YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Modern Binalar mı; Kadim Gelenek mi?
05 Mayıs 2013 12:54

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “8 Mayıs bir şaşırtmaydı çekilme tamamlandı” dediğinde biz Adıyaman’dan ayrılmış Urfa’ya varmış idik.

Hem Adıyaman hem Urfa, 10 yıl öncesine göre inanılmaz değişmiş, büyümüş iki şehir. İki şehrin rahatladığı hemen görülebiliyor.

Adıyaman’da turizm mevsimi açılmış. Otel çoğunluğu Nemrut için gelmiş müşteri ile doluydu. Urfa’nın balıklı gölü ise bir miting alanı havasındaydı.

Çevre illerden ve Türkiye’nin her yerinden binlerce insan vardı. Sadece Balıklı Göl değil eski Urfa ve çarşısı kalabalıklarla doluydu.

Şehirler büyük, modern binalara kavuşmuş. Eskiden kalınacak otel bulunamayan bu şehirlerde çok sayıda güzel otel ve bina inşa edilmiş.

Çehre değişmiş.

Sadece çehre değil, insanların morali de, kendine güveni de değişmiş. Büyük çoğunluk “artık barış geldi” diye bakıyor. Gelecekten çok umutlu görünüyorlar.

Batı illerinde hep “Doğu insanı ile empati kurmak gerekiyor. Onları anlamalıyız” deniyordu; işte bu Adıyaman ve Urfa’da tam tersine dönmüş. Adıyaman ve Urfa, “Batı’daki kardeşlerimizi anlamalıyız. Onlar buraları bilmiyorlar. Gelsinler görsünler; bizi bir tanısınlar” diyor.

“Batıdakiler, bölünmekten korkuyorlar, şimdi tamam ama 10 yıl sonra falan ayrılmayı gündeme getirirler diye endişe ediyorlar” dediğimizde Adıyaman ve Urfa’da kameraya karşı “hiç korkmayın biz bölünmek falan istemiyoruz. Tam tersi beraber ve bir olmak niyetindeyiz” diyebiliyorlar.

Adıyaman aslında biraz Türkiye gibi; ne doğu ne batıda olan bir şehir; içinde her iki geleneği barındırıyor.

En çok göç veren 8. İl olmasına rağmen son yıllarda hissedilir bir geri dönüş var.

600 bin nüfuslu şehirde toplam 40 bin SSK’lı var. Bu çok düşük bir oran.

Atatürk Barajı yanı başında ama sulama oranı yüzde 19. Bunun da yüzde 64’ü özel sektör tarafından yapılıyor.

Elinde bir Nemrut var onu da Malatya sahiplenmek isteyince, geriye bir Sırrı Süreyya Önder kalıyor.

Sırrı Süreyya Önder BDP’den İstanbul’dan seçilmiş olmasına rağmen herkes tarafından seviliyor.

Adıyaman çok değişmiş, gelişmiş olmasına rağmen ekonomide nasibini yeterince alamamış. Hep ihmal edilmiş. Oysa küçük çaba ile tarım ve turizm kentine dönüşmesi işten bile değil.

Belki de o yüzden çözüme çok inanıyorlar. CHP milletvekili Salih Fırat’ın istifa edip AK Parti’ye katılması o iklimin bir yansıması olarak görülüyor.

Urfa Peygamberler şehri özelliğini sürdürüyor. Barış havası şehre hakim olmuş.

Şehri kendini yenilemiş gördük ama yine de bir eksik var. Sokağa, binaya çok yatırım var. Kaldırım taşları değişmiş, yeni caddeler açılmış, farklı ve yeni bir şehir ortaya çıkıyor.

Biz programı kullanılan ve yaşatılan Rızvaniye Külliyesi içinde yer alan Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi’nde yaptık. Buralar ihya edilmiş lakin insan ve devralınan miras biraz unutulmuş gibi.

Eskisini kaybettiği, o kadim geleneği unuttuğu an Urfa tüm özelliğini kaybeder.

Urfa’da Belediye’nin kenti modernleştirme kadar Urfa’yı Urfa yapan mayayı koruması gerekiyor. O öz bugüne taşınabilir, o değerler üzerine yeni hayat bina edilebilirse Urfa yeniden bölgenin ruhunu temsil noktasına gelebilir.

Bugün Harran Üniversitesi o gelenekten uzak duruşun adı olarak görülüyor. Urfa kumaşı ile uyum halinde değil ama öte yandan şehre yeni bir model sunmayı da beceremiyor.

Oysa Arapça eğitim yapan, tüm bölge ülkelerinden insanların okumak için can atacağı bir uluslar arası üniversite haline gelebilir.

Çözüm ve barış konusunda sorunu olmayan Urfa, bölgenin manevi önderi olma konusunda çok eksik.

Sadece Türkiye’ye değil Ortadoğu’ya yön verecek alimlerin, ilim ve bilim insanlarının bu şehirde yetişmesi gerekiyor.

Kürt, Türk, Arap bileşkesi, o Peygamberler Şehri geleneği ile harmanlanır, eğitime önem verilirse, bugün kalabalıkların gelip ziyaret ettiği Urfa yarın insanların gelip feyz aldığı bir şehre dönüşüverir.

Dünü bu olan Urfa’nın geleceği de bu olmalı.

 

Celal KAZDAĞLI

5 Mayıs 2013

 

Yazarın Önceki Yazıları
Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017İnsanın aklını kemiren o korkunç şüphe 02.06.2017AK Parti MHP konusunda bir tercihe mi zorlanıyor 31.05.2017Silahı var, petrolü var, dayısı var... Devlet olmak için eksiği ne? 29.05.2017Türkiye-AB “İlişkiye” bir şans daha veriyor... 26.05.2017Tartışılan konu: FETÖ’nün siyasi ayağı! 24.05.2017Başarmak için Erdoğan’ın önünde hiç bir engel yok 22.05.2017Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98. yılında Türkiye 19.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.