YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye-ABD: Suriye’de yolun sonuna mı geldiler?
01 Haziran 2016 13:54

Türkiye bugüne kadar Suriye ve Irak konusunda ABD ile birlikte hareket etti. Müttefikine güvendi. Sorunu birlikte çözebileceklerine dair inancı tamdı.

Bugün o inanç sarsıldı. Ankara Washington konusunda tam bir hayal kırıklığı yaşıyor ve bir tercih ile karşı karşıya bulunuyor.

2011’de Suriye’de olaylar başladığında Ankara Esad’ı ikna için çaba harcarken Washington “Esad’la olmaz” diyordu.

Türkiye Esad’a “muhalefete alan aç”, “yeni bir anayasa yap”, “demokrasinin sınırlarını genişlet” çağrısı yapar, “muhalif gösteriler yapanlar” ile Esat Rejimi arasında arabuluculuk girişimlerini ısrarla sürdürürken, ABD, muhalefetin silahlandırılmasından, uluslararası statü verilmesinden söz ediyor, bu yönde adımlar atıyordu.

Esad Türkiye’yi dinlemedi, güya ABD’ye, Batı’ya meydan okudu, muhalifleri “terörist” gözüyle baktı.

Ne zaman Türkiye muhalefete sahip çıktı, Suriye halkı Ankara’ya bel bağlamaya başladı, o zaman ABD tavır değiştirdi.

Rejim Ordusu’ndan ayrılanlar muhalefet saflarında yer aldığında birden Suriye’de Esat Rejimine alternatif oluştu. İşte o zaman ABD harekete geçti.

Esad’ın kurduğu milis güç Şebialar yetersiz olunca Lübnan Hizbullah’ının 8 bin kişilik askeri gücünün Suriye’ye geçmesini sağladı. İran’ın Kontrgerilla Generali Kasım Süleymani’nin organize ettiği Şii milislerin devreye girmesine izin verdi. 

ABD bununla yetinmedi; muhalefete kendini savunması için silah verilmesini engelledi. Muhalefet buna rağmen yenilmedi. 

Esad ikinci hamleyi yaptı. PKK’nın Suriye kolu PYD ile anlaştı. Kuzeyde pek çok kasabayı, karakolu ve bir havaalanını olduğu gibi silahı, askeri, memuru ve parası ile PYD’ye bıraktı. 

PYD önceliğini diğer 16 Kürt örgütlenmesini dağıtmaya verdi. Tıpkı 1980 öncesi PKK’nın Türkiye’de yaptığı gibi önce kendinden olan Kürt örgütlerini yok etti ve tek kaldı.

Esad hapishanedeki adamları serbest bırakarak IŞİD’in kurulmasını sağladı. Batı IŞİD’in kafa kesen fotoğraflarını yayınlayarak PR’ını yaptı.

Esat Batı’nın önüne “Ben mi, IŞİD mi” tercihini koydu. ABD başta olmak üzere Batı IŞİD’e karşı Esad’ın arkasına geçti.

Muhalifler Şam’a bir harekat başlattı. Başarabilselerdi Esad’ı devireceklerdi. Varoşlardan Şam’a ilerleyen muhalefet güçlerini bombalayan İsrail uçakları oldu. Esad’ın yardımına İsrail koştu. Esad kimyasal silah kullandı.

Kimyasal silah ABD’nin kırmızı çizgisiydi. Lakin Obama kılını kıpırdatmadı.

Türkiye Birinci Körfez Savaşı sonrası Irak’ta uygulanan “uçuşa yasak bölge” önerdi. ABD Türkiye’nin güvenli bölge fikrini kabul ediyormuş görünüp, uygulanmasına karşı çıktı.

Tam tersi IŞİD’in Kobani’ye saldırı yapması sağlandı. IŞİD saldırıyor diye bölgede yaşayan Arap ve Kürtler Türkiye’ye sığındı.

PYD’ye sağlanan imkanla bir direniş hikayesi yazdırıldı. Kanton ve özerk yönetim adı altında PYD’ye alan açıldı.

Türkiye “güvenli bölge” dedikçe ABD, PYD’nin etnik temizlik yapmasını sağladı. Kendine bağlı olmayan Kürtlerin tamamı sürüldü. Türkmenler bölgeden çıkartıldı, Araplar uzaklaştırıldı.
ABD Türkiye’nin “güvenli bölge” teklifine “PYD Otonom bölgeleri” ile cevap verdi.

