YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
NATO’nun yeni görevi: Kır Bekçiliği
10 Şubat 2016 15:16

Şimdi hangisine inanacağız? 

Türkiye’de yayınlanan Hürriyet’e mi; İngiltere’de basılan Financial Times’a mı?

Hürriyet’in manşeti “Suudilerle tatbikat.” Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın Riyad ziyaretinde ortak askeri tatbikat yapma kararı alındığını söylüyor, ancak bunun Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker gönderme işi ile hiç ilgisi olmadığını yazıyor. Bir şeyin altını çiziyor Hürriyet. “Konunun” diyor “İslam Ordusu ile hiç bağlantısı yok.”

Financial Times, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Suriye’ye bir askeri müdahaleye hazırlandıklarını yazıyor.

Konuya öylesine önem vermiş ki İstanbul, Beyrut, Dubai ve Washington’da bulunan muhabirlerini harekete geçirmiş.

Kapsamlı bir haber yapmışlar. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın geniş bir uluslararası güç ile yapacakları askeri operasyonların farklı pek çok boyutunu ele alıp tartışmışlar. İşin başında Riyad Savunma Bakanı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selam’ın olduğunu da belirtmişler.

Türkiye’de yayınlanan medya konuyu gündemine almasa da dünya bu meseleyi tartışıyor. 

Gerçekte Suriye’de ne olup bittiğini herkes biliyor. Bilmedikleri ve tartışmaya çalıştıkları asıl şey Türkiye’nin ne yapacağı ve İslam Ordusu.

Türkiye’nin ne yapacağını kestiremiyorlar.

Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı çağırmasının anlamını bile çözmüş değiller.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin “PYD bizim için terör örgütü değil” dediği için çağrıldığını filan zannediyorlar. Olaya sıradan “bir uyarı”, “bir ikaz” gibi bakıyorlar.

Türkiye’nin ABD ile tartıştığı konu stratejik ortaklıktır. Ankara Washington’a “şayet bu tavrınız sürerse” diyor “ABD ile stratejik ortaklığı bitiririz!”

Bu bir meydan okumadır.

ABD Elçisi’ne diplomatik olarak söylenmiştir.

Tutumlarını değiştirmezler ise ne olacağını Başbakan Ahmet Davutoğlu Grup konuşmasında ilan etti:

“Afganistan’a giren Sovyet güçleri nasıl zelil olduysa bugün Suriye’ye girenler de aynı sonu yaşayacak!”

Bu Rusya’ya uyarı filan değil, doğrudan ABD’ye mesajdır.

“Suriye’de yaptıklarınızı yapmaya devam ederseniz yenileceksiniz” diyor Ahmet Davutoğlu Amerika’ya. Hem de “zelil” olacaklarını söylüyor.

Ankara, Suriye ve bölge için yeni bir boyuta geçti.

“Olayları seyreden, gelişmelere göre pozisyon alan” ülke olmaktan çıktı; “olayların önünde giden, gelişmelere yön veren” pro-aktif  bir ülke oldu Türkiye. 

ABD şemsiye tuttu, Rusya Halep’i bombaladı ya... Suriyeliler Türkiye’ye yöneldi ya...

Ankara karşılarına ilk o zaman yeni politikayla çıktı.

Bu defa çadır kenti sınırın Suriye kısmında kurdu. 

BM ve AB hemen bağırdı “sınırı aç” diye. Neden?

ABD ve Rusya Türkiye’nin yeni politikasını gördüğü için.

Ankara sınırın ötesinde önce Azez ile Münbiç arasında bir “çadır kent” kuracak; ardından sınırın Suriye kısmında “güvenli bölgeyi” fiilen oluşturacak. 

DEAŞ’tan, PYD’den, Rejim’den, ABD’den, Rusya’dan, İran’dan “arındırılmış bölge” kurulacak.

 Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan İslam Ordusu, Suriye’de muhalefet güçleriyle birleşerek duruma “Bölge Ülkeleri” adına el koyacak.

ABD ve NATO ne mi yapacak?

Ahmet Davutoğlu Almanya Başbakanı Merkel ile Ankara’da yaptığı basın toplantısında onlara bir görev verdi. “Ege Denizi’nde” dedi “göçmenleri takip etsinler.”

NATO bugün Türkiye’nin “Ege’deki mülteci krizine NATO müdahale etsin” önerisini görüşmek üzere toplanıyor.

NATO’ya verilen iş “Kır Bekçiliği” görevidir. 

Gayri; Suriye’de ve Bölge’de güvenlik İslam Ordusu’na ait bir mevzudur. 

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
 // musa dunya
deas denilen abd askerleri 1 haftaligina kacma zamani taniniyor abd ye natodan cikacagimizi soylemek gerekiyor heryerde musluman kani akarken nato bm guvenilmezdir turkgucunun ne oldugunu anlamalari lazim incirlik kapat petrolu verme savasalim gelsinler vursunlar atom bombasi onlardi var sadece...
12 Şubat 2016 20:10
 // musa dunys
3 milyon vereceklwrmis ya onun takibi dertleri...
12 Şubat 2016 20:06
 // Tarık
İnşallahurrahman...
11 Şubat 2016 11:30