YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Unutulan “unutturulan” Halep!
26 Eylül 2016 13:24

Ateşkes denildiğinde bir ümit belirmişti. Hiç olmaz ise Kurban Bayramı’nda Halep’e yardım ulaşacaktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “bütün çabamız bu” diyordu, Türkiye’nin ABD ile Rusya arasında süren görüşmelere verdiği desteği açıklarken.

Öyle olmadı. Beklenen gerçekleşmedi.

“Ağız tadıyla” bayram geçirmeyi bekleyen Haleplilere yardım yerine bomba yağdı. Çoluk, çocuk, doktor, sivil demeden insanlar katledildi. Halep bir daha yakıldı; yıkıldı.

Halep’e yardım götüren BM konvoyu vuruldu, 25 TIR’ın 18’i yakıldı. ABD Rusya ve Rejimi suçladı, konvoyun havadan bombalandığını söyledi. Rusya “biz yapmadık” dedi. Konvoyun havadan değil karadan top atışıyla vurulduğunu açıkladı.

Halep’e yardım götüren BM konvoyu vurulduğu sırada, Ayn El Arab’a (Kobani) silah dolu iki ABD uçağı indi. Silahın yarısı DAEŞ’e verildi. Silah yüklü 25 TIR Münbiç’e gönderildi. Silahlar PKK/PYD’ye ulaştırıldı.

Halep’e yardım yok, DAEŞ ve PKK/PYD’ye silah çok.

Bir taraf açlıktan kırılırken, diğer taraf silahla donatılıyor.

Ve bu durum seyrediliyor.

Dünya seyredince Rejim Halep’i vurmaya devam ediyor. Haberler son bir haftada ölen sivil sayısını 360 olarak veriyordu.

TSK’nın günlük durum raporlarına göre Çukurca’da etkisiz hale getirilen PKK’lı terörist sayısı ile benzerlik gösteriyor bu rakam.

Halep’in yangın bombalarıyla vurulması, sivillerin öldürülmesi, Çukurca’ya bir cevap mıdır?

HALEP NEDEN GÜNDEME GELMEZ

Suriye’nin ikinci büyük şehri, ülkenin ekonomisinin döndüğü kent yakılıyor, yıkılıyor, kimselerden ses çıkmıyor. 

Neden? 

BM Güvenlik Konseyi’nin Halep için acil toplanması, Genel Sekreter Ban ki-Moon’un “bu bir savaş suçu, küresel taahhütler için kara gün” açıklaması ses çıkarma değil. 

ABD’nin Halep konusunda Rusya’yı suçlaması, Rusya’nın aynı sertlikle cevap vermesi, ABD ile AB’nin aynı gün ortak bildiri yayınlaması ses çıkarma anlamına gelmiyor.

Kuzusunu çaldığı çobanın yanına gidip onunla yas tutmak gibi bir şey bu.

Hadi onlar ses çıkarmıyor; Türkiye ve İslam ülkeleri niçin susuyor?

NEDEN RAKKA DA HALEP DEĞİL

ABD Türkiye’ye Rakka’ya operasyon için baskı yapıyor. Ankara “PKK/PYD ile olmaz, birlikte yapalım” cevabını veriyor.

Rakka’da IŞİD’in işgali var; tamam. DAEŞ’in merkez üssü diyorlar Rakka için. Doğrudur.
Doğrudur da... El hak, Halep’te yaşanan katliam Rakka’da var mıdır? 

Önce neden Halep’te katliam durdurulmuyor, insanların açlıktan ölmesi, şehrin yakılıp yıkılması önlenmiyor da... ille de Rakka... Rakka deniyor.

Neden Rakka da Halep değil?

FIRAT KALKANI DURDU MU?

Türk Silahlı Kuvvetleri, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden geldiği gün Cerablus operasyonunu başlattı. Daha Biden Ankara’dan ayrılmadan ÖSO Cerablus’u kurtardı.

Sonra Çobanbey’den ikinci cephe geldi.

Sanki Erdoğan BM’de konuştuğu sırada El Bab alınacakmış izlenimi verildi... Arkası gelmedi.

TSK ve ÖSO Suriye’de neden durdu? ÖSO 60 bine ulaşan bir kuvvete sahip.

O kuvvet neden bekliyor?

Mayınlar mı?

El Bab, Münbiç, Halep, Fırat’ın doğusu... ortada mayın var diye sizi bekleyecek mi?

ABD, Münbiç’e PKK’ya 25 TIR silah gönderdi...

Ayn el Arab’a inen diğer 25 TIR silah belli ki El Bab’a DAEŞ’e gidiyor.

Halep her gün yakılıp, yıkılıyor, insanlar yangın bombalarıyla öldürülüyor.

Siz “mayın var, geçemem” diyorsunuz. Rakka’ya heves ediyorsunuz.

Rakka’da ne işiniz var? 

Beklenen yere gidin; Halep’e varın.

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Melike
Amerika kanlı ellerini ne zaman çekecek bu coğrafyadan merak ediyorum.Söyleyebileceğim tek şey Allah bu müslüman alemine bu zulmü yaşatanları kahru perişan etsin inşallah....
27 Eylül 2016 00:40
 // slm
Eline ve yuregine saglik...
26 Eylül 2016 21:22
KORKU VE ERDOĞAN
 // ARSLAN
Durum çok basit Erdoğan'ın fikirlerini korku etkiliyor Korku belki kendisi için belki milleti için ama bir korku var ortada korkması doğal her insan korkar 80 milyon insanın vebali var sorumluluk bu korkuyu çoğaltıyor kendini yanlız hissediyor bütün herkes yanlız adam olduğunu zaten söylüyor bu yanlızlık devlet içinde millet içinde değil bu yüzden yanlış anlaşılmasın....uzun lafın kısası korku fikirlerini etkiliyor terapi görmesi şart yada iman kuvveti lazım...!...
26 Eylül 2016 Pazartesi 18:50