YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Susan, Tepki Gösteren ve Konuşan Şehir
03 Mayıs 2013 08:44

Osmaniye’de ne ile karşılaşacağımız Belediye Başkanı Kadir Kara Kent Müzesi önüne kadar gelerek bize hoş geldiniz dediğinde belli olmuştu.

Üzerinde “Çözüm İçin Sen de Konuş” yazılı yayın aracı park içinde hazırlık yaparken MHP’li Belediye Başkanı Kadir Kara röportaj teklifimize cevabı, üç gün düşündükten sonra, yanımıza gelerek verdi:

“Misafirimsiniz. Ama ben konuşmayayım.”

Doğrusu Başkan Kara’nın bu tavrını anlayışla karşıladık. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin doğup büyüdüğü memleketindeydik. Başkan haklı olarak susmayı tercih ediyordu. Konuştuğu her söz bir şekilde Genel Başkanı ilzam edebilirdi. O yüzden konuşmadı.

Peki; Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah neden konuşmadı?

Şehrin önde gelenlerinin ricası, bizim makamına kadar gitmemize rağmen ne görüştü ne konuştu. Özel Kalem Müdürü aracılığı ile bize “vatandaşlarla görüşsünler” mesajını iletmekle yetindi.

Oysa iki gün önce Adana Valisi Hüseyin Avni Coş Adana’da çözüm süreci konusunda neler yapıldığını uzun uzun anlatmıştı.

Celalettin Cerrah susmayı ve görüşmemeyi tercih etti.

AK Parti İl Başkanı o gün şehir dışındaydı.

Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri İsrafil Avcı’nın konuk olduğu Manşetlerin Dili Programı’ndan sonra çoğunluğu MHP’li kadınların olduğu 50 kadar vatandaş ile beraber olduk.

Hepsi çözüme tepki gösteriyorlardı. İtirazlarını, kaygılarını dile getirmekten çekinmediler. Uzun süre sohbet ettik. Çoğu mikrofona konuşmak istediğini söyledi.

Akşam programı içinde hepsine söz vermek mümkün değildi. Şöyle bir çözüm bulduk. Grup içinde olan MHP İl Başkanı Fahri Kuyulu ile emekli gazi Cem Sefa Can ve Şehit ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı Durmuş Öksüz’ün programa katılmasını istedik.

MHP İl Başkanı daha sonra programa katılmayacağını söyledi. O da susma hakkını kullandı.

Diğer siyasiler olmayınca CHP İl Başkanı Kemal Tabak’ın konuşma talebini de biz yerine getiremedik.

Çözüm İçin Sen de Konuş programını Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nin şenlik alanında yaptık.

Şehre hakim bir yamaçta güzel bir kampus içine kurulan Korkut Ata Üniversitesi yeni bir üniversite; ilk mezunlarını bu yıl verecek. Konuştuğumuz çok sayıda öğrenci, diğer yeni kurulan üniversitelerin aksine, hem üniversiteden memnun hem de Osmaniye’den. Sosyal ve siyasal olaylara da uzak değiller. Her grup, her görüşten öğrenci güzel bir diyalog ortamı oluşturmuş. Rektör Prof. Dr. Orhan Büyükalaca’nın yönettiği Üniversite bu şekilde devam ederse 10 yıl içinde hem kendini hem de kentini bir başka noktaya taşıyabilir.

Osmaniye’de her grup ve siyasal görüşe mensup insan programa katıldı. Görüşlerini dile getirdi.

Av. Hamza Tor (Baro Başkanı), Mahmut Keten (OGİAD Başkanı), Mustafa Fettahlıoğlu (Mali Müşavirler Odası Başkanı, aynı zamanda Devlet Bahçeli’nin akrabası), Mücahit Çelik (Memur-Sen İl Temsilcisi), Durmuş Öksüz (Şehit ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı), Haydar Aktürk (Mimar, geçen seçime CHP Belediye Başkan Adayı olarak katıldı), Doç. Dr. Mustafa Fedai Çavuş (Korkut Ata Üniversitesi öğretim üyesi), Cem Sefa Can (emekli gazi), Necati Karataş (Osmaniye İlim Kültür ve Sanat Derneği Temsilcisi), Ahmet Cavit (işadamı) programda görüşlerini dile getirdi.

Bölünme korkusu yaşayanlar, pazarlık edildiğini söyleyenler, acıyı biz yaşadık, bedel ödedik diyenler programı sessizce izleyen çoğunluğu kadın ve gazilerden oluşan grup tarafından alkışlandı. Karşı görüşü söyleyenler, çözümün umut ve barış olduğunu, Türkiye’nin çözüm ile bölünmeyeceğini, büyüyeceğini söyleyenleri ise sessizce dinlediler.

Topluluğa en aykırı gelebilecek sözleri dile getiren sosyolog Necati Karataş’ın konuşması hem beğeni kazandı hem de konuşulur, anlatılır ise insanların olgunluk içinde dinleyebildiklerini, katılmasalar da saygı gösterdiklerini ortaya koyan iyi bir örnek oldu.

Osmaniye bize tepkinin ölçülü ortaya konduğunda nasıl etkili olabildiğini öğretti. Tepkili kalabalığın farklı görüşe sahip insanları pekala dinleyebileceklerine de iyi örnek oldu.

Sürece destek vermenin tepki göstermek, konuşmak, bazen de susmak olduğunu Osmaniye’de görüp yaşadık.

 

Celal KAZDAĞLI

3 Mayıs 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.