YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
MHP sürpriz yapar mı?
28 Kasım 2013 09:25

Genel havaya bakarsak yerel seçimleri AK Parti ezici bir çoğunlukla kazanacak.

Beklenti yüzde 50’liler düzeyinde.

Böyle bir durumda seçmen genelde beklentilere uygun davranmaz.

Her seçimin bir denklemi ve gündemi vardır.

Seçimlerde genelde iki parti yarışır ve gündemi bir konu oluşturur.

Fakat bu seçim partiler açısından farklı cereyan edebilir.

Seçimlerin bir kutbu şüphesiz AK Parti. Türkiye’nin hemen her yerinde var ve bir iki istisna hariç yarışan iki partiden biri.

Seçimin diğer kutbu ise bölgesine, iline ve ilçesine göre değişiyor. Öbür kutup CHP, MHP ve BDP.

Bu durum seçimi AK Parti ve diğer üç parti arasında geçen bir yarışa döndürüyor.

Yerel seçim doğal olarak kendi yerel gündemini beraberinde getirecek.

Lakin ana gündem hiç şüphesiz “Çözüm Süreci” olacak.

Seçmen çözüm sürecinin vaat ettiği şeyler ile korkuttuğu unsurlar etrafında şekillenecek.

Türkiye’nin büyük çoğunluğu çözüm sürecinden yana.

BDP işi ne kadar yavaştan alırsa alsın, içten içe engelleme niyeti taşırsa taşısın, çözümün bileşeni olduğu için bir karşıtlık içinde olamaz.

Çözümü destekleyen parti olarak seçime girecek, bölgede kendi seçmeninin oyunu alacaktır.

BDP bir miktar oy kaybedebilir. Kaybettiği oy AK Parti’ye gidecektir.

Yerel seçimde AK Parti ile BDP arasında esas itibariyle bir kutuplaşma yaşanması beklenmiyor. İki parti daha çok kendi pozisyonlarını güçlendirmeye bakacak.

CHP açısından seçim ilginç olacak. Belki de ilk kez CHP hayat tarzı, laiklik gibi bildik anlayışın dışına çıkacak. Bütün karşıtlığını AK Parti üzerine kuracak ancak bu karşıtlık toplumun değer yargıları ile çatışma ekseninden olabildiğince uzak olacak.

CHP hemen her yerde muhafazakar seçmene ulaşmaya, mütedeyyin insanlara yakın durmaya çalışacak.

CHP aday profilini mümkün olduğunca bu anlayışa uygun belirlemeye çalışıyor. Afyon’da başörtülü aday çıkartıyor. İstanbul’da Mustafa Sarıgül üzerinden AK Parti seçmenine ulaşmaya çalışıyor.

MHP stratejisini AK Parti karşıtlığı üzerine kuruyor ama bundan daha önemlisi kendini çözüm sürecinin bir kutbu olarak konumlandırıyor.

Amaç çözüm sürecinin yarattığı korkuları devşirmek.

Bu MHP için beklenmedik bir ilgiye dönüşebilir. CHP çözüm sürecine açıktan karşı çıkmadığı için CHP içinde bulunan ulusalcı diyebileceğimiz, daha çok bölünme korkusu yaşayan kesimleri de MHP kendi etrafında mobilize etme şansına sahip.

MHP Adana, Manisa, Balıkesir’de birinci parti görünüyor. Ankara’da Melih Gökçek’in 5. defa aday gösterilmesi hiç şüphesiz MHP’ye yarıyor. Az farkla ikinci parti.

Erzurum, Mersin gibi yerlerde yarışa ortak.

Muğla, Denizli, Antalya, Hatay, Sakarya, Bursa, Kocaeli gibi büyükşehirlerde yüzde 20’ler mertebesinde görünüyor.

AK Parti seçimi kazanma rahatlığı ile hareket eder, yeni seçmen kitlelerine ulaşacak aday profili ile çıkmaz ise işi sanıldığı kadar kolay değil.

MHP yerel seçimin sürpriz partisi diyebiliriz.

 

Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
13:14
 // DÜNYANIN EN SEÇİCİ ADAMI
Pratikte ve mantıkta öyle görünüyor. Ama gel gör ki, inatçı ve müzmin bir seçmen tabakası var. Mesela; İzmir, Antalya, Manisa, Muğla, yani, Akdeniz, Ege ve Trakya kesiminde seçmenler, partisinden hizmet yerine ideoloji'yi ön planda tutuyor. Chp, seçim zamanı Havai'ye, Maldiv'lere tatile gitsin, oy oranında ne eksilme, ne de fazlalaşma olur. Tunceli örneğinde, bknz: Kamer Genç. E, Mhp de ise, adamlar Türk desin de, ne yaparsa yapsın anlayışı var. Hizmet beklentisi yok. Süpriz Akp oylarında olmayacak. Chp ile Mhp de, devşirmeler olacak. Bu arada bir ay sonraki yazınızı da, merakla beklemekteyim;)...
28 Kasım 2013 13:14