YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Trump’a karşı Muhammed Ali ve kitabını yazan Tamer Korkmaz
11 Aralık 2015 15:22

Donald Trump, şu milyarder adam... Şimdilerde ABD Başkanlık yarışı için ortalıklarda dolaşıyor. Çıktı “Müslümanların Amerika'ya girişi yasaklansın” dedi.

İlk tepki Muhammed Ali’den geldi. 

Muhammed Ali bir zamanlar şafak vakti uyanıp maçını seyretmeye kalktığımız adam. Dünya boks şampiyonu. “Kelebek gibi uçan, arı gibi sokan” adam şimdilerde Parkinson hastası.
Kelebek gibi uçamıyor, arı gibi sokamıyor; yine de Donald Trump’a cevabı yetiştirmekten geri durmuyor: 

“Müslümanlar, İslam'ı çıkarları için kullanmaya çalışanlara karşı koymalı. Onun gibiler, insanları İslam dinini öğrenmekten soğutuyor.” 

Muhammed Ali’nin Trump’a cevabı, bir ünlü ismin, öylesine verdiği bir tepki değil.

O cevap; Malcom X’leri, Martin Luther King’leri öldüren Derin Amerika’ya Siyahlar ve Müslümanlar adına onların bıraktığı yerden alınarak sürdürülen dava adınadır.

Muhammed Ali sadece bir boks şampiyonu değil, ABD’de Müslümanlar ve Siyahlar adına verilen mücadelenin sembol adıdır.

Derin Amerika’ya karşı zafer kazanan adamdır Muhammed Ali. 

Şayet bugün Barack Obama bir siyah olarak ABD’de Başkan ise Muhammed Ali’nin verdiği mücadelenin payı bunda çoktur.

Şayet bugün Müslümanlar ABD’de her alanda var ve temsil ediliyorlarsa o ringlerde atılan yumruktan daha çok, arka planda Muhammed Ali’nin verdiği mücadele iledir. 

Bize o mücadeleyi anlatan isim Tamer Korkmaz’dır.

Bana “Muhammed Ali’nin biyografisini yazıyorum” dediğinde “çocukluğuna gidiyor” diye düşünmüştüm. Her şeyin böylesine yoğun yaşandığı bir dönemde hayat hikayesi iyi kötü bilinen birinin biyografisini ne diye yazıyor diye doğrusu garipsemiştim.

O da “bir kaçış” diyordu “yaşanan gelişmelerin stresinden bunaldığımda, Muhammed Ali’ye dönüp, dinleniyorum.”

Öyle olmadığını kitap çıkınca öğrendim.

Ayrıntılar üzerine odaklanıp titiz çalıştığını biliyordum. Yazması biraz zaman aldı. Üzerinde uzun süre çalıştı, hakkında yayınlanmış tüm yazı ve kitapları okudu, filmleri, belgeselleri izledi.

“Benim Adım Ne? Muhammed Ali’nin Hayat Öyküsü” kitabını okuyunca bir kitap üç hikaye ile karşılaştım.

Biyografi güzeldi. Muhammed Ali’nin hikayesi, kazandığı parlak zaferler, sizi zaten alıp götürüyor.
Ama asıl hikaye arkada. Müslümanların ABD’de verdiği mücadele var kitapta. Muhammed Ali’nin o mücadelede neyi göze aldığı, neyi feda ettiği ve yeniden azimle neyi kazandığı anlatılıyor.
Malkom X’i ve Martin Luther King’i öldüren Derin Amerika, Muhammed Ali’yi nasıl kabul etmek zorunda kalmış kitapta bunu görüyoruz. Vietnam’da ABD adına savaşa hayır dediği, askerliği reddettiği için elinden şampiyonluğu alınan Muhammed Ali’yi Beyaz Saray ne oldu da onur konuğu olarak ağırladı?

Bu sadece boksun değil, bir davayı sırtlayıp taşıyan adamın hikayesi.

Kitabın üçüncü boyutu, o mücadelenin Afrika’ya, Asya’ya ve Türkiye’ye nasıl yansıdığının hikayesini bize veriyor.

O vakitler maç günü şafak sökerken evlerde tek tek yanan ışıklardan biri Bafra’da yanıyordu. Maçı dinlemek/izlemek için kalkanlardan biri de Tamer Korkmaz’dı.

O, Muhammed Ali’nin mücadele ruhu ile yol aldı. Tam gazetecilikte kendini göstereceği sırada, Saddam’ın Kuveyt’e girdiği gün, çalıştığı gazetesinden biri Onu işten attı.

Tamer yılmadı... Karşısındakiler de vazgeçmedi... Her zeminde, her fırsatta yok saymaya çalıştılar...

Bir hiçliğe mahkum ettiler, görünmez kıldılar...

Tamer korkmadı, mücadeleden asla geri durmadı... Görünür olmayı başardı.

En olmadık zamanda, en olmadık yerden Muhammed Ali ile çıkıp geldi karşımıza....

Onu yok saymaya çalışanlar?..

Bugün yoklar... Kimi hain... Kimi mahkum... Kimi kaçak...

 

 Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Sonucu kim belirleyecek: Liderler mi sahadaki örgütler mi? 16.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.