YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Önemi Konumundan ve Model Oluşundan Gelen Şehir
04 Mayıs 2013 09:05

Gaziantep’i “tarihte ilk barış olarak bilinen Hattuşaş anlaşmasının imzalandığı topraklar” olarak tanıttı bize Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey.

Milattan önce 13. Yüzyıldan bu yana Gaziantep, “diğeri” kavramını bilen, kendi sınırları olduğunu, karşısındakini kendi kimliği ve özelliği ile kabul ederek yaşayan bir kent.

Temel sırrı ise çalışmak ve üretmek. Önceliği insanların karnının doymasını sağlamak.

Öyle olunca sorun büyük ölçüde çözülüyor.

Bilinen en eski şehirlerden biri Antep. O yüzden kendine has bir kent kültürü var. O kültür, onca göç almasına rağmen bozulmamış.

Dışarıdan gelenler bir süre sonra Antep’in değerlerini benimsemek zorunda kalmışlar. Gelen kültür Antep’e renk katmış, ama bozamamış. Tam tersi gelen farklılık bir süre sonra zenginliğe ve dinamizme dönüşmüş.

Büyükşehir Belediyesi o farklılıkları korumak ve bir arada yaşatmak için her yıl “Hemşehri Festivali” düzenliyor. Anadolu’nun her yerinden gelenler o festivalde kendi kültürlerini, birikimlerini, farklılıklarını bir bayram havası içinde ortaya koyuyorlar.

Gaziantep terör saldırısına uğramış ama terörü içinde barındırmamış bir kent. Ortak aklı harekete geçirme konusunda maharetli bir yapıya sahip. O da marjinalleri kenarda tutup, makul olanı öne çıkarma becerisinden geliyor.

Yıllık 6 milyar dolarlık ihracat zaten tek başına önemli bir gösterge. Bunun 2 milyar doları Irak’a yapılıyor.

Irak’ın Kürt Yönetimi ile Gaziantep arasında ekonomi üzerinden bir bağ kurulmuş. Onun getirdiği yumuşama ve birlikte olma iklimi giderek bölgeye hakim olmaya başlamış.

Halep, Gaziantep’in sadece komşusu değil aynı zamanda kardeş şehri. Tarihten, kardeşlikten ve komşuluktan gelen ilişki bugün daha bir öne çıkmış durumda. Antep’te çok sayıda Suriyeli var. Sokakta bunu fark etmek mümkün. Ama asıl önemlisi bugün Suriye’nin pek çok ihtiyacını Antep karşılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey Antep’i, tüm bölgenin sanayi, finans ve kültür merkezi olarak görüyor. Antep’i çözümün model kenti olarak tanımlıyor.

Antep’te güçlü bir yerel medya var. O gücün sırrını Mega TV’nin Genel Müdürü Arif Kurt söyledi. Başka kentlerde yaşanan ekonomik sıkıntı Antep’de harika bir yol ile aşılmış.

Tüm televizyonlar birleşmişler, belediyelerden tanıtım hizmeti satın alma yöntemi ile her yıl belirli bir geliri garanti altına almışlar. Sen büyüksün, küçüksün demeden geliri ortak paylaşmışlar.

Bu yerel medyanın havasını tümden değiştirmiş.

Antep’de çok sayıda sivil toplum örgütü var. Onlardan ancak bir kısmını Çözüm İçin Sen de Konuş programına davet edebildik. Hepsi çok heyecanlı ve sorun çözmek içim azimle çalışıyorlar.

Fatih İlim Yayma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu, Gaziantep Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yücel Karadaş, Anadolu Tevhid Vakfı YK. Üyesi Eyüp Özcan, Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanı Taner Özdurak, Ortadoğu Sosyal Projeler Araştırmalar Merkezi Başkanı Balia Baykal, Bülbülzade Vakfı YK Üyesi Mahmut Kaçmazer, Kalem-Der YK Üyesi Selami Yüksel, Gaziantep Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sabri Genç çözüm için düşüncelerini, görüşlerini, endişelerini, ihtilafların çözümünün nasıl ele alınmasına dair görüşlerini ifade ettiler.

Hepsi Antep’i bilen konusuna çalışan insanlar olarak yaşadıkları şehirden yola çıkarak çözümün kalıcı olması için yapılması gerekenleri anlattılar.

Antep önemli bir kavşak; çözüm sürecinde kendinin model alınmasını istiyor.

Celal KAZDAĞLI

3 Mayıs 2013

 

Yazarın Önceki Yazıları
Ankara’ya Rağmen ABD’nin Dayattığı PYD Planı 27.03.2017Pentagon ve CIA’ye verilen sınırsız operasyon izni 24.03.2017Terör koridorunu açamayanlar 100 binlik ordu kuruyor! 22.03.2017ABD durmuyor... Cami bombalıyor, YPG’ye helikopter veriyor 20.03.2017İki fotoğraf: Masada üç Komutan... Arabada bir Bakan 17.03.2017Türkiye elindeki “etkili silahı” ne zaman kullanmalı? 15.03.2017Osmanlı; Doğu’da kazanmadan Batı’da sefere çıkmazdı 13.03.2017Barzani ve Rojava Peşmergesinin önü açılıyor 10.03.2017Almanya ABD’nin yerine ne zaman Ankara’ya düşman oldu? 08.03.2017Erdoğan’ın Almanya tepkisine Bahçeli’den gelen destek 06.03.2017ABD askeri PKK/YPG için ölür zannedenler! 03.03.2017Menbiç’te “Hendek Kazan” 500 ABD Askeri 01.03.2017Mehmetçik El Bab’a girdi ABD her yere silah yığdı 27.02.2017AK Parti’nin “evet” sloganı “Geleceğe cüret et” 24.02.2017ABD Rusya’yı sarıyor, İsrail Suriye’yi vuruyor, PYD ilerliyor 22.02.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.