YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Örgütler üzerinden Türkiye’ye açılan savaş
08 Haziran 2016 17:44

Önce İstanbul Vezneciler, ardından Mardin Midyat saldırısı bize; karşı karşıya olduğumuz şeyin yalnızca terör olmadığını bir kez daha gösterdi. 

Yaşadığımız şey savaştır. Türkiye’ye karşı açılan savaşın saldırısı altındayız.

Adını açık koymamız gerekiyor: ABD Türkiye’ye karşı örtülü bir savaş yürütüyor. İş vekalet savaşı boyutunu çoktan geçti, artık açıktan örgütler üzerinden yürütülen bir savaş ile karşı karşıyayız.

ABD, Türkiye’de PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleri üzerinden doğrudan saldırıyor. 
Suriye’de PYD/YPG ile kesiyor Türkiye’nin önünü. 
Irak’ta PKK, Goran, KYB ve İran ile Türkiye’yi köşeye sıkıştırıyor. 

ABD, Rusya, İran ile açık iş tutuyor; İsrail, İngiltere, Fransa, Almanya ve AB ile “arka oda” siyaseti yapıyor.

Bazen Alman Parlamentosu’nu harekete geçirerek, çoğu zaman medya üzerinden, kimi zaman sinemayı, bazen mahkemeleri kullanarak Türkiye’ye askeri, diplomatik, ekonomik, kültürel her cepheden saldırıyor. 

Ankara kritik hatayı Temmuz 2015’te İncirlik Hava Üssü’nü ABD ve koalisyon güçlerine açmakla yaptı.

Meclis’in ve siyasetin devre dışı kaldığı o süreçte ABD Başkanı Obama’nın “IŞİD’le mücadele” telkinleri sonuç aldı. 

ABD İncirlik Üssü’ne yerleştikten sonra Türkiye ne yaşadı?

PKK üç yıl süren çözüm sürecini bıraktı, hendek kazıp özerk bölgeler ilan etmeye kalkıştı. Bu aslında PKK’nın şehir savaşı stratejisiydi. 

Dahası ABD’nin İran üzerinden Irak, Suriye, Lübnan, Yemen’de Şii milislerin önderliğinde “halk milisleri” ile özerk yönetimler oluşturma siyasetinin bir parçası ve Türkiye ayağı idi PKK’nın ayaklanması.

Biz buna ABD’nin PKK üzerinden Türkiye’de başlattığı “İç işgal” girişimi diyebiliriz. Bazıları Türkiye’deki PKK ayaklanmasını Suriye ve Irak savaşın “ön cephe”si olarak değerlendiriyorlardı.

PKK’nın IŞİD şapkası ile gerçekleştirdiği Suruç katliamı ve Ceylanpınar’da katledilen polisler ile ABD Türkiye içinde “iç ayaklanma” startını verdi.

Devlet bir savaşla karşı karşıya olduğunu anladı ve Ordu’yu görevlendirdi. TSK sonunda PKK’yı yendi, ABD’yi Türkiye’de mağlup etti.

Suruç’tan sonra bomba, 10 Ekim’de Ankara’da patladı. 

PKK 1 Kasım seçimlerinden sonra ilçe işgallerine hız verdi. Eylemleri yaymaya kalktı. Silah ve savaşçıların Suriye’den geldiği tespit edildi. 

PKK yenildikçe eylemleri şehirlere taşıma kararı aldılar.

Ankara, İstanbul patlamaları arka arkaya geldi.

ABD Türkiye’de sonuç alamadığını anlayınca Suriye’ye yöneldi. Bir YPG/PKK koridoru açmak, Türkiye’yi Suriye ve Irak üzerinden kuşatmak istedi.

Türkiye’de beklenmedik Hükümet değişimini fırsat bilen ABD YPG ile birbirlerinin üniformasını giyecek kadar açık ittifaka girdi.

IŞİD dedi, Rakka’yı hedef gösterdi, Münbiç’e saldırdı.

Bu saldırı ile PKK Fırat’ın batısına geçti. Siyaset “ABD bize söz verdi YPG Münbiç’te kalmayacak” açıklaması ile fiili durumu kabul ettiğini itiraf ve ilan etti.

