YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Önemi Konumundan ve Model Oluşundan Gelen Şehir
04 Mayıs 2013 09:05

Gaziantep’i “tarihte ilk barış olarak bilinen Hattuşaş anlaşmasının imzalandığı topraklar” olarak tanıttı bize Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey.

Milattan önce 13. Yüzyıldan bu yana Gaziantep, “diğeri” kavramını bilen, kendi sınırları olduğunu, karşısındakini kendi kimliği ve özelliği ile kabul ederek yaşayan bir kent.

Temel sırrı ise çalışmak ve üretmek. Önceliği insanların karnının doymasını sağlamak.

Öyle olunca sorun büyük ölçüde çözülüyor.

Bilinen en eski şehirlerden biri Antep. O yüzden kendine has bir kent kültürü var. O kültür, onca göç almasına rağmen bozulmamış.

Dışarıdan gelenler bir süre sonra Antep’in değerlerini benimsemek zorunda kalmışlar. Gelen kültür Antep’e renk katmış, ama bozamamış. Tam tersi gelen farklılık bir süre sonra zenginliğe ve dinamizme dönüşmüş.

Büyükşehir Belediyesi o farklılıkları korumak ve bir arada yaşatmak için her yıl “Hemşehri Festivali” düzenliyor. Anadolu’nun her yerinden gelenler o festivalde kendi kültürlerini, birikimlerini, farklılıklarını bir bayram havası içinde ortaya koyuyorlar.

Gaziantep terör saldırısına uğramış ama terörü içinde barındırmamış bir kent. Ortak aklı harekete geçirme konusunda maharetli bir yapıya sahip. O da marjinalleri kenarda tutup, makul olanı öne çıkarma becerisinden geliyor.

Yıllık 6 milyar dolarlık ihracat zaten tek başına önemli bir gösterge. Bunun 2 milyar doları Irak’a yapılıyor.

Irak’ın Kürt Yönetimi ile Gaziantep arasında ekonomi üzerinden bir bağ kurulmuş. Onun getirdiği yumuşama ve birlikte olma iklimi giderek bölgeye hakim olmaya başlamış.

Halep, Gaziantep’in sadece komşusu değil aynı zamanda kardeş şehri. Tarihten, kardeşlikten ve komşuluktan gelen ilişki bugün daha bir öne çıkmış durumda. Antep’te çok sayıda Suriyeli var. Sokakta bunu fark etmek mümkün. Ama asıl önemlisi bugün Suriye’nin pek çok ihtiyacını Antep karşılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey Antep’i, tüm bölgenin sanayi, finans ve kültür merkezi olarak görüyor. Antep’i çözümün model kenti olarak tanımlıyor.

Antep’te güçlü bir yerel medya var. O gücün sırrını Mega TV’nin Genel Müdürü Arif Kurt söyledi. Başka kentlerde yaşanan ekonomik sıkıntı Antep’de harika bir yol ile aşılmış.

Tüm televizyonlar birleşmişler, belediyelerden tanıtım hizmeti satın alma yöntemi ile her yıl belirli bir geliri garanti altına almışlar. Sen büyüksün, küçüksün demeden geliri ortak paylaşmışlar.

Bu yerel medyanın havasını tümden değiştirmiş.

Antep’de çok sayıda sivil toplum örgütü var. Onlardan ancak bir kısmını Çözüm İçin Sen de Konuş programına davet edebildik. Hepsi çok heyecanlı ve sorun çözmek içim azimle çalışıyorlar.

Fatih İlim Yayma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu, Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yücel Karadaş, Anadolu Tevhid Vakfı YK. Üyesi Eyüp Özcan, Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanı Taner Özdurak, Ortadoğu Sosyal Projeler Araştırmalar Merkezi Başkanı Balia Baykal, Bülbülzade Vakfı YK Üyesi Mahmut Kaçmazer, Kalem-Der YK Üyesi Selami Yüksel, Gaziantep Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sabri Genç çözüm için düşüncelerini, görüşlerini, endişelerini, ihtilafların çözümünün nasıl ele alınmasına dair görüşlerini ifade ettiler.

Hepsi Antep’i bilen konusuna çalışan insanlar olarak yaşadıkları şehirden yola çıkarak çözümün kalıcı olması için yapılması gerekenleri anlattılar.

Antep önemli bir kavşak; çözüm sürecinde kendinin model alınmasını istiyor.

Celal KAZDAĞLI

3 Mayıs 2013

 

Yazarın Önceki Yazıları
Hangisi Doğru; İçinde Olmak mı, Dışında Kalmak mı? 19.10.2016Derdi DAEŞ değil; Musul Üzerinden Türkiye’yi vurmak 17.10.2016Musul’a giriyordun ne oldu da Hulusi Paşa gelsin diyorsun 14.10.2016Kapıyı Devlet Bahçeli açtı 12.10.2016Gar’da Patlatılan Bombadan Gayri Müslim Devlet Projesi’ne 10.10.2016ABD-PKK-FETÖ Provası İlk Yasin Börü’yü Katletti 07.10.2016Türkiye yola nasıl devam edecek; ABD ile mi ABD’siz mi? 05.10.2016Kapılar Birer Birer Kapanırken Yüzünüze... 03.10.2016Geçmişle aramıza çekilmek istenen perde: Lozan 30.09.2016O Duvar Sykes-Picot’ur Kut’ül Ammare değil 28.09.2016Unutulan “unutturulan” Halep! 26.09.2016ÖSO diye bir şey yokmuş!.. Öyle diyor... 23.09.2016ABD bayrağının nöbetini tutanlar! 21.09.2016Ankara’dan ABD’ye mesaj: Askerini bile ben koruyorum! 19.09.2016Angela Markel Fatma Şahin’e bayram çiçeği gönderir mi? 09.09.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.