YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Trump’a karşı Muhammed Ali ve kitabını yazan Tamer Korkmaz
11 Aralık 2015 15:22

Donald Trump, şu milyarder adam... Şimdilerde ABD Başkanlık yarışı için ortalıklarda dolaşıyor. Çıktı “Müslümanların Amerika'ya girişi yasaklansın” dedi.

İlk tepki Muhammed Ali’den geldi. 

Muhammed Ali bir zamanlar şafak vakti uyanıp maçını seyretmeye kalktığımız adam. Dünya boks şampiyonu. “Kelebek gibi uçan, arı gibi sokan” adam şimdilerde Parkinson hastası.
Kelebek gibi uçamıyor, arı gibi sokamıyor; yine de Donald Trump’a cevabı yetiştirmekten geri durmuyor: 

“Müslümanlar, İslam'ı çıkarları için kullanmaya çalışanlara karşı koymalı. Onun gibiler, insanları İslam dinini öğrenmekten soğutuyor.” 

Muhammed Ali’nin Trump’a cevabı, bir ünlü ismin, öylesine verdiği bir tepki değil.

O cevap; Malcom X’leri, Martin Luther King’leri öldüren Derin Amerika’ya Siyahlar ve Müslümanlar adına onların bıraktığı yerden alınarak sürdürülen dava adınadır.

Muhammed Ali sadece bir boks şampiyonu değil, ABD’de Müslümanlar ve Siyahlar adına verilen mücadelenin sembol adıdır.

Derin Amerika’ya karşı zafer kazanan adamdır Muhammed Ali. 

Şayet bugün Barack Obama bir siyah olarak ABD’de Başkan ise Muhammed Ali’nin verdiği mücadelenin payı bunda çoktur.

Şayet bugün Müslümanlar ABD’de her alanda var ve temsil ediliyorlarsa o ringlerde atılan yumruktan daha çok, arka planda Muhammed Ali’nin verdiği mücadele iledir. 

Bize o mücadeleyi anlatan isim Tamer Korkmaz’dır.

Bana “Muhammed Ali’nin biyografisini yazıyorum” dediğinde “çocukluğuna gidiyor” diye düşünmüştüm. Her şeyin böylesine yoğun yaşandığı bir dönemde hayat hikayesi iyi kötü bilinen birinin biyografisini ne diye yazıyor diye doğrusu garipsemiştim.

O da “bir kaçış” diyordu “yaşanan gelişmelerin stresinden bunaldığımda, Muhammed Ali’ye dönüp, dinleniyorum.”

Öyle olmadığını kitap çıkınca öğrendim.

Ayrıntılar üzerine odaklanıp titiz çalıştığını biliyordum. Yazması biraz zaman aldı. Üzerinde uzun süre çalıştı, hakkında yayınlanmış tüm yazı ve kitapları okudu, filmleri, belgeselleri izledi.

“Benim Adım Ne? Muhammed Ali’nin Hayat Öyküsü” kitabını okuyunca bir kitap üç hikaye ile karşılaştım.

Biyografi güzeldi. Muhammed Ali’nin hikayesi, kazandığı parlak zaferler, sizi zaten alıp götürüyor.
Ama asıl hikaye arkada. Müslümanların ABD’de verdiği mücadele var kitapta. Muhammed Ali’nin o mücadelede neyi göze aldığı, neyi feda ettiği ve yeniden azimle neyi kazandığı anlatılıyor.
Malkom X’i ve Martin Luther King’i öldüren Derin Amerika, Muhammed Ali’yi nasıl kabul etmek zorunda kalmış kitapta bunu görüyoruz. Vietnam’da ABD adına savaşa hayır dediği, askerliği reddettiği için elinden şampiyonluğu alınan Muhammed Ali’yi Beyaz Saray ne oldu da onur konuğu olarak ağırladı?

Bu sadece boksun değil, bir davayı sırtlayıp taşıyan adamın hikayesi.

Kitabın üçüncü boyutu, o mücadelenin Afrika’ya, Asya’ya ve Türkiye’ye nasıl yansıdığının hikayesini bize veriyor.

O vakitler maç günü şafak sökerken evlerde tek tek yanan ışıklardan biri Bafra’da yanıyordu. Maçı dinlemek/izlemek için kalkanlardan biri de Tamer Korkmaz’dı.

O, Muhammed Ali’nin mücadele ruhu ile yol aldı. Tam gazetecilikte kendini göstereceği sırada, Saddam’ın Kuveyt’e girdiği gün, çalıştığı gazetesinden biri Onu işten attı.

Tamer yılmadı... Karşısındakiler de vazgeçmedi... Her zeminde, her fırsatta yok saymaya çalıştılar...

Bir hiçliğe mahkum ettiler, görünmez kıldılar...

Tamer korkmadı, mücadeleden asla geri durmadı... Görünür olmayı başardı.

En olmadık zamanda, en olmadık yerden Muhammed Ali ile çıkıp geldi karşımıza....

Onu yok saymaya çalışanlar?..

Bugün yoklar... Kimi hain... Kimi mahkum... Kimi kaçak...

 

 Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.