YPG, YPJ adı altında PYD silahlandırıldı. Bizzat ABD’li komutanlar eğitim verdi, paralı askerler ile takviye etti. PKK’nın militanları Rojava bölgesinde ABD’nin denetiminde eğitildi, şehir savaşına hazır hale getirildi.

PKK ABD’nin desteği ile Türkiye’de bir iç işgale kalkıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ABD’nin bu oyun planını boşa çıkardı ve PKK’yı yendi.

ABD Türkiye’de iç işgali başaramayınca Türkiye’yi Suriye’den kuşatma harekatına başladı. PKK’ya terör devleti kurdurmak için harekete geçti.

9 gün önce Rakka operasyonu diye bir şey başlattılar. Üç beş bombanın dışında Rakka’ya yönelik bir şey var mı? Yok.

Zaten amaç Rakka değil Münbiç, Cerablus idi.

ABD YPG’nin Münbiç’i ele geçirme operasyonunu bu sabah itibariyle başlattı.

Fırat’ın Batısı, Münbiç Türkiye’nin kırmızı çizgisiydi. “PYD buraya geçemez” diyordu.  

ABD “evet PYD değil SDG geçti” diyor. SDG dediği PYD’nin yeni adı.

Türkiye’nin ABD’ye son teklifi Cerablus ve Münbiç’e birlikte girmekti. Oradan da Rakka’ya gideriz diyordu. ABD’ye de “tercihini yap” deniyordu.

Daha bu tekliflerin yazıldığı gazeteler okurlarına ulaşmadan ABD tercihini yaptı, operasyonu başlattı. PYD’nin Fırat’ın batısına geçişine onay verdi.

ABD ile Türkiye’nin yollarının ayrıldığı anlaşılıyor. Bu konuda ilk mesajı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Erdoğan Uganda’ya uçmadan önce Putin’e “ilişkilerimizi düzeltmeliyiz” diyordu.
Suriye’de bugüne kadar izlenen ABD’ye bağımlı dış politika değiştiriliyor, Washington’la yollar ayrılıyor ise Moskova ile ilişkilerin düzeltilmesi askeri stratejinin gereğidir.

Erdoğan bunu yapıyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Rusya mı? Strateji mi?
 // İhsan-ı Arif
Halk stratejisi batsın diyor.Putin'in normaleşme istiyoruz TR'yi bekliyoruz diyen Putin'e Erdoğan balıklama zıplamasaydı,bekleseydi belki o açıklamalardan bir gün sonrası Rusya'nın Suriye'de yineden bomba yağdırma sonucu böyle çürük çarık duruma düşmezdi?

Şimdi Askeri Strateji gereği Rusya'ya yaklaşsın öyle mi?
Batsın şu sözde stratejiniz,şimdiye kadar bir işe yaramadı bundan sonra da yarayacağını sanmam.

Suriye'de ki ha rusya ha abd yetimlerinin nasıl yüzüne bakacaksınız?
İş çok ...
02 Haziran 2016 Perşembe 00:21
iyide
 // muammer bekaroğlu
birtek islam ordusu var oda nekadar güven verir bilinmez bazı olayları genişdüşünmek gereköezmi acelenne bukadar kırmizi cizgizi tutkusunu anlamadım,bu birazda bekara karı boşamak kolaydır sözü geliyor aklıma...
01 Haziran 2016 Çarşamba 20:45
tamamda
 // muammer bekaroğlu
sayın gazdağlı dediklerin doğru ben sabah manşetlerin dilini akşamlarıda son dururmu devamlı izleyen bir takipçinizim ancak bazı konularda size katılmam mümkün olmuyor,tabiiki aynı düşünmek zorundada değiliz ama herfıtsatta yok kırmızı çizgi geçti yok bilmemne oldu kardeşim devlet idare etmek bakkal dükkanı işleymek değildir,artısını eksisini hesap etmeden saldırıralım sonra,iran,düçman,ırak s
düşman,yunanitan dost değil,nato da yok rusya zaten düşman birtek islam ordusu,iyide ...
01 Haziran 2016 Çarşamba 20:42