YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Celal Kazdağlı
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kürtler olmadan Misak-ı Milli olmaz
14 Aralık 2015 14:28

Misak-ı Milli deyince hep bir sınır, hudut anlarız. Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nın aldığı ve “asla vazgeçmeyiz” dediği sınırlar vardır hep aklımızda. Oysa Misak-ı Milli’ye ruh veren asıl unsur Türk-Kürt mutabakatıdır. Kürtlerin Türklerden, Türklerin Kürtlerden vazgeçmeyeceğinin ilanıdır Misak-ı Milli. 

Osmanlı Meclisi tam da bu nedenle kapatıldı. Meclis-i Mebusan’ın aldığı son karar Misak-ı Milli oldu.

Onun yerine Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi bu görevi devraldı.

Misak-ı Milli Mustafa Kemal’in ve Büyük Millet Meclisi’nin davası oldu.

Misak-ı Milli dediğimiz hat Hatay’ın hemen altında Rasul Basic burnundan başlar Halep’i ve Deyra Zor’u içine alır Irak sınırında Sincar, Telafar ile devam eder Musul, Kerkük, Selahattin’den devam eder İran sınırında Hanekin’de son bulur.

Bu sınır Suriye ve Irak’taki Türk ve Kürt coğrafyasını kapsar. Amaç Kürtleri Türkleri bir arada tutmaktır.

İngilizler bu beraberliğe izin vermedi. Osmanlı’nın savaşla kaybetmediği bu coğrafya Lozan ve sonrası devam eden oyunlar ile Türkiye’den kopartıldı.

O kopuşla birlikte Türkiye’de, Kürtlerle Türkleri karşı karşıya getirmek için türlü işlerin içine girildi. İki toplum, iki millet arasına kötülük tohumları ekildi.

Emperyalistler bu emellerinden hiç vaz geçmedi.

Oysa bu coğrafya, tarih, kültür, sosyoloji, inanç Kürt ve Türk’ü birlikte yaşamaya mecbur ediyor.

Ayrılığın bedeli onca zulüm ve ölümdür. 100 yıldır petrol ve doğalgazdan yoksun olmaktır.

Bölgeyi İsrail’in bekçiliğinde Batı emperyalizminin yönetmesidir. 

Türkü ve Kürdü köle kılma, birbirinin sopası haline getirme çabasıdır.

Türkiye kendisine dayatılan bu oyun planının dışına çıktı. Kürdü de Türkü de eşit vatandaş gördü. Sistemin oluşturduğu mağduriyetleri gidermeye başladı.

İçerde ve dışarda Kürt’e elini uzattı.

Bugün Irak Kürdistan’ı ile ittifak düzeyine varan ilişkiler var. Tek millet gibi hareket ediliyor.

Yan yana durmak yetti. 100 yıl Türk’e ve Kürt’e haram kılınan petrol Kürtlerin ve Türklerin eline geçti. 

Bu bile tek başına bölgede çok şeyin değiştiğini gösterdi.

Buna bir de Çözüm Süreci’ni ekleyebilseydik; bölge bambaşka olacaktı.

Oysa iyi başlamıştık.

Abdullah Öcalan 21 Mart 2013 Newruz’unda Misak-ı Milli sınırından söz etmiş, Kürtleri de Türklerle birlikte Misak-ı Milli çerçevesinde Ortadoğu’nun inşasında Yeni Türkiye’yi birlikte kurmaya çağırmıştı.

Kürtler ve Türkler eğer oyuncu olmak istiyorlarsa Yeni Ortadoğu’yu inşada öncü rol almaya taliplerse birlik içinde olmak zorundadırlar.

Bugün Irak Kürdistanı’nı bölmek istiyorlar. İran Goran hareketi, YNK ve PKK ile iş tutuyor. İlk denemelerini 8-10 Ekim 2015’te yaptılar.

PKK içerde hendek siyaseti ile Kürtleri Türklerden ayırmaya çalışıyor. 

Dışarda PYD ile birlikte İran-Esed Rejimi-Rusya ekseniyle oynuyor; ABD’nin şemsiyesi altında iş çeviriyor. Diğer Kürtleri yok sayıyor.

Türkiye Kürtlerin tamamını kazanmak üzere yeni bir stratejiyi uygulamak zorunda.

Burada görev özellikle CHP’ye düşüyor. Size Atatürk’ten miras olan Misak-ı Milli üzerinden Kürtlerle yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kürtleri emperyalistlerin oyuncağı olmaktan kurtarma çabası CHP’nin hem kurtuluşudur hem de Milli Mücadele’den ona kalan yegane mirastır.

Kürtler olmadan Misak-ı Milli olmaz... Misak-ı Milli olmadan Kürtlere hürriyet olmaz...

 

Celal KAZDAĞLI

 

Yazarın Önceki Yazıları
Enternasyonal bir dayanışma değil Hibrit savaşı 16.08.201716. Yılında AK Parti: Yoluna devam ediyor 14.08.2017Türk milletinin sınıra çekilen duvarla imtihanı 11.08.2017Darbenin yargılandığı mahkeme salonu 09.08.2017“Afiyet olsun” diyen genç kızın gözündeki o parıltı​ 07.08.201722 dakika 40 saniye... 02.08.2017Darbe gecesinin merak edilen tek konusu o mu? 31.07.2017Trump sonrası Türkiye bölgede kimin yanında duruyor? 21.06.2017“Yürüyüş” Kemal Kılıçdaroğlu için bir jübile mi? 19.06.2017Karşı karşıya gelen değil; yan yana duran Türkiye, kazanır! 16.06.201768 Kuşağından kalan yegane devrimci; Devlet Bahçeli 14.06.20173 yıl önce bugün, DEAŞ’ın işgal ettiği Musul’dan geriye ne kaldı 12.06.2017ABD’ye ilk darbeyi İran, ikincisini Katar Emir’i vurdu 09.06.2017ABD’nin hedefi: İslam Dünyası’nı bölmek! 07.06.2017Yine de Oyunu bozacak tek ülke Türkiye 05.06.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.