YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Londra’da konulan son nokta: “PYD barış görüşmelerine katılamaz!”
20 Ocak 2016 11:13

Şayet PKK kazdığı çukura gömülmüş olmasaydı, Paralel Yapı 1128 akademisyene apar topar imza attırıp, devleti katliamcı olmakla suçlama yoluna gider miydi? Yoksa davul zurnayla “PKK Devleti dize getirdi” deyip halaya mı dururdu?

Ya o ABD’nin Ankara Büyükelçisine ne demeli? “Bir an önce diyalog kurun masaya oturun” filan diyen. 

Büyükelçiye cevabı PKK’nın yöneticisi Cemil Bayık verdi: “ABD biz olmadan” dedi “Ortadoğu’da siyaset yapamaz!”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Ahmet Davutoğlu Londra’da İngiltere’nin önde gelen gazetecilerine ne söyledi?

“PYD barış görüşmelerine katılamaz!”

Ne diyordu Cemil Bayık: “PKK olmadan ABD Ortadoğu’da siyaset yapamaz.”

Davutoğlu noktayı Londra’da koydu: “Suriye için yapılacak barış görüşmelerinde PYD masaya oturamaz. Çünkü PYD gerçek bir muhalif değil. PYD ve rejim arasında yakın bir işbirliği var.”

Davutoğlu’nun PYD dediği, PKK. 

Türkiye ABD’nin elinden oyuncağını aldı. ABD’nin Ortadoğu’da siyaset yapabileceği aparat artık yok. PKK kazdığı çukura gömüldü. Yenildi.

Son dönem ABD ile Türkiye arasında Suriye’den Kürt meselesine, Kuzey Irak’tan İran’a, Rusya’dan Suudi Arabistan’a... hiç bir alanda mutabakat yok. 

ABD Türkiye’de PKK ile çatışmaların sona erdirilmesini istiyor. Masa kurun diyor. Türkiye masayı devirip silaha sarılana haddini bildiriyor.

ABD’nin Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford geçen hafta Ankara’daydı. Türkiye “PYD” dedikçe, ABD “not aldık” dedi. Sonuç: Tam anlamıyla gerginlik. 

ABD Suriye’de PYD’nin adını değiştirdi Suriye Demokratik Güçleri yaptı. Ankara’ya “bak ilerliyorlar, IŞİD’i yeniyorlar, Teşrin Barajını aldılar Menbiç’e gidiyorlar” diyor.

Yetmiyor... PYD’ye bir de hava desteği veriyor.

Ankara PYD’nin karşısında Türkmenlerin ağırlıkta olduğu bir Muhalefet Gücü’nü organize etti. Halep’in kuzeyinden yola çıktı. Sınırdan top atışları ile DAEŞ mevzilerini vurdu, muhalif ordunun yürüyüşüne destek verdi.

Sultanahmet saldırısı dönüm noktası oldu.

Meydanda canlı bomba patladığı an karar verildi.

Ankara 48 saat aralıksız DAEŞ’i Suriye ve Irak’ta vurdu.

DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren ancak, “vurmadan önce nereyi vuracağınızdan emin olmak istiyoruz” diyebildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Ankara’ya geldi “DAEŞ’e karşı mücadelede koalisyonla birlikte hareket etmenizi bekliyoruz” talebinde bulundu.

Ortaya şöyle bir güç dengesi çıktı.

Bir tarafta Esad Rejimi-Rusya-İran Bloku; öbür yanda 65 ülkenin oluşturduğu koalisyona liderlik eden ABD Bloku.

Bir de “top mermisinin nereyi vuracağı önceden bilinmeyen” Ankara.

Herkes biliyor: Türkiye artık Suriye ve Irak’ta kendi başına bir güç odağıdır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Londra’da yaptığı açıklama, bunun ilanıdır:

PYD, Pazartesi Cenevre’de başlayacak Suriye barış görüşmelerine katılamaz.

Barış sağlanamaz ise Suriye artık Türkiye’nin bir iç meselesidir.

Cumartesi ABD’nin Başkan Yardımcısı Joe Biden geliyor Ankara’ya. Türkiye Suriye’de, Irak’ta kendi başına iş yapmasın diye.

Sizce Ankara Biden’ı dinler mi?

Yoksa... “ABD, Rusya, İran Suriye’de, Irak’ta... Ey Türkiye sen neden oralarda değilsin” diyen milleti, ümmeti mi dinler?

Hazır Davutoğlu Londra’da son noktayı koymuş, 100 yıl önce bölgeyi dizayn edenlere bıyık altından bir tebessüm göndermişken.

 

 Celal KAZDAĞLI

Yazarın Önceki Yazıları
Kerkük sonrası ABD, PKK/YPG bayrağını Rakka’ya neden astı? 19.10.2017Kerkük: Çoban bizim, koyun bizim, kurt bizim... 16.10.2017Kimmiş bu ABD ile Türkiye’nin ortak düşmanı? 13.10.2017Gürültüsü bir gün bile sürmeyen vize yasağı! 11.10.2017Vaktidir... İncirlik ABD’ye kapatılmalıdır! 09.10.2017AK PARTİ: Yanlış giden şeyler mi var? 06.10.2017Kemal Kılıçdaroğlu o adımı atar mı? 04.10.2017ABD Suriye ve Irak’ta Barzani ve PKK ile kazanır mı? 29.09.2017Barzani, “Ankara-Bağdat-Tahran gürler ama Erbil’e yağmaz” diyor! 27.09.2017ABD “Şah” dedi; Türkiye, Irak, İran “Mat” yapabilir 25.09.2017Sorun Barzani mi; ABD ve kara gücü PKK mı? 22.09.2017Erdoğan masaya ilk kez bu kadar güçlü oturuyor 20.09.2017PKK ABD’nin esas oğlanıyken çözümü Washington’da aramak 18.09.2017Yanı başımızda yeni harita çizmeye kalkan adam: Brett McGurk 15.09.2017Erbil’den Akdeniz’e PKK-Barzani Devleti 13.09.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.