YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Neden İzmir; mesela Diyarbakır değil?
23 Ağustos 2015 20:20

Kesin olan şu: Türkiye seçime gidiyor.

Siyasi partiler kendi arasında koalisyon kuramadı, TBMM içinden bir hükümet çıkaramadı. Topu Cumhurbaşkanı’nın önüne bıraktılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkeyi 1 Kasım 2015’te seçime götürüyor.

Siyasi partiler de yüzlerini seçime çevirdiler.

AK Parti hemen her ilde yaptırdığı anketler ile isimlerin ağırlığını ölçmeye başladı.

MHP daha AK Parti CHP ile konuşurken seçim startını vermişti. Devlet Bahçeli 12 ayrı ili ziyaret etti, toplantılar yaptı. Şimdi il başkanlarını Ankara’da topluyor.

CHP, ABD Başkanı Obama’nın kampanyasını yöneten Benanson firması ile tekrar anlaştı. Zaten ara verilmeyen çalışmalar hız kazandı.

HDP... En sessiz görünen parti. PKK terörü nedeniyle bütün gözlerin üzerine çevrildiği, köşeye sıkıştığı düşünülen parti...

Tam tersi seçime en hazırlıklı parti.

Belli ki Selahattin Demirtaş Brüksel dönüşü seçim üzerine kafa yormuş ve stratejiyi oluşturmuş.

Siyasi iktidar hala İmralı ile HDP arasındaki çelişkiyi öne çıkarma çabası ile “Öcalan kendisini ziyaret etmek isteyen HDP heyetine ‘gelmeyin hal hatır sorulup hasbihal edeceğim görüşmeye ihtiyacım yok’ demiş” haberlerini yayarken HDP seçim kararı ilan edilir edilmez sahaya çıkacak hazırlığı tamamlamış görünüyor.

Strateji’nin temeli şu: HDP barışa oynayacak. Demirtaş’ı da “barışı kurtaran adam(!)” konumuna taşıyacaklar.

İlk adım İzmir’de atıldı. Demirtaş İzmir’de gazetecilerle Cumartesi sabah kahvaltısında buluştu ve “PKK’nın amasız olarak silahlı eylemlerini durdurması lazım” dedi.

Demirtaş neden Diyarbakır’da değil de, bu tür açıklamalar için alışılmadık yer, İzmir’de yapıyor bu açıklamayı?

“Barış havarisi(!)” olduğunu ülkenin bu tarafına İzmir’in temsil ettiği siyasi duruşa anlatması gerekiyor da ondan.

Ulusalcı çıkışın en yoğun olduğu yer İzmir değil miydi? Aynı zamanda AK Parti karşıtlığının da zirveye çıktığı yer İzmir.

HDP hem AK Parti düşmanlığını arkasına alacak hem de artık iyice kırılmış olan ulusalcı dalgayı kontrol etmeye çalışacak.

Demirtaş’ın bu çıkışından sonra muhtemeldir ki; “PKK, seçim sonrasına kadar tek taraflı silah bıraktığını açıklayacak. IŞİD ile savaşacağız” diyecek.

Demirtaş ertesi gün PKK’nın Ceylanpınar’da iki polisi uyurken katletmesini gündeme getirdi ve “PKK bu konuda yürüttüğü soruşturmasını bir an önce açıklasın” dedi.

7 Haziran sonrası “Kandil’in ayar verdiği HDP ve Selahattin Demirtaş portresi” yerine “Kandil’e taleplerini dikte ettiren bir Demirtaş portresi” konmaya çalışılıyor.

Seçim öncesi sosyal medyanın nasıl kullanıldığına dair pek çok örneğe KanalA’da yer vermiş konuya hakim Sosyal Medya Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi’yi programa sık sık davet etmiştim.

O programlarda “7 Haziran seçiminde küresel aklın sosyal medya stratejisi” açık olarak anlatılmıştı. 

Türkiye’de olup biteni sosyal medya ile takip ediyor gençler. Oradan etkileniyorlar. Oranları da seçmen sayısının yüzde 15’i. 

Sosyal medyayı en iyi kullanan parti HDP. Onu CHP takip ediyor. Herkes hazırlıklı olsun. Seçimin sonucunu sosyal medya belirleyecek. 
    

    

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.