YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Özel Önem Atfedilen Şehir Kayseri
23 Mayıs 2013 16:22

Çözüm Süreci’nde Kayseri’nin ayrı bir yeri var. Bu önem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün memleketi olmasından geliyor.

Gül Kayseri’yi, Kayseri Gül’ü seviyor.

Aynı zamanda Kayseri milliyetçi değerlerin güçlü olduğu bir iç Anadolu kenti. Kürt nüfusun çok az olduğu bir yer.

Kayseri güçlü bir ekonomiye sahip; Anadolu Kaplanı bir il.

AK Parti’ye desteğin en yüksek olduğu illerin başında geliyor.

Bütün bunları dikkate alınca Kayseri’nin ne düşüneceği iki kat önem kazanıyor.

Belki de o yüzden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’ye önem veriyor. Burada olumsuz bir havanın esmesini istemiyor.

Kayserili olan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun Akil İnsanlar Heyeti’ne alınışını da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

Şunu da bilmek gerekiyor; açılımın adı daha yeni duyulmaya başlandığı sıralarda Başbakan Erdoğan ilk Kayseri’ye gitti.

Kayseri’de STK başkan ve yöneticileri ile kapalı bir toplantı yaptı. Herkesten önce süreci Kayseri ile paylaştı.

STK demek Kayseri için hayatın bir parçası demektir. Hemen her alanda örgütlenmiş bir toplumdan söz ediyoruz. Sayısız vakıf, dernek Kayseri’de faaliyet yürütüyor.

Diğer iller gibi de değiller. Kendi aralarında örgütlü çalışıyorlar. Düzenli toplantılar yapıyorlar.

Kayseri Küçük Millet Meclisi tüm STK temsilcilerinden oluşan bir kurul. Hem şehrin sorunlarını konuşuyorlar hem de ülke, bölge ve dünya meselelerini ele alıyorlar. Konusuna hakim uzman kişileri davet etmeyi de ihmal etmiyorlar.

Kayseri’de STK’lar konusunda en aktif isimlerin başında Mazlum-Der Şube Başkanı Ahmet Taş geliyor. Ahmet Taş yıllardır bu işe gönül vermiş. Sadece Kayseri’dekileri değil, yakın iller başta olmak üzere bölge ve Türkiye geneline yayılmış durumda. Hemen her ilde faaliyet yürüten çok sayıda STK ile doğrudan ilişkisi var.

Daha Çözüm Süreci başlamadan yardımcısı avukat Ferhat Çakır ile birlikte başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Mardin, Şırnak, Van, Muş, Bingöl gibi illere gidip ziyaretler gerçekleştirmişler. Oradan heyetler davet edip, bir kaynaşma, buluşma, konuşma ortamı oluşturmuşlar.

Belki Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TOBB Başkanı’nın özel ilgisi; belki de STK’ların çevre illerle yürüttüğü yoğun çalışma Kayseri’de aleyhe olabilecek havayı tümden değiştirmiş.

Çoğunluk çözümden yana olsa da pek çok konuşmacıda şehrin dokusunu ele veren o milliyetçi-muhafazakar ton görülebiliyor. Barışı istiyorlar ama yine de temkinli durmakta kendilerince fayda görüyorlar.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda hafta sonunun ilk günü Cumartesi sabah Çözüm İçin Sen de Konuş Programını yaptık.

Fevzi Konaç (Kayseri Baro Başkanı), Veli Altınkaya (Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Prof. Dr. Nevzat Özkan (Erciyas Üniversitesi Öğretim Üyesi), Başak Rende (Alevi Kültür Merkezi Başkan Yrd.), Ahmet Taş (Mazlum Der Kayseri Şube Başkanı) Yakup Aslan (Demiryol İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı), Furkan Yılmaz Altınöz (Yazar-Miraç Kültür Merkezi Onursal Başkanı) programa katılan isimlerdi.

“Bölünme korkusu”, “yerli proje mi” gibi kimi endişeler dile getirilse de çözümüm tüm Türkiye’yi rahatlatacağı görüşü hakimdi.

Katılımcılar, çözüm için atılan adımların kalıcı olabilmesi için demokratikleşme üzerinde durdu. İnanç özgürlüğünden söz ettiler. İnsanların kendi dilini kullanma hakkını savundular. Tüm bunların sağlanabilmesi için talep ettikleri şey aynıydı.

Yeni anayasa. 

Program boyunca yan tarafta stant açmış MHP’li gençler, çözüm karşıtı görüşlerini anlatmaya çalışıyorlardı.

Bu da Kayseri’nin ayrı bir güzelliği, demokratik zenginliğiydi.

 

Celal KAZDAĞLI

23 Mayıs 2013

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.