YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Porto’da gördüğüm
08 Eylül 2014 09:21

Bir hafta gündemden uzaklaşırım diye ailecek Türkiye ile ilişkisi pek olmayan Portekiz’e gittik. Porto’da yaşayan aile dostlarımızı ziyaret ettik.

Douro nehri ile Okyanus’un buluştuğu Porto, daha çok Akdeniz havası ile sakin, huzurlu bir kent.

Tek dertleri var; ekonomik kriz. Nasıl edip de rahata ereceklerini bilemiyorlar.

İki şeyde artış var. Sokakta dilenenler ve konut satışları...

Eski Porto tarihi bir kent. Taksim, Galata, Eminönü, Balat, Fener karışımı bir yer. Tarihi doku korunmuş.

O yüzden çok sayıda turist var. Asıl gelirleri turizm olsa gerek.

 Fransızlar Porto’ya geri dönüyor. Meğer Fransa’da yaşayan 5-6 milyon Portekizli varmış. Hepsi Fransız vatandaşı olan Portekiz kökenli bu insanlardan Porto’ya gelip yerleşenler olmaya başlamış.

Rahat ve ucuz bir şehir. Belki bundan geliyorlar. Varlıklı olanlar ise tarihi değeri olan binaları satın alıyorlarmış. O binalarda şimdilerde büyük bir restorasyon çalışması var.

Benzeri ilgi 2000’lerde Galata için vardı. Pek çok yabancı ve zengin insanlar gelip bu bölgeden eski, tarihi binaları satın alıp, restore ettirmişlerdi. Benzeri şimdilerde Porto’da yaşanıyor.

Douro Nehri 150 km uzunluğunda ve İspanya’dan doğuyor. Ekonomi nehir etrafına dikilen üzüm bağları üzerine kurulmuş. 1500’lü yıllardan bu yana şarapçılık var.

Porto’nun şarapları ile ünlü olması 1800’lerin sonu ile 1900’lü yıllara dayanıyor.

Anlatılan hikayeye göre işin altında İngiliz parmağı var.

Fransa şarap konusunda çok kapris yapınca, İngiltere alternatif olarak Porto’yu öne çıkarmış. Porto ile fiyatları dengelemiş.

Porto’lu bir insana, kadın, erkek ya da çocuk, tek başına baktığınız zaman rahatlıkla Türk’e benzetebilirsiniz. Tip olarak İstanbul’da yaşayan insandan farklı değiller. Hepsi bir aradayken gördüğünüz zaman “bunlar başka millet” diyorsunuz.

Futbolu merak ediyorlar; yürüyorlar ve koşuyorlar. Okyanus kıyısı ile nehir kenarlarında koşu ve bisiklet için kilometrelerce özel yollar var. Yerel otoritenin görevi bu yolları temiz ve sağlam tutmak.

Türkiye’ye artan bir ilgi var. En çok İstanbul’u görmek istiyorlar.

Misafiri olduğumuz aile ve dostları Türkiye’deki gelişmeleri yakından izliyorlar. En çok akıllarında kalan şey “Gezi”. Ergenekon ve Fethullah Gülen, çözüm süreci, IŞİD sordukları sorular arasındaydı.

Türkiye’yi medya üzerinden takip edenler olumsuz görüşlere sahip. Konuşunca “biz bunları bilmiyorduk” diyorlar.

Tatil için gittiğim Porto’da Türkiye’nin nasıl bir badireden geçtiğini anladım.

3 Ocak 2013’te başlayan bir süreç var. Kürtlerle Türklerin kucaklaşmak ve ahitleşmek için çıktıkları yol. İşte o gün Batı kamuoylarını etkilemek için harekete geçilmiş. Arap Uyanışı ile başlayan Mısır ve Suriye’de farklı boyut kazanan olaylar Türkiye aleyhine kullanılmış. Gezi ile kampanyalarını taçlandırmak istemişler.

Arkasından son hamledir deyip 17-25 Aralık darbe girişimini gerçekleştirmişler. Paralel Yapı ile yıkmaya çalışmışlar.

30 Mart yerel, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri işin rengini değiştirmiş.

Eleştirilen, boy hedefi gösterilen Recep Tayyip Erdoğan iki defa üst üste seçim kazanınca Batılının gözünde çok güçlü bir meşruiyet elde etmiş.

Batı’da Türkiye aleyhine 3 Ocak 2013’te açılan parantez 28 Ağustos’ta Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı, Davutoğlu’nun Başbakanlık görevini alması ile kapanmış görünüyor.

Porto’da gördüğüm budur.

İçeride ve dışarıda oyunu bozan milletin kendisi olmuş.

Hürriyet boşa çaba harcıyor. Batı kamuoyunu etkilemeye yönelik yeni “diplomatik muhalefet” anlayışı bir işe yaramayacak.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Türkiye yola nasıl devam edecek? Batı mı, bölge ülkeleri mi? 20.02.2017İttifakta rahmet, itilafta felaket vardır 17.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.