ABD bunu “Türkiye’yi Suriye ve Irak’ta oyun dışına çıkardık” diye anlattı.  

Görüntüyü pekiştirmek, “o artık buralara gelemez” demek için İstanbul ve Midyat saldırılarını yaptırttı.

Tabloya ilk baktığımızda ABD kazanmış görünüyor. Oysa gerçek bu değil. 

Tersi bir durum var. ABD Ortadoğu’da doğru dürüst hiç bir ülke ile ilişki kuramıyor, birlikte hareket edemiyor. İsrail’i devlet olarak saymıyoruz.

Koskoca ABD’nin yapabildiği yegane iş, terör örgütleri ile ilişki kurmak. 
Para, silah, unvan vererek satın alabildikleri terör örgütleridir. 

Suriye’de ABD ile iş tutan bir PYD var; Arap ve Türkmen grup yok.

Ortadoğu, İslam alemi, halklar ABD’den nefret ediyor; NATO’yu istemiyor. 

Türkiye’nin siyasi eliti şunu kabul etmek durumundadır:

ABD Türkiye ile savaşıyor. Bu savaş ABD ile görüşerek, onun verdiği sözlere inanarak, AB ile terör zirvesi toplayarak kazanılamaz.

Savaş açana savaşla cevap verilir.

Madem savaş İncirlik Üssü’nün ABD’ye açılmasıyla sinsice başladı. O halde yapılması gereken ilk iş İncirlik’in ABD’ye ve Batılı ülkelere kapatılması ve derhal İslam ülkelerine açılmasıdır.

Gerisi kendiliğinden gelir.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kapanan camiler kurulan ABD üsleri 21.08.2017Dengeleri değiştiren Ankara ziyareti 18.08.2017Enternasyonal bir dayanışma değil Hibrit savaşı 16.08.201716. Yılında AK Parti: Yoluna devam ediyor 14.08.2017Türk milletinin sınıra çekilen duvarla imtihanı 11.08.2017Darbenin yargılandığı mahkeme salonu 09.08.2017“Afiyet olsun” diyen genç kızın gözündeki o parıltı​ 07.08.201722 dakika 40 saniye... 02.08.2017Darbe gecesinin merak edilen tek konusu o mu? 31.07.2017Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // Zeki Küllüoğlu
Bizim siyasetciler hala batılı müttefiklerimiz batılı dostlarımız diyorlar. Hala Amerika müttefikimiz dostumuz diyorlar Dışişleri bakanımız Pyd için dostumuz Amerika ile küsecek değiliz diye açıklama yapıyor. Ne dostu ne müttefiki adamlar bize resmen savaş açmışlar Pkk üzerinden işgal girişimi başlatmışlar. Bu kadar ahmaklık bu kadar körlük olmazki. Suriye'de kırmızı çizgilerimiz vardı ne çizgi kaldı ne şerit dümdüz ettiler hala sesimiz çıkmıyor. Ahmet Davutoğlu gidince dış politikamız çöktü.....
16 Haziran 2016 12:43
 // Selim
Her şey bir yana hala çıkıp batılı dostlarımız,muttefiklerimiz demeleri sinirlerimi oynatıyor.cikip bu yaptığınız apaçık dusmanliktir.bizde düşmanlarımıza gerekli cevabı veririz diyib gereğini yapmıyorlar.allah aşkına bu zilletin ta kendisi değilde nedir.icraat bekliyoruz icraat.savassa savaş.olumse ölüm.yeterr...
09 Haziran 2016 16:01
Müttefiklerimiz
 // egenc
Münbiç saldırısını bir yere kadar ABD götürecek. Sonrasında o noktaya saldırıyı Rusya yapacak. Türkiye ses çıkartamayacak. Ruslar özel kuvvetlerini gönderdiler. Biz onlara hala saf saf müttefiklerimiz diyelim. Almanya'da yaşadığım seneler içinde gördüğüm, bizim her müttefikimizin Türkiye'ye karşı üstlendiği bir misyonları vardır. Zamanı gelince yapmaktan geri kalmayacaklardır....
09 Haziran 2016 Perşembe 11:14