKK’yı Türk Ordusu yendi; MİT’e yönelik Yargı Darbesi’ni ise Meclis bertaraf etti.

Kürtlerle kucaklaşma bunun ardından geldi.

Barış Kürtlerin “Yeni Türkiye’nin inşasında biz de varız” demesiydi.

Gezi Parkı bahanesi ile “Türk Baharı” sevdasına düşenler son bir hamle ile Yeni Türkiye’ye darbe indirmek istediler.

Ama başaramadılar.

Şimdi soruyorlar “Referandum nereden çıktı” diye.

Referandum, kentli orta sınıf aileler ile kent elitlerinin Yeni Türkiye’nin inşasına katılma sürecidir.

Bu Eski Türkiye’ye indirilen ölümcül bir tokattır.

Gençler farkında değiller ama büyük iş başardılar.

 

Celal KAZDAĞLI

14 Haziran 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.