YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Örgütler üzerinden Türkiye’ye açılan savaş
08 Haziran 2016 17:44

Önce İstanbul Vezneciler, ardından Mardin Midyat saldırısı bize; karşı karşıya olduğumuz şeyin yalnızca terör olmadığını bir kez daha gösterdi. 

Yaşadığımız şey savaştır. Türkiye’ye karşı açılan savaşın saldırısı altındayız.

Adını açık koymamız gerekiyor: ABD Türkiye’ye karşı örtülü bir savaş yürütüyor. İş vekalet savaşı boyutunu çoktan geçti, artık açıktan örgütler üzerinden yürütülen bir savaş ile karşı karşıyayız.

ABD, Türkiye’de PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleri üzerinden doğrudan saldırıyor. 
Suriye’de PYD/YPG ile kesiyor Türkiye’nin önünü. 
Irak’ta PKK, Goran, KYB ve İran ile Türkiye’yi köşeye sıkıştırıyor. 

ABD, Rusya, İran ile açık iş tutuyor; İsrail, İngiltere, Fransa, Almanya ve AB ile “arka oda” siyaseti yapıyor.

Bazen Alman Parlamentosu’nu harekete geçirerek, çoğu zaman medya üzerinden, kimi zaman sinemayı, bazen mahkemeleri kullanarak Türkiye’ye askeri, diplomatik, ekonomik, kültürel her cepheden saldırıyor. 

Ankara kritik hatayı Temmuz 2015’te İncirlik Hava Üssü’nü ABD ve koalisyon güçlerine açmakla yaptı.

Meclis’in ve siyasetin devre dışı kaldığı o süreçte ABD Başkanı Obama’nın “IŞİD’le mücadele” telkinleri sonuç aldı. 

ABD İncirlik Üssü’ne yerleştikten sonra Türkiye ne yaşadı?

PKK üç yıl süren çözüm sürecini bıraktı, hendek kazıp özerk bölgeler ilan etmeye kalkıştı. Bu aslında PKK’nın şehir savaşı stratejisiydi. 

Dahası ABD’nin İran üzerinden Irak, Suriye, Lübnan, Yemen’de Şii milislerin önderliğinde “halk milisleri” ile özerk yönetimler oluşturma siyasetinin bir parçası ve Türkiye ayağı idi PKK’nın ayaklanması.

Biz buna ABD’nin PKK üzerinden Türkiye’de başlattığı “İç işgal” girişimi diyebiliriz. Bazıları Türkiye’deki PKK ayaklanmasını Suriye ve Irak savaşın “ön cephe”si olarak değerlendiriyorlardı.

PKK’nın IŞİD şapkası ile gerçekleştirdiği Suruç katliamı ve Ceylanpınar’da katledilen polisler ile ABD Türkiye içinde “iç ayaklanma” startını verdi.

Devlet bir savaşla karşı karşıya olduğunu anladı ve Ordu’yu görevlendirdi. TSK sonunda PKK’yı yendi, ABD’yi Türkiye’de mağlup etti.

Suruç’tan sonra bomba, 10 Ekim’de Ankara’da patladı. 

PKK 1 Kasım seçimlerinden sonra ilçe işgallerine hız verdi. Eylemleri yaymaya kalktı. Silah ve savaşçıların Suriye’den geldiği tespit edildi. 

PKK yenildikçe eylemleri şehirlere taşıma kararı aldılar.

Ankara, İstanbul patlamaları arka arkaya geldi.

ABD Türkiye’de sonuç alamadığını anlayınca Suriye’ye yöneldi. Bir YPG/PKK koridoru açmak, Türkiye’yi Suriye ve Irak üzerinden kuşatmak istedi.

Türkiye’de beklenmedik Hükümet değişimini fırsat bilen ABD YPG ile birbirlerinin üniformasını giyecek kadar açık ittifaka girdi.

IŞİD dedi, Rakka’yı hedef gösterdi, Münbiç’e saldırdı.

Bu saldırı ile PKK Fırat’ın batısına geçti. Siyaset “ABD bize söz verdi YPG Münbiç’te kalmayacak” açıklaması ile fiili durumu kabul ettiğini itiraf ve ilan etti.

ABD bunu “Türkiye’yi Suriye ve Irak’ta oyun dışına çıkardık” diye anlattı.  

Görüntüyü pekiştirmek, “o artık buralara gelemez” demek için İstanbul ve Midyat saldırılarını yaptırttı.

Tabloya ilk baktığımızda ABD kazanmış görünüyor. Oysa gerçek bu değil. 

Tersi bir durum var. ABD Ortadoğu’da doğru dürüst hiç bir ülke ile ilişki kuramıyor, birlikte hareket edemiyor. İsrail’i devlet olarak saymıyoruz.

Koskoca ABD’nin yapabildiği yegane iş, terör örgütleri ile ilişki kurmak. 
Para, silah, unvan vererek satın alabildikleri terör örgütleridir. 

Suriye’de ABD ile iş tutan bir PYD var; Arap ve Türkmen grup yok.

Ortadoğu, İslam alemi, halklar ABD’den nefret ediyor; NATO’yu istemiyor. 

Türkiye’nin siyasi eliti şunu kabul etmek durumundadır:

ABD Türkiye ile savaşıyor. Bu savaş ABD ile görüşerek, onun verdiği sözlere inanarak, AB ile terör zirvesi toplayarak kazanılamaz.

Savaş açana savaşla cevap verilir.

Madem savaş İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasıyla sinsice başladı. O halde yapılması gereken ilk iş İncirlik’in ABD’ye ve Batılı ülkelere kapatılması ve derhal İslam ülkelerine açılmasıdır.

Gerisi kendiliğinden gelir.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Zeki Küllüoğlu
Bizim siyasetciler hala batılı müttefiklerimiz batılı dostlarımız diyorlar. Hala Amerika müttefikimiz dostumuz diyorlar Dışişleri bakanımız Pyd için dostumuz Amerika ile küsecek değiliz diye açıklama yapıyor. Ne dostu ne müttefiki adamlar bize resmen savaş açmışlar Pkk üzerinden işgal girişimi başlatmışlar. Bu kadar ahmaklık bu kadar körlük olmazki. Suriye'de kırmızı çizgilerimiz vardı ne çizgi kaldı ne şerit dümdüz ettiler hala sesimiz çıkmıyor. Ahmet Davutoğlu gidince dış politikamız çöktü.....
16 Haziran 2016 12:43
 // Selim
Her şey bir yana hala çıkıp batılı dostlarımız,muttefiklerimiz demeleri sinirlerimi oynatıyor.cikip bu yaptığınız apaçık dusmanliktir.bizde düşmanlarımıza gerekli cevabı veririz diyib gereğini yapmıyorlar.allah aşkına bu zilletin ta kendisi değilde nedir.icraat bekliyoruz icraat.savassa savaş.olumse ölüm.yeterr...
09 Haziran 2016 16:01
Müttefiklerimiz
 // egenc
Münbiç saldırısını bir yere kadar ABD götürecek. Sonrasında o noktaya saldırıyı Rusya yapacak. Türkiye ses çıkartamayacak. Ruslar özel kuvvetlerini gönderdiler. Biz onlara hala saf saf müttefiklerimiz diyelim. Almanya'da yaşadığım seneler içinde gördüğüm, bizim her müttefikimizin Türkiye'ye karşı üstlendiği bir misyonları vardır. Zamanı gelince yapmaktan geri kalmayacaklardır....
09 Haziran 2016 Perşembe 11:14