YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sahada olan kazanır; fotoğraf çektiren değil...
03 Şubat 2016 15:49

ABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi Brett McGurk ile “Rojova Ordusu”nun temsilcisi Polat Can yan yanalar. Fotoğraf “Rojova Ordusu” adına ABD’ye verilen “teşekkür plaketi” için çekilmiş.

O anı göstermek istiyorlar. Bunun bilinmesini arzu ediyorlar.

Acaba neden?

Fotoğrafta görülen iki ismin başka kimlikleri de var. McGurk IŞİD’le Savaş Koalisyonu temsilcisi. Polat Can Kandil’de bulunmuş, tescilli PKK yöneticisi.

ABD sadece PYD ile değil PKK ile fotoğraf çektiriyor.

Bunu neden yapıyor?

Durum sadece bir fotoğraf karesinden ibaret değil.

Brett McGurk Süleymaniye’den özel bir helikopterle Rojova’ya gidiyor; 17 kişilik bir heyetle. Yanında İngiltere ve Fransa’yı temsil eden yetkililer var.

İki gün Rojova’da kalıyorlar. PYD/PKK mezarlığını ziyaret edip saygı duruşunda bulunuyorlar. Kobani ve Cezire Kantonlarının “başkanları” ve “başbakanları” ile görüşüyorlar. Ankara’da Bakanlar Kurulu’nun toplantısını andırır bir masanın etrafında buluşuyorlar. 

Yetmiyor. PKK bağlantılı TEV-DEM lideri Elder Halil ve YPG komutanları ile görüşüyorlar.

Fotoğrafları McGurk kişisel twitter hesabından, PYD sitelerinde yayınladı.

Bir gayret var; fotoğrafları gözümüze sokuyorlar.

Yetinmiyorlar. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın iki numaralı ismi Tony Blinken PYD lideri Salih Müslim’i telefonla arıyor. 

Bütün bunlar ne zaman oluyor?

ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, İran “masada PYD olsun” demesine rağmen Türkiye “hayır” deyince PYD’nin Cenevre’den Suriye’ye gönderilmesinden sonra... 

Masaya almadıkları Türkmenleri apar topar Cenevre’ye davet ettikten sonra oluyor, bütün bunlar.

Cenevre’de PYD yok; Türkmenler var. Oysa istenen tam tersiydi.

McGurk ne diyor Kobani’de?

“Cenevre’deki ilk tur müzakereler göstermelik. PYD daha sonraki müzakerelerde asli bir taraf olarak yer alacak.”

ABD, İngiltere ve Fransa Cenevre’de masaya oturtamadıkları PYD’nin gönlünü alıyorlar. “Dağılmayın, arkanızdayız” diyorlar. 

Bunu anlıyoruz. Lakin o fotoğraf için bu yeterli değil. Başka sebep gerekir o fotoğrafın çekilip servis edilmesi için.

Şimdilerde YPG yerine Suriye Demokratik Güçler adını kullanıyorlar. Onun sözcüsü Şervan Derweş “Biz Fırat’ın batısına geçtik. İnanmayan gelip görebilir” diyor. Kime söylüyor bunu? Paralel Yapı’nın yayın organı Aksiyon Dergisi’ne.

Bir de fotoğraf çekmişler, Cihan Haber Ajansı imzasıyla Cumhuriyet’in de kullandığı. Pikabın kasasına çıkmış bir adam... düşmemek için bir eliyle tutunuyor, diğer eliyle silahını gösteriyor... Fotoğrafın altına yazmışlar: “Tişrin Barajı bölgesindeki YPG güçleri.” Başka canlı yok fotoğrafta.

Cenevre’de kaybeden ABD, “Rojova’da ilerliyoruz” havası basıyor.

Ortaya konan çaba galibiyeti değil mağlubiyeti gösteriyor.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore gazetecileri çağırıp fetva vermiş: “Çözüm masasına hemen dönülmeli.”

Rusya’nın Suriye’deki varlığını da İstanbul’un Finans Merkezi olmasını önlemeye yönelik bir çıkış diye niteliyor. Putin finans merkezini Moskova’da istiyormuş.

Belli ki İngiliz Büyükelçi, İstanbul’un Londra’ya alternatif olacağını gizlemeye çalışıyor. Çabası önlemeye yetmeyecektir.

Tıpkı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin onca olup bitene rağmen Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’na sempatik görünme çabasının bir gerçeği değiştirmeyeceği gibi.

O gerçek ne mi?

O fotoğrafı çektiren sebeptir gerçek.

Türkiye tek bir sözü ile PYD’yi masadan atıp Türkmenleri o masaya oturtuyorsa...

ABD’nin o fotoğrafa daha çoook ihtiyacı var demektir!

Sahada olan kazanır... Fotoğraf çektiren değil!
   

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Abdullah
Yorum ve tesbitler gayet net....
05 Şubat 2016 01:02
 // Recep Ercin
Allah razı olsun tutarlı yorları takib ediyoruz...
03 Şubat 2016 22:57
 // Recep Ercin
Evet Allah sizden razı olsun Receb Ercin...
03 Şubat 2016 22:56