YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ölüm Haberi Geldiğinde Başkanlık Sistemi’ni Konuşuyorduk
11 Mayıs 2015 14:39

1982 Anayasası’nı meydanlara çıkıp savunan Kenan Evren’di. Türkiye’yi dolaştı, mitingler yaptı anayasa için oy istedi. Bunu yaparken Milli Güvenlik Konseyi ve Devlet Başkanı sıfatını üzerinde taşıyordu.

O dönem anayasa için “evet” kampanyası vardı, “hayır” kampanyası yasaktı.

Bugünlerde Recep Tayyip Erdoğan meydanlarda konuşuyor; Türkiye’yi dolaşıyor ve “Başkanlık Sistemi” için kampanya yürütüyor.

Kenan Evren’in yaptığı anayasanın ruhunu, felsefesini, sistemini değiştirmek istiyor.

Kenan Evren’in ölüm haberini tam da böyle bir kampanya için gittiğim Güneysu’da Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrendim.

2. Güneysu Buluşması için oradaydık. Yedi Renk Tek Yürek prensibi ile İstanbul’da hemşeri dernekleri arasında bir muhabbet kurulmuştu.

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı öne geçmiş her bölgeden dernek ve vakıflar ile temas kurmuş, toplantılar organize etmişti.

2011 seçimlerinin hemen ertesinde Eylül 2011’de Güneysu’da bir seminer düzenlemiş ve anayasa değişikliği talebini oradan başlatmıştı.

70’in üzerinde dernek ve vakıf temsilcisi o gün anayasa toplantısına katılmıştık.

Bu yıl o toplantının ikincisini gerçekleştirdik.

Yine 70 kadar dernek ve vakıf temsilcileri Güneysu’da buluştuk. Yedi Renk Tek Yürek olduk. Başkanlık sistemine destek verdik. Panel düzenledik.

Toplantının gerçekleştiği Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni ve bir proje okul olarak yapılmış. Yatılı okula yüksek puanla girilebiliyor. Arapça öğrenimine ağırlık verilen lisede öğretmen kadrosu yurt dışından.

Okul yeni ve muhteşem bir konferans salonu var.

Okul Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın babası adına yapılmış.

İlk büyük toplantı bizlere nasip oldu.

Anadolu’nun 7 ayrı bölgesini temsil eden derneklerin katıldığı toplantıda panel sonrası sonuç bildirgesi yayınlandı.

Bildirgede tüm katılımcılar Türkiye için Başkanlık Sistemi’ne geçilmesini dile getirdi ve bu davanın takipçisi olacaklarını ilan etti.

Tam da sonuç bildirisi ortaya çıktığı zaman geldi Kenan Evren’in ölümü.

Tam da anayasa değişecek, başkanlık sistemine geçilecek diye karar verilmişti.

Nerede?

Güneysu’da; Recep Tayyip Erdoğan’ın ana-baba ocağında.

Kenan Evren ve arkadaşları 12 Eylül darbesi ile Türkiye’yi yeniden Nato düzenine bağlamıştı.

NATO-Gladyo adına o darbe yapıldı. Türkiye’de Baronlar, medya, üniversite, bürokrasi, siyaset sınıfı ve iş dünyası o darbenin şartlarını hep birlikte oluşturdu. Görev askere verildi. Asker canı sıkıldı darbe yaptı denemez. Asker şartları oluşturulan bir ortamda kendisine verilen emri yerine getirdi.

12 Eylül darbesi milletin inisiyatif almasını önlemek için her türlü tedbiri aldı.

Milletin iradesini ortadan kaldırmak için her kademede bir makam icat ettiler.

Ordu, medya, iş dünyası, bürokrasi, yüksek yargı, asker ve nihayet Cumhurbaşkanlığı üzerinden o vesayet sistemi kuruldu.

O sistem yıkıla yıkıla bugüne gelindi.

Son hamle kaldı; Başkanlık Sistemi.

İlk adım Güneysu’dan geldi; tam da Evren’in öldüğü gün.

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Suriye için Türkiye, barış masası; ABD, askeri üs kuruyor 23.01.2017“FETÖ tu kaka” deyip ümidini Trump’a bağlayanlar! 20.01.2017İslam Ordusu’na ilk davet Irak’tan geldi 18.01.2017Altı ay sonra masaya davet edilen ABD 16.01.2017Ya referandum ya seçim! Neden üçüncü yol değil? 13.01.2017Hiç olmazsa Filistin’e bir Büyükelçi atayalım 11.01.2017Meğer Ortadoğu’yu “bataklık” yapan ABD imiş 09.01.2017Büyükelçiliğin koyduğu o fotoğraf savaş ilanı mı? 06.01.2017ABD Reina’da neden imza bıraktı? 04.01.2017Suriye’de ateşkes, Reina’da katliam, Obama’dan gelen ses 02.01.2017Şimdi Erdoğan suçluyor: “DEAŞ’ı siz destekliyorsunuz!” 28.12.2016Millet Türkiye’nin kiminle savaştığını yeni anlıyor 26.12.2016Bu millet El Bab Şehitleri’ni unutmayacak 23.12.2016Suikast Rusya’yı Türkiye’ye yaklaştırdı ABD’yi uzaklaştırdı 21.12.2016Masalar artık “onlar” olmadan kuruluyor 19.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.