YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
MİT’ten Siyasete Tartışılan İsim: Hakan Fidan
09 Şubat 2015 08:28

MİT’e beş yıl önce müsteşar yardımcısı olduğu zaman İsrail kıyameti koparmıştı. Hakan Fidan’ın “İran’a yakın bir isim” olduğunu yaydı. “Batı’nın, NATO’nun sırlarını Tahran’a rapor eder” diyerek kara çalmaya kalkıştı. O çevreler Hakan Fidan’ın bir yıl dolmadan müsteşar olacağı biliyordu.

Hakan Fidan ismi önce TİKA Başkanı olarak duyuldu. O dönem TİKA Türkiye’nin dışa açılan yeni penceresi oldu. Ankara’nın “yumuşak eli” TİKA üzerinden her yere ulaştı. Diplomasi alanın dışında topluma nüfuz eden pek çok ilişki o zaman kuruldu.

Oradan Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’na geldi Hakan Fidan. Başbakan’ın dış dünyadaki muhataplarıyla gündemini belirleyen birim olarak hizmet verdi. Böylece dış temasın en tepe noktasındaki ilişkilere hakim oldu Hakan Fidan.

Çözüm sürecinin Habur sonrası ikinci girişimi olan Oslo görüşmelerine Başbakan adına o görev sırasında katıldı. Bu devletin gizli bilgilerine nüfuz ettiği ilişkileri kazandırdı kendisine.

O tecrübe ile bir süre sonra görevi devralacağı Emre Taner’e yardımcı olarak gitti MİT’e. Emre Taner’in tecrübesi, çalışma biçimi ve ilişkilerini devraldı. MİT’in patronu oldu.

Emre Taner MİT’te çok iş yaptı. Olayları geriden takip eden bir istihbarat teşkilatı onun zamanında kendini yeniledi ve ön alan, olayları, gelişmeleri önceden gören bir kurum haline geldi. Kürt ile Türk’ü kucaklaştıracak çözüm süreci için kritik adımları attı ve zemini oluşturdu.

Hakan Fidan o zemin üzerinde yürüdü. MİT anlayış ve yapı olarak yenilendi. Dışa açıldı ve coğrafyamıza yöneldi. Teşkilat-ı Mahsusa’nın var olduğu her yerde bayrak dalgalandırdı. Balkan’dan Kafkas’a, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Akdeniz Havzası’ndan Afpak’a, İç Asya’dan Avrupa’nın sinir uçlarına kadar her yere nüfuz ederek var oldu.

Osmanlı coğrafyasında CIA ve MOSSAD’ı devre dışı bıraktı. Ne kadar grup, topluluk, aşiret var ise MİT orada oldu.

Bir şey daha yaptı; topladığı bilgilere dayalı analizler ile Ankara’nın önüne muhtemel senaryoları koydu. Dış politika bu değerlendirmeler üzerine bina edildi.

Hakan Fidan Beyaz Saray dahil pek çok kritik görüşmede masaya oturan üçüncü isim oldu.

Türkiye’de bir “Devlet Aklı” var ise onun toplandığı merkez artık MİT.

Ve ilk kez MİT’ten siyasete bir geçiş yaşanıyor Türkiye’de. Bush ve Putin istihbarat örgütlerinden gelip siyasette başarılı olan isimler. Türkiye’de bir ilk yaşanıyor.

Muhalefet tartışıyor, itiraz ediyor.

Hakan Fidan’ın siyasete girmesine karşı çıkan en sürpriz isim “Adaylığına sıcak bakmıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Bu açıklama herkesi afallattı. “Ne oluyor?” diye soruyor insanlar birbirine.

Bir şey olmuyor. Erdoğan sadece görüşünü ifade ediyor.

Türkiye’nin buna alışması gerekiyor. Cumhurbaşkanı ile Başbakan kimi zaman farklı davranabilirler.

Önemli olan farklı düşünmek, bazı konularda karşı karşıya gelmek değil.

Türkiye’yi güçlü kılan şey birlikte yol alabilmektir.

Erdoğan ve Davutoğlu bunu yapıyor.

Ankara siyasetin yeni isimleriyle güç kazanıyